Մեծ Բրիտանիան փոփոխել է ԵՄ անդամության մասին հանրաքվեի հարցը
Ընտրական անկախ հանձնաժողովը Մեծ Բրիտանիայում սպասվող հանրաքվեի կազմակերպիչներին պարտավորեցրել է քվեաթերթիկներում հարցը ձևակերպել հետևյալ կերպ. «Պե՞տք է արդյոք Մեծ Բրիտանիան շարունակի մնալ ԵՄ անդամ, թե՞ լքի ԵՄ–ն»։ Այս մասին գրում է «Financial Times»–ը։
Ավելի վաղ բրիտանական խորհրդարանը հավանություն էր տվել հանրաքվեի «Պե՞տք է արդյոք Մեծ Բրիտանիան լքի ԵՄ–ն» հարցին, սակայն հանձնաժողովը մտածել էր, որ նման ձևակերպումն արդեն իսկ թաքնված պատասխան է պարունակում, որը կարող է իր ազդեցությունն ունենալ հանրաքվեի արդյունքների վրա։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հաստատել է հանրաքվեի հարցի փոփոխությունը, թեև պարբերականը դա անկում է համարում ԵՄ–ից դուրս գալու արշավում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Քեմերոնը կարող է ԵՄ կազմից դուրս գալու հանրաքվեն նշանակել 2016–ի հունիսին։

Великобритания изменила вопрос референдума о членстве в ЕС
Независимая избирательная комиссия обязала организаторов референдума в Великобритании поставить вопрос в бюллетенях следующим образом: «Должна ли Великобритания остаться членом Евросоюза или покинуть ЕС?» Об этом сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Financial Times».
Ранее британский парламент одобрил вынесение на референдум вопроса «Должна ли Великобритания покинуть ЕС?», но комиссия посчитала, что такая формулировка уже содержит скрытый ответ, что может повлиять на итоги референдума.
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон одобрил изменение формулировки вопроса, хоть издание и отмечает, что это выглядит как поражение в кампании по выходу страны из ЕС.
Ранее сообщалось, что премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон может назначить референдум о выходе страны из Евросоюза на июнь 2016 года.