Լավրովը բացահայտել է ԻՊ դեմ պայքարում Պուտինի ծրագիրը
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ բանակցություններում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը բացահայտել է Վլադիմիր Պուտինի ծրագիրն «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարում։ Այս մասին գրում է «Коммерсантъ»–ը։
Լավրովն ընդգծել է, որ ռուսական կողմն առաջարկում է լայն կոալիցիա ստեղծել, որում ընդգրկված կլինեն զինծառայողներ Սիրիայի, Իրաքի և տարածաշրջանի այլ երկների բանակներից, ինչպես նաև՝ քրդեր։
Միաժամանակ, հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ–ը նոր ռազմավարություն է մշակել Սիրիայի հարցում, որի համաձայն՝ «չափավոր ընդդիմությանը» յուրաքանչյուր սպառնալիք կարող է Վաշինգտոնի կողմից զինված միջամտության պատճառ հանդիսանալ։
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ ռուսական կողմն ընդգծել է ԱՄՆ–ի մոտեցման անօրինականությունն ու անարդյունավետությունը, երբ մեկ տարի առաջ հայտարարվել էր Իրաքում և Սիրիայում ԻՊ դեմ պայքարի կոալիցիա ստեղծելու մասին, և համաձայնություն էր ձեռք բերվել իրաքյան կառավարության հետ, բայց գործողությունների ծրագիրը չէր համաձայնեցվել Դամասկոսի հետ

Лавров раскрыл план Путина по борьбе с ИГ
В ходе переговоров между министром иностранных дел России Сергеем Лавровым и госсекретарем США Джоном Керри глава российского МИД рассказал о планах президента страны Владимира Путина по борьбе с группировкой «Исламское государство», пишет газета «Коммерсантъ».
Российская сторона предлагает создать широкую коалицию, в которой примут участие военнослужащие армий Сирии и Ирака, прочих стран региона и курды, отметил Лавров.
Вместе с тем, стало известно, что США приняли новую стратегию в отношении Сирии, в соответствии с которой, любая угроза «умеренной оппозиции» может послужить причиной для вооруженного вмешательства Вашингтона.
По словам Лаврова, российская сторона подчеркивала нелегитимность и контрпродуктивность подхода США, когда год назад было объявлено о создании коалиции по борьбе с ИГ в Ираке и Сирии и было получено согласие иракского правительства, но план действий не был согласован с Дамаском.