Բրիտանացի բանկիրներն արգելափակել են «RT»–ի գումարները
«BBVA» բանկի բրիտանական ներկայացուցչությունը արգելափակել է գումարների փոխանցումը ռուսական «RT» հեռուստաալիքի հաշվին։ «Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ այդ միջոցները ստացվել էին հեռուստաալիքի՝ Մեծ Բրիտանիայում գովազդ վաճառելու շնորհիվ։
Անգլիացի բանկիրները մտածել են, որ տրանսակցիային կարող է անուղղակի կապ ունենալ «Ռուսաստանն այսօր» միջազգային տեղեկատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը, որի նկատմամբ գործում են ԵՄ պատժամիջոցները։
«Россия 24»–ի տեղեկացմամբ՝ «RT» հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանն արգելափակումն անօրինական է համարել՝ նշելով, որ Դմիտրի Կիսելյովը որևէ կապ չունի «RТ»–ի հետ։
«Նույն հաջողությամբ կարելի է արգելափակել ցանկացած հաշիվ, եթե դրա անվանման մեջ կան «Ռուսաստան» կամ «այսօր» բառերը»,–նկատել է Սիմոնյանը։

Британские банкиры заблокировали деньги «Russia Today»
Британское представительство банка BBVA заблокировало перевод денег на счет российского телеканала RT. Эти средства были получены от продажи каналом рекламы в Великобритании.
Английские банкиры сочли, что к транзакции может иметь косвенное отношение гендиректор Международного информагентства «Россия сегодня» Дмитрий Киселев. В его отношении действуют санкции Евросоюза, напоминает телеканал «Россия 24».
Главный редактор канала RT Маргарита Симоньян назвала блокировку платежа незаконной. По ее словам, Дмитрий Киселев не имеет никакого отношения к телеканалу RТ.
«С таким же успехом можно блокировать счета чего бы то ни было, если в названии есть слово "Россия" или "сегодня"», – отметила Маргарита Симоньян.