Պորտուգալիայից Ավստրալիա. հավանաբար, գտնվել են աշխարհում ամենաորոնվող երեխայի մնացորդները (տեսանյութ)
Ենթադրվում է, որ Ավստրալիայում՝ ճամպրուկի մեջ, գտնվել են աշխարհում ամենաորոնվող աղջկա մնացորդները։ Նախնական տվյալներով՝ դրանք կարող են լինել 2007թ. Պորտուգալիայում կորած, բրիտանուհի Մադլեն Մաքքեյնի մնացորդները։
Երեխային ապարդյուն որունում էին թե՛ ոստիկանությունը, թե՛ հատուկ ծառայությունները և թե՛ մասնավոր խուզարկու գործակալները։ 8 տարի շարունակ փոքրիկ Մադլենին փնտրում էին ամբողջ աշխարհով մեկ։
«Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ վերջին տեղեկատվությունը կարող է լույս սփռել այդ խորհրդավոր անհայտացման վրա։
Սև ճամպրուկում, որը 4 ամիս մնացել է ավստրալական Ուայնարկա քաղաքի մի խուլ մայրուղում, երեխայի մնացորդներ են հայտնաբերվել։ Ոստիկանությունը, սակայն, նշում է, որ եզրակացություններ անելը դեռ վաղ է. երեխան կարող է և Մադլենը չլինել։
«Ինչ–որ մեկը պե՛տք է ճանաչի այդ աղջկան։ Պետք է որ մայր, հայր, եղբայր կամ քույր ունենա։ Ընտանիքի ընկերներ։ Ինչ–որ մեկը, որը գիտի, որ երեխան կորել է»,–ասել է խուզարկու Դես Բրեյը։
Քանի դեռ երեխայի ծնողները չեն արձագանքել, լրագրողները պնդում են. կա երկու համընկնում՝ թե՛ կորած Մադլենը և թե՛ սպանված աղջնակը բաց գույնի մազեր ունեն։ Բացի այդ, համընկնում է նաև տարիքը։ Երկուսն էլ պատահարի ժամանակ 4 տարեկան են եղել։
Սակայն Մադլենը կորել է 2007–ին Պորտուգալիայում, որտեղ հանգստանում էր նրա ընտանիքը։ Իսկ սպանված աղջկան հայնտբերել են 8 տարի անց մեկ այլ մայրցամաքում։ Ո՞վ և ինչպե՞ս է տարել նրան այնտեղ։ Ո՞վ է առևանգել երեխային։
«Մենք ամեն ինչ անում ենք՝ օգնելու ոստիկանությանն ու հետաքննությանը։ Եվ հավատում ենք, որ համատեղ ջանքերով մեզ կհաջողվի գտնել մեր դստերը՝ Մադլենին»,–ասել էր ժամանակին Մադլենի հայրը՝ Ջերրի Մաքքեյնը։
Մադլենն անհետացել էր տարօրինակ հանգամանքներում։ Ծնողները նրան պառկեցրել էին քնելու հյուրանոցային համարում, իսկ իրենք գնացել ընկերների հետ զվարճանալու։ Վերադառնալով՝ նրանք չեն գտել երեխային։ Սկզբում իրենք են փնտրել աղջկան, իսկ հետո դիմել են ոստիկանություն։
Մի քանի ամիս անց ձերբակալվեցին առաջին կասկածյալները, որոնք, իբր, կապված էին մանկապիղծների բանդայի հետ։ Սակայն որևէ ապացույց նրանց դեմ չգտնվեց, և նրանց բաց թողեցին։ Այդ ժամանակ էլ կասկած ընկավ անմիջապես աղջկա ծնողների վրա՝ իբրև թե նրանք են սպանել երեխային, իսկ հետո մարմինը տեղափոխել վարձակալած մեքենայով։ Այդ տարբերակն էին վկայում արյան հետքերը։
«Ենթադրվում է, որ Քեյթն ինչ–որ կերպ կապված է դստեր անհետացման հետ։ Դա աբսուրդ է. նա արել է ամեն ինչ՝ աղջկան վերադարձնելու համար»,–ասել է Մաքքեյն ընտանիքի փաստաբան Ջասթին Մաքքիհենսը։
Բայց շուտով պորտուգալական ոստիկանությունը նորից խոստովանեց, որ ոչ մի ապացույց չկա։
Հետաքննությամբ զբաղվող սպաներին ազատեցին աշխատանքից՝ մեղադրելով նրանց պաշտոնական լիազորությունների չարաշահման և փաստերի նենգափոխման մեջ։ Միևնույն ժամանակ, տարբեր մասնավոր հետախույզներ սպեկուլյացիաներ սկսեցին տեղի ունեցածի առնչությամբ։
Հայտարարվեց, որ կատարվածի թելերը տանում են դեպի բելգիական, ֆրանսիական և նաև՝ համաեվրոպական մանկապիղծների ուղղությամբ։ Երեխայի որոնումները վերսկսվեցին համաշխարհային մասշտաբով։ Այդ գործին միացան աստղեր, գրողներ և նույնիսկ ֆուտբոլիստ Դևիդ Բեքհեմը։ Հուսահատված ծնողները դիմեցին անգամ Հռոմի պապին, որն իր ցավակցությունը հայտնեց այդ կապակցությամբ։ Եվ ահա, 8 տարի անց սկիզբ է առնում դեպքերի նոր շրջապտույտ։
Իսկ գլխավոր հարցին՝ ում մնացորդներն են հայտնաբերվել ճամպրուկում, պատասխան կտան բազմաթիվ փորձաքննությունները։

Из Португалии в Австралию: нашли останки самой разыскиваемой девочки в мире (видео)
Останки самой разыскиваемой девочки в мире, возможно, найдены в чемодане в Австралии, сообщает «Vesti.ru». По предварительной версии, они могут принадлежать британке Мадлен Маккен, пропавшей в Португалии в 2007 году. Ребенка искали полиция, спецслужбы и частные детективы на протяжении 8 лет.
В черном чемодане, 4 месяца пролежавшем на трассе на окраине австралийского города Уайнарка, обнаружены останки ребенка. Впрочем, полицейские говорят, что выводы пока делать рано. Это могла быть и не Мадлен.
«Кто-то должен знать эту девочку. Должны же у нее быть мать, отец, братья и сестры. Друзья семьи. Кто-то, кто знает, что ребенок пропал», – сказал детектив Дес Брей.
Пока родители не отреагировали на новости, журналисты настаивают: есть два совпадения. И у пропавшей Мадлен, и убитой девочки – светлые волосы. А еще возраст. Обеим на момент происшествия было 4 года. Но Мадлен пропала в 2007 году в Португалии, где отдыхала ее семья. А убитую девочку обнаружили спустя восемь лет на другом континенте. Кто и как перевез ее туда? Кто похитил ребенка?
«Мы делаем абсолютно все, чтобы помочь полиции в расследовании. И мы верим, что общими усилиями нам удастся найти нашу дочь Мадлен», – сказал тогда отец Мадлен Маккен Джерри Маккен.
Мадлен исчезла при странных обстоятельствах. Родители уложили ее спать в гостиничном номере, а сами пошли на вечеринку к друзьям. Вернувшись, они не нашли Мадлен. Сначала искали самостоятельно, потом обратились в полицию. Через несколько месяцев были задержаны первые подозреваемые, якобы связанные с бандой педофилов. Однако никаких улик против них не было. Задержанных отпустили, и тут подозрения пали на самих родителей. Якобы это они убили ребенка, а затем вывезли ее тело на арендованной машине. Эту версию подтверждали следы крови.
«Предполагается, что Кейт каким-то образом связана с исчезновением ее дочери. Это абсурд, она делала все, чтобы вернуть дочь. И все это приносит ей боль», – отметил адвокат семьи Маккен Джастин Маккигенс.
Но вскоре португальская полиция вновь признала, что никаких улик нет. Офицеров, которые вели расследование, уволили, обвинив их в превышении должностных полномочий и фальсификациях. При этом различные частные сыщики начали спекулировать на происшествии, то и дело заявляя о собственных расследованиях, нити которых ведут к различным тайным обществам педофилов: бельгийскому, французскому и даже общеевропейскому. Поиски ребенка приняли поистине мировой масштаб. К делу подключились звезды, писатели и даже футболист Дэвид Бэкхем.
«Пожалуйста, если вы видели эту маленькую девочку, пойдите в ближайший отдел полиции и расскажите все, что знаете, чтобы помочь поискам», – просил помочь футболист Дэвид Бекхэм.
Отчаявшиеся родители обращались и к Папе Римскому, который высказал им сочувствие. И вот спустя восемь лет – новый поворот.
Скорее всего, ответ на главный вопрос, чьи останки были обнаружены в Австралии, дадут многочисленные экспертизы.