«Ինստիտուցիոնալ» պարտված Նիկոլը
Զարմանալի է, բայց փաստ. սերժական Սահմանադրության օգտին ամեաակտիվ ու ամենաագրեսիվ քարոզը տանում է Նիկոլ Փաշինյանը, ով իր թերթով ու իր թիմակիցների միջոցով տարածում է, թե Սերժ Սարգսյանի դեմ պետք չէ պայքարել, քանզի նա ուժեղ է, և, միևնույն է, կհաղթի։
ՀՀԿ–ականները կուզենային նման բան ասել, բայց հասկանալի պատճառներով չեն կարող։ Սարգսյանի ֆորմալ թիմակիցների այդպիսի հայտարարությունները հակառակ էֆեկտը կտային։ Այլ է վիճակը Նիկոլի դեպքում, քանզի դեռ կան անտեղյակներ, որոնց համար նա դեռ հեղափոխական իմիջ ունի։ Ու երբ այդ «հեղափոխականն» է սերժահաճո հայտարարություններ անում, ապա ստանում ենք լրիվ ուրիշ բան։
Նիկոլը գրեթե ամեն օր քարոզում է, որ սահմանադրական հանրաքվեն իշխանություններն անցկացնելու են, հետևաբար չարժե մարտի բռնվել, քանզի ելքը հայտնի է։ Նա օրինակ է բերում 2005–ի սահմանադրական գործընթացը և համոզում, որ չի կարելի պայքարի դուրս գալ։ «Երկաթյա» տրամաբանություն։
«Թունդ ընդդիմադիրն» իր այս դիրքորոշումը հիմնավորում է այն բանով, որ վերջին 25 տարվա ընթացքում տարբեր տիպի ընդդիմադիր գործիչներ (նա համեստաբար լռում է այն մասին, որ այդ գործիչների մեջ ինքն էլ է եղել, ու շեփորահարի դեր կատարել) միշտ կոչ են արել պայքարել իշխանությունների ապօրինությունների դեմ, բայց չեն հաջողել։ Ուստի, եզրակացնում է մեր «թունդը», պետք չէ ժողովրդին տանել պարտության։
Ըստ Նիկոլի՝ ժողովրդին պետք է ոտքի հանել այն ժամանակ, երբ ձևավորված կլինի «ինստիտուցիոնալ ընդդիմությունը»։ Իսկ թե երբ կլինի այդ ընդդիմությունը հարցին Նիկոլը, կրկին համեստաբար, չի պատասխանում։ Ավելի ճիշտ, նրա պատասխանը հետևյալն է՝ «Չգիտեմ. կաշխատենք՝ կերևա, իսկ մինչ այդ պետք է դիտորդի կարգավիճակով հետևել, թե ինչպես է սուլթանատի վերածվում Հայաստանը, և ինչպես է փոշիանում ընդդիմադիր դաշտը, որպեսզի ես գամ»։
Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ չի գալու, բայց միամիտների համար բոցաշունչ ելույթներ է ունենում այս կամ այն պաշտոնյայի դեմ՝ համատեղելով հաճելին օգտակարի հետ (բիզնես տեսանկյունից)։
Նիկոլի ասելով՝ ստացվում է, որ Սերժը տեսանելի ապագայում անպարտելի է, և կպարտվի միայն «ինստիտուցիոնալ ընդդիմությանը», բայց թե երբ, հայտնի չէ (հավերժական Գեղամյան խաղալու համար շատ էժանագին «ատմազկա» է հորինված)։
Արտաշես Գեղամյանի ձայնային տվյալներն ունեցող «թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլը նախապես հայտարարում է, որ Սերժն իր ուզած Սահմանադրությունն անցկացնելու է, ու միաժամանակ ժողովրդին կոչ է անում դուրս չգալ պայքարի, քանզի պարտությունն անխուսափելի է։ Ավելի լավ քարոզ Սերժ Սարգսյանը չէր էլ կարող երազել։
Նիկոլի վարքագիծը Սերժին ձեռնտու է նաև այն առումով, որ «ոչ»–ի կողմնակիցների համար պայքարի երկրորդ ճակատ է բացում։ Ճակատն այդ արհեստական է, բայց, ամեն դեպքում, որոշակի զանգվածի համար կարող է շեղող ֆունկցիա կատարել, ինչն էլ պետք է Բաղրամյան 26–ին։
Եթե նույնիսկ մի պահ ենթադրենք, որ Նիկոլի արած քարոզը ոչ թե դհոլություն է, այլ անկեղծ մղում, ապա ստացվում է կատարյալ անմեղսունակություն։
Նրա առաջ քաշած բանաձևի շրջանակներում պետք է տանից դուրս չգալ ու հավերժ պարտվել։
Այո՛, վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի քաղաքացին չի կարողացել ընդդիմադիր իր հայացքներն իրացնել, բայց դա չի նշանակում, թե պետք է պայքարից հրաժարվել մինչև, պատկերավոր ասած, «շտանգա–գանտելով» մարզվելը։
Այդ տրամաբանությամբ՝ մերոնք պետք է Սարդարապատում չկռվեին, իսկ Ղարաբաղը վաղուց պետք է հանձնված լիներ։
Քաղաքական պայքարի արդյունքը որևէ մեկն աշխարհում չի կարող կանխագուշակել ու, առավել ևս, երաշխավորել հաղթական ելքը, բայց կարելի է հարյուր տոկոսով պնդել, որ եթե պայքարի դուրս չեկար, ապա պարտությունդ երաշխավորված է։ Նիկոլը հավերժ պարտվածի մոդել է առաջարկում հանրությանը։
Կարծել, որ Նիկոլը քաղաքականապես անմեղսունակ է, և չի հասկանում իր ասածների իմաստը, սխալ կլինի։
Նիկոլը շատ լավ հասկանում է, թե ինչ է ասում, ու ինչ է անում։ Նա շատ լավ կոմերցիոն հոտառություն ունի և գիտի իր խոսքի գինը։ Սերժն էլ, թարսի պես, գեղամյաններին օդում որսալու «խասիաթ» ունի։ Արդյունքում՝ հանդիպել են հաճախորդն ու պատվիրատուն, և ստացվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր»։ Բայց թե ինչ կապ ունի այստեղ քաղաքացին, և ինչու են քաղաքացուն պայմանագիր առաջարկում, Սերժն ու Նիկոլը կիմանան։
Հ.Գ.։ Վերջերս իշխանական լրատվամիջոցներից մեկը «հարցում» էր անցկացրել։ Պարզվել է, որ քվեարկողները ՀՀ նախագահի դերում տեսնում են Նիկոլ Փաշինյանին, ով, այլոց համեմատ, ամենաշատ ձայներն էր հավաքել։ Նիկոլի «Հայկական ժամանակը» շտապել էր իր մոտ տեղադրել այդ «հարցման» արդյունքները, որոնց համաձայն՝ Արթուր Բաղդասարյանն էլ բավական բարձր վարկանիշ ունի նախագահացուների ցանկում (սույն արդյունքն արդեն իսկ հերիք է՝ խոտանելու համար այդ «հարցումը»)։
Ուշագրավն այն է, որ Նիկոլը թիվ մեկ նախագահացու լինելու իշխանական «հարցման» արդյունքներով ուրախանում է, բայց, արի ու տես, որ հանգիստ է վերաբերվում այն բանին, որ Սերժ Սարգսյանն իր Սահմանադրությամբ «մեխի գլխի» գործառույթ է վերապահում ՀՀ նախագահին՝ գործնականում վերացնելով այդ ինստիտուտը։
Եթե Նիկոլն իրեն նախագահի աթոռին է տեսնում, ապա պետք է առաջինը դրոշ բարձրացներ հրապարակում և դեմ դուրս գար նոր Սահմանադրությանը, բայց նա նման բան չի անում։ Հակառակը՝ ամեն կերպ աջակցում է ՀՀԿ ղեկավարին՝ «Պետք չէ «սահմանադրական» հեղաշրջման դեմ պայքարել» թեմայով։ Ահա այսպիսի «թունդ ընդդիմադիր» վարքագիծ։
Հ.Գ.–2: Օրերս «Հայկական ժամանակն» անդրադարձել էր Լիսկայի որդու կալանավորման թեմային՝ նշելով, որ Սերժ Սարգսյանը ծանր վիճակի մեջ է, քանզի Լիսկան նրա համար գրեթե անփոխարինելի է սահմանադրական հանրաքվեի համար ձայներ ապահովելու հարցում։ Դա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Նիկոլը շատ լավ հասկանում է, թե ինչքան կարևոր է անձամբ ՀՀԿ ղեկավարի համար հանրաքվեն «հորով–մորով անելը»։ Նաև հասկանում է, որ դիմադրություն լինելու է, և դա է պատճառը, որ Սերժը լիսկաներին է ապավինում, այլապես «բարի» քվեարկություն կկազմակերպեր։
Այս ամենը հասկանում է «թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլը, բայց հայտարարում է, որ սահմանադրափոխության գործընթացը կեղծ օրակարգ է, և որ պետք չէ պայքարել դրա դեմ։

«Институционально» проигравший Никол
Удивительно, но факт: самую активную и агрессивную пропаганду в пользу сержевской Конституции ведет Никол Пашинян, который посредством своей газеты и членов своей команды распространяет, будто бороться с Сержем Саргсяном не нужно, так как он силен, и всё равно выиграет.
Члены РПА сами были бы рады заявить это, но, по известным причинам, не могут. Подобные заявления формальных членов команды Саргсяна обеспечат обратный эффект. Иная ситуация в случае с Николом, поскольку всё еще остаются неосведомленные, у которых он имеет революционный имидж. И когда угодные Сержу заявления делает этот «революционер», получается совсем другое.
Никол практически ежедневно распространяет, что властям удастся провести конституционный референдум, поэтому не стоит входить в борьбу, так как исход известен заранее. Он приводит в пример конституционный процесс 2005 года и пытается убедить, что входить в борьбу бессмысленно. Воистину «железная» логика.
«Ярый оппозиционер» обосновывает эту свою позицию тем, что за последние 25 лет различные оппозиционные деятели (он скромно умалчивает, что в роли трубившего среди них был и он сам) всегда призывали бороться с беззаконием властей, но не добивались успеха. Поэтому, заключает наш «ярый», не нужно вести народ к поражению.
Согласно Николу, народ нужно поднять на ноги тогда, когда сформируется «институциональная оппозиция». На вопрос же о том, когда она сформируется, Никол снова скромно умалчивает. Вернее, его ответ следующий: «Не знаю, поживем – увидим, а до этого нужно в статусе наблюдателя следить за тем, как Армения превращается в султанат и как распыляется оппозиционное поле, чтобы затем пришел я».
Никол прекрасно знает, что не придет, но держит для наивных пламенные речи против того или иного чиновника, совмещая приятное с полезным (в плане бизнеса).
Из слов Никола выходит, что Серж в обозримом будущем непобедим, и проиграет лишь «институциональной оппозиции», но когда – неизвестно (для игры в вечного Гегамяна придумана очень дешевая «отмазка»).
Обладающий голосовыми данными Арташеса Гегамяна «ярый оппозиционер» Никол заранее заявляет, что Серж все равно проведет свою Конституцию, одновременно призывая народ не выходить на борьбу, поскольку поражение неизбежно. О лучшей пропаганде Серж Саргсян и не мечтал.
Поведение Никола выгодно Сержу и в том плане, что открывает для сторонников «нет» второй фронт борьбы. Фронт этот искусственный, но, в любом случае, может выполнять для определенной массы отвлекающую функцию, что и нужно президентскому дворцу.
Если даже на какой-то момент предположить, что пропводимая Николом пропаганда является не «барабанством», а искренним побуждением, то получается абсолютная невменяемость.
В рамках выдвинутой им формулы нужно не выходить из дому и вечно проигрывать.
Действительно, последние 25 лет гражданину РА не удавалось реализовывать свои оппозиционные взгляды, но это не означает, что нужно отказаться от борьбы и пойти наращивать мускулы.
С той же логикой наши не должны были сражаться при Сардарапате, а Карабах должен был быть сдан.
Никто в мире не может предугадать результата политической борьбы и, тем более, гарантировать победу, но со стопроцентной уверенностью можно утверждать, что если не выйдешь на борьбу, то поражение гарантировано. Никол предлагает обществу модель вечного пораженчества.
Полагать, что Никол политически невменяем и не понимает смысла своих слов, было бы неверным.
Никол прекрасно понимает, что говорит и что делает. Он обладает отличным коммерческим чутьем и знает цену своих слов. А Серж, как назло, имеет привычку выхватывать гегамянов на лету. Как результат, состоялась встреча клиента и заказчика, и случился «Гражданский договор». Но какое к этому имеет отношение гражданин и почему ему предлагают какой-то там договор, известно лишь Сержу и Николу.
P.S. Недавно одно из властных СМИ провело «опрос». Выяснилось, что опрошенные видят в роли президента РА Никола Пашиняна – именно он набрал больше всех голосов. Газета Никола «Айкакан жаманак» поспешила разместить у себя результаты «опроса», согласно которым довольно высоким рейтингом в списке кандидатов в президенты обладает также Артур Багдасарян (одного этого уже достаточно, чтобы данный «опрос» был забракован).
Примечательно то, что Никол радуется лидерству во властном «опросе» по части кандидатур в президенты, но, как выясняется, спокойно относится к тому, что Серж Саргсян в своей Конституции отводит президенту РА функцию последней спицы в колесе, на практике ликвидируя этот институт.
Если Никол видит себя в президентском кресле, то он должен был первым поднять на площади знамя и выйти против новой Конституции, но он этого не делает. Наоборот, всячески поддерживает руководителя РПА на тему «Не нужно бороться с «конституционным» переворотом». Вот такое вот «яро оппозиционное» поведение.
P.S.-2. На днях «Айкакан жаманак» обратилась к теме ареста сына Лиски, отметив, что Серж Саргсян находится в трудном положении, так как Лиска для него незаменим в вопросе обеспечения голосов на конституционном референдуме. Это в очередной раз показывает, что Никол прекрасно понимает, насколько важно лично для руководителя РПА проведение референдума. Понимает также, что будет сопротивление, поэтому Серж уповает на лисок, иначе провел бы «доброе» голосование.
Всё это «яро оппозиционный» Никол понимает, но заявляет, что процесс по изменению Конституции – псевдоповестка, и что не нужно с ним бороться.
Ну что еще нужно сделать этому парню, чтобы наивные поверили, что имеют дело с рядовым клиентом власти?