Ինչքա՞ն «կնստի» Լիսկայի տղան
Սերժ Սարգսյանի քարոզիչները աչքով–ունքով հասկացնում են, որ նա է Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տղային կալանավորելու «դաբրոն» տվել։ Ուզում են ասել, թե տեսեք՝ ինչ լավն ու պուպուշ է «Վերջի բոլշևիկը», ու եթե կարողանա Սահմանադրությունը փոխել, ապա շատ ավելի լավն է լինելու։
Լիսկայի որդու կալանավորումն «անկախ» լրատվամիջոցները ներկայացնում են որպես դարի իրադարձություն։ Նրանք բեմադրում են «Սերժ արդարադատ» շոուն՝ «մեկնաբանություններ» հրամցնելով, թե բա՝ տեսա՞ք՝ Սերժը գնաց արձակուրդ և իր հետևից կալանավորել տվեց Տիգրան Խաչատրյանին։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչքան լավ բաներ կլինեն Հայաստանում, եթե Սարգսյանը հաճախակի մեկնի արձակուրդ՝ անհայտ ուղղությամբ և հայտնի նպատակով։ Ինչևէ։
Անցնելով բուն թեմային՝ նկատենք, որ Լիսկայի տղային կալանավորելու ամենահիմնական պատճառները քաղաքական իրավիճակի փոփոխությունն ու սպասվող քաղաքական զարգացումներն են։
Փետրվարյան դեպքերից առաջ Լիսկային ներեցին սպանությունը։ Նրա որդին հինգ րոպե անգամ չանցկացրեց ազատազրկման վայրում, որովհետև ՀՀԿ ղեկավարի համար կարևոր էր լիսկաներին իր կողքին հավաքելը, այլ ոչ թե հանրային կարծիքը (Սերժն ամենալավը գիտի, որ հանրության կողմից երբեք չի ընդունվել, ու չի ընդունվելու, և այդ իսկ պատճառով էլ կրիտիկական պահերին ձևականությունների հետևից չի ընկնում)։
Հիմա քաղաքական իրավիճակը փոխվել է, և ՀՀԿ ղեկավարը կարող է իրեն թույլ տալ «արդարադատ» խաղալ, բայց այս խաղն էլ է ապօրինության դաշտում։
Առջևում «սահմանադրական» հեղաշրջման փորձն է՝ հանրաքվեի տեսքով։ Լիսկաները կրկին պետք են Սերժ Սարգսյանին։ Ուրիշ հենարան նա չունի։
Լիսկան էլ այլ տարբերակ չունի, քան Սերժին ծառայելը, քանզի շատ լավ հասկանում է, որ քրեական օրենսգրքի հետ վաղ թե ուշ խնդիրներ է ունենալու։
Լիսկան «մահապարտի» կարգավիճակով է տոկոսներ «խփել» և «խփելու» ՀՀԿ ղեկավարի համար, բայց որպեսզի նա ավելի «մահապարտ» լինի, տղային պատանդ են վերցրել՝ «Շատ տոկոս «կխփես»՝ տղադ քիչ կնստի, կամ ընդհանրապես չի նստի, իսկ եթե հանրաքվեն տապալվեց, ապա տղադ կնստի «պո պոլնոմու», համ էլ՝ այդ ժամանակ բոլորս խնդիրներ կունենաք» թեմայով։
Մի խոսքով, Լիսկայի տղան «կնստի» այնքան, որքան կորոշի ՀՀԿ ղեկավարը։ Նստելու չափը կախված է լինելու «խփված» տոկոսներից։ Սա՛ է Սարգսյանի մարդակենտրոնության ողջ էությունը։
Լիսկայի տղայի «նստելու» չափը կարող է որոշել նաև ՀՀ քաղաքացին, եթե ակտիվորեն մերժի «սահմանադրական» հեղաշրջման ծրագիրը։
Առաջիկայում կպարզվի, թե որ սուբյեկտն է լինելու «նստացնողը», ու ինչքան ժամանակով։
Հ.Գ.։ Առիթ ունեցել ենք գրելու, որ Սերժ Սարգսյանն ուրախանում է, երբ տեղեկանում է, որ այս կամ այն պաշտոնյայի զավակն ու հարազատները հայտնվել են քրեական պատմության մեջ։
Ուրախության երկու պատճառ կա։ Նախ՝ հնարավորություն է ստեղծվում պաշտոնյաներին ֆինանսական առումով «մին լյավ» կթել։ Բացի այդ, հանցագործություն կատարած պաշտոնյայի մերձավորները տվյալ պաշտոնյային ավելի մեծ կախվածության մեջ են դնում Սերժ Սարգսյանից՝ նրան դարձնելով «մահապարտ»։ Նման մարդիկ էլ դառնում են ՀՀԿ ղեկավարի հենարանը։
Ճիշտ է ասված՝ ոչինչ չի միավորում մարդկանց այնպես, ինչպես համատեղ գործած հանցանքը։ Սերժինն ու Լիսկայինը հենց այդ տարբերակն է։

Сколько «отсидит» сын Лиски?
Пропагандисты Сержа Саргсяна всячески намекают на то, что именно он дал одобрение на арест сына губернатора Сюникского марза Сурика Хачатряна. Хотят сказать, мол, какой хороший и добрый «Последний большевик», и, если ему удастся изменить Конституцию, будет еще лучше.
Арест сына Лиски «независимые» СМИ преподносят в качестве события века. Они ставят шоу «Серж справедливый», освещая его в рамках кода «Серж ушел в отпуск, дав арестовать за собой Тиграна Хачатряна».
Представляете, сколько хорошего будет в Армении, если Саргсян станет почаще отправляться в отпуск – в неизвестном направлении и с известной целью?
Переходя к самой теме, заметим, что одними из главных причин ареста сына Лиски являются изменение политической ситуации и ожидающиеся политические развития.
До февральских событий Лиске простили убийство. Его сын не провел в местах лишения свободы и пяти минут, так как сплочение вокруг себя лисок для руководителя РПА было важнее, чем общественное мнение (Сержу лучше всех известно, что он никогда не принимался обществом, поэтому в критические моменты за формальностями не гоняется).
Сейчас политическая ситуация изменилась, и руководитель РПА может позволить себе играть в «справедливого», но даже эта его игра на незаконном поле.
Впереди попытка «конституционного» переворота в виде референдума. Лиски снова нужны Сержу Саргсяну – иной опоры у него нет.
У Лиски нет другого варианта, кроме как служить Сержу, поскольку он прекрасно понимает, что, рано или поздно, схлестнется с Уголовным кодексом.
Лиска «набирал» и будет «набирать» руководителю РПА проценты в статусе «смертника», но, дабы он был отчаяннее в своем рвении, его сын был взят в заложники на тему «Чем больше процентов «наберешь», тем меньше твой сын отсидит (или вообще не отсидит), а если референдум провалится, твоего сына привлекут по полной программе, к тому же проблемы тогда будут у нас всех».
Словом, сын Лиски «отсидит» столько, сколько решит руководитель РПА. Срок будет зависеть от «набранных» процентов. Такова вся ориентированность Саргсяна на человека.
Срок «отсидки» сына Лиски может решить также гражданин РА, активно отклонив проект «конституционного» переворота.
В ближайшее время выяснится, какой субъект будет решать, сколько ему сидеть.
P.S. У нас уже был повод писать о том, что Серж Саргсян радуется, когда узнает, что сын или родственник того или иного чиновника оказывается впутанным в криминальную историю.
Для радости есть две причины. Во-первых, выдается возможность хорошенько обобрать чиновников финансово. Кроме того, совершившего преступление близкие чиновника бросают последнего в большую зависимость от Сержа Саргсяна, превращая его в «смертника». Подобные люди и становятся опорой руководителя РПА.
Как говорится, ничто так не сближает людей, как совместно содеянное преступление. В случае с Сержем и Лиской именно этот вариант.