ՌԴ ՔԿ–ից պահանջում են քրգործ հարուցել Չուբայսի դեմ
ՌԴ Քննչական կոմիտե դիմում է ներկայացվել մոսկվացի գործարար Դմիտրի Լերների կողմից, որը պահանջում է քրեական գործ հարուցել «Ռոսնանո»–ի ներկայիս ղեկավար Անատոլի Չուբայսի դեմ։ Այս մասին գրում է «РБК»–ն։
ՔԿ–ն ներկայումս ստուգում է «Ռոսնանո»–ի նախկին ղեկավար Լեոնիդ Մելամեդին և ֆինանսական տնօրեն Սվյատոսլավ Պոնուրովին։
Գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը հավելել է, որ կոմիտեին են դիմել «ականատեսներ՝ հայտարարելով մեղադրյալների կողմից կատարված նաև այլ հանցագործությունների մասին»։
Լերները ՔԿ–ից պահանջել է ստուգել նաև պետական ընկերության նախկին փոխղեկավար Անդրեյ Մալիշևին։
«Իմ նշած բոլոր վկայությունները փաստաթղթային հիմնավորում ունեն։ Ես ուզում եմ հասնել նրան, որ ամեն ինչ օրենքով լինի և արդարացի»,–հավելել է Լերները։
Հուլիսի 10–ին «Ռոսնանո»–ի ղեկավար Անատոլի Չուբայսը Քննչական կոմիտեում ցուցմունք էր տվել ընկերությունում 220 մլն ռուբլու վատնման գործով։

Следственный комитет РФ просят возбудить уголовное дело против Чубайса
В Следственный комитет России поступило обращение московского бизнесмена Дмитрия Лернера, который требует возбудить уголовное дело против действующего руководителя «Роснано» Анатолия Чубайса. Об этом сообщает РБК.
СК в настоящее время проверяет деятельность экс-руководителя «Роснано» Леонида Меламеда и финансового директора Святослава Понурова. Официальный представитель ведомства Владимир Маркин добавил, что в комитет обратились «свидетели, заявившие о совершении обвиняемыми также иных преступлений».
Также Лернер в своем обращении к СК потребовал проверить бывшего замглавы госкорпорации Андрея Малышева.
«Все сведения, которые я изложил в своем заявлении, имеют документальное подтверждение. Я хочу добиться, чтобы все было по закону и по справедливости», – добавил Лернер.
10 июля глава «Роснано» Анатолий Чубайс дал показания в Следственном комитете по делу о растрате 220 млн руб. в «Роснано».