Թուրքիան քրգործ է հարուցել պրոքրդական կուսակցության առաջնորդի դեմ
Թուրքիան քրգործ է հարուցել պրոքրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշի դեմ։ Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»–ը՝ անատոլիական գործակալությանը հղումով։
Աղբյուրի տվյալներով՝ Դեմիրթաշին մեղադրում են 2014թ. հոկտեմբերին զինված բախման նպատակով սադրանք կազմակերպելու մեջ։ Նրան սպառնում է 24 տարվա ազատազրկում։
Վերջին օրերի ընթացքում թուրքական բանակն արդեն վեց անգամ ռմբակոծել է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դիրքերը։ ՌՕՈւ–ն Իրաքի հյուսիսում խոցել է այդ կուսակցությանը պատկանող մի քանի տասնյակ ռազմավարական օբյեկտ, այդ թվում՝ զենքի պահեստներ, թաքստոցներ, ճամբարներ և մի քանի կրակակետ Թուրքիայի հարավ–արևելքում։
Այդ գործողությունների հետևանքով զոհվել է մոտ 200 մարդ։ Ի պատասխան՝ ՔԱԿ–ից հայտնել են, որ հաշտությունն Անկարայի հետ կորցրել է իր իմաստը։
Հիշեցնենք՝ Թուրքիայում իրավիճակը կտրուկ սրվեց հուլիսի 20–ին Սուրուչում ԻՊ կազմակերպած ահաբեկչության հետևանքով, որին զոհ դարձավ 46 մարդ։

Турция завела уголовное дело на лидера прокурдской партии
Власти Турции завели уголовное дело в отношении сопредседателя прокурдской Партии демократии народов (ПДН) Салахаттина Демирташа. Об этом сообщило Анатолийское агентство, передает ТАСС.
По его данным, Демирташу инкриминируют «подстрекательство к вооруженным столкновениям» в октябре 2014 года. Ему грозит тюремное заключение сроком до 24 лет.
Турецкая армия за последние дни предприняла уже шесть операций против Рабочей партии Курдистана (РПК). ВВС поразили десятки стратегических объектов РПК на сервере Ирака, в том числе склады с оружием, укрытия, лагеря и командные пункты, а также уничтожили некоторые огневые точки на юго-востоке самой Турции.
Сообщается, что в результате предпринятых ранее трансграничных операций РПК понесла потери в количестве около 200 человек, из них 130 – подтвержденные. В ответ на это РПК заявила на своем сайте, что перемирие с Анкарой «утратило смысл».
Напомним, что обстановка в Турции резко обострилась после организованного 20 июля «Исламским государством» теракта в Суруче на границе с Сирией.