ՌԴ ԱԳՆ–ն ԱՄՆ–ի պատժամիջոցները սադրանք է անվանել
ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ԱՄՆ–ի կողմից ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու որոշմանը։ Գերատեսչությունից նշել են, որ Վաշինգտոնի գործողություններն ապացուցում են, որ ամերիկյան իշխանություններն ընտրել են առճակատման ճանապարհը։
«ՌԴ քաղաքացիների և ընկերությունների դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելով՝ ԱՄՆ–ը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ ընտրություն է արել հօգուտ առճակատման ուժեղացման»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱԳՆ–ից խորհուրդ են տվել «մտածել այն մասին, որ նման սադրիչ գործողությունները ոչ միայն կործանում են ռուս–ամերիկյան հարաբերությունները, այլ նաև չեն նպաստում երկրների փոխգործակցությանը՝ համաշխարհային մյուս խնդիրների լուծման ուղղությամբ»։
Նշվում է, որ Ռուսաստանն անարձագանք չի թողնի նման գործողությունները։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ–ը լրացուցիչ պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական ընկերությունների ու ռուս գործարարների նկատմամբ։ Պատժամիջոցների ցանկում են հայտնվել ВЭБ–ի և «Ռոսնեֆտի» կառույցները։

МИД России назвал санкции США провокацией
В российском МИД прокомментировали введение США новых санкций в отношении России. В ведомстве отметили, что действия Вашингтона доказывают, что американские власти сделали выбор в сторону конфронтации.
«Введя новые санкции против российских граждан и компаний, США в очередной раз продемонстрировали, что сделали выбор в пользу усиления конфронтации», – говорится в сообщении.
В МИДе порекомендовали «задуматься о том, что такие провокационные действия не только разрушают российско-американские отношения, но и не способствуют взаимодействию в решении других мировых проблем».
Отмечается, Россия не оставит без реакции подобные действия.
Напомним, что ранее США ввели дополнительные санкции в отношении российских бизнесменов и компаний. Под секторальные санкции подпали структуры ВЭБа и «Роснефти».