Առաջարկվող նոր Սահմանադրության գլխավոր ականը
Իշխանությունները և նրանց կցված քարոզիչները փորձում են, բայց չեն կարողանում հանրությանը համոզել, որ Սահմանադրությունը փոխում են ոչ թե անձամբ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական կյանքը երկարացնելու, այլ ՀՀ–ում մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգը բարելավելու նպատակով։
Գործող Սահմանադրության 50–րդ հոդվածի խոչընդոտն անհաղթահարելի է ՀՀԿ ղեկավարի համար։ Նա կուզենար ընդամենը այդ հոդվածը վերացնել ու կրկին առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, բայց չի կարող ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին գործոնների պատճառով։ Այդ իսկ հանգամանքից ելնելով էլ որոշվել է վերացնել Սահմանադրությունը։ Այո՛, հենց վերացնել, այլ ոչ թե փոխել, քանզի առաջարկվող նախագծով Սահմանադրությունը ենթակա է փոփոխության ԱԺ 2/3–ի միջոցով (հայաստանյան իրողություններն ու իշխող նեղ խմբի մտածողությունը հաշվի առնելով՝ կարող ենք ասել, որ նոր Սահմանադրությունը պլանավորում են դարձնել ձեռքի խաղալիք, որը ցանկացած պահի կարող է կոնյունկտուրային փոփոխության ենթարկվել արդեն առանց «թիթիզությունների», այսինքն՝ հանրաքվեի)։
Նոր Սահմանադրությամբ փորձ է արվում վերացնել ընտրական ինստիտուտը որպես այդպիսին։
Եթե մինչև հիմա մենք ունեցել ենք բազմաթիվ թերություններով ընտրական համակարգ, որը կեղծիքի մեքենայի միջոցով վերարտադրել է իշխանությանը, բայց թույլ չի տվել տոտալ վերահսկողություն սահմանել քաղաքական և տնտեսական դաշտի վրա ու նաև մշտապես մրցակցային տարր է պարունակել ինչպես ներիշխանական խմբերի միջև, այնպես էլ իշխանություն–ընդդիմություն հարթության մեջ, ապա առաջարկվող փաստաթղթի փիլիսոփայության մեջ դրված է բոլշևիկյան կոդը, որը չի ենթադրում մրցակցություն որևէ մակարդակում, հետևաբար չի ենթադրում անգամ ձևական փոփոխություն իշխանական բուրգի ներսում։ Դե, իսկ «դրսից» իշխանության գալու մասին առաջարկվում է «հավերժ» մոռանալ։
Սա, ըստ էության, «սահմանադրական» հեղաշրջման փորձ է, որի նպատակն անձամբ Սերժ Սարգսյանի ու իր նեղ շրջապատի համար ցմահ իշխանություն ապահովելն է։ Բայց սա դեռ կես դժբախտությունն է։
Ամենագլխավոր ականը, որ դրվում է մեր պետության տակ նոր Սահմանադրության տեսքով, քաոսն է։
Նոր Սահմանադրության հիմքում դրված է «իրար փոր թափելու» հայեցակարգը։ Պետության կարևորագույն պաշտոնյաների գործառույթներն ու լիազորություններն այնպես են բաշխվել, որ բոլորը պայքարեն բոլորի դեմ, բայց սա պետք չէ շփոթել ժողովրդավարական համակարգերին ներհատուկ զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմի հետ։
Սերժ Սարգսյանը պլանավորում է ընտրակեղծիքների միջոցով խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն ձևավորել ու համատեղել ԱԺ նախագահի և կուսակցական «գենսեկի» պաշտոնը։ Դա նրան նոր Սահմանադրությամբ հնարավորություն կտա խուսափել պատասխանատվությունից, լինել հանրային աչքից հեռու, բայց, միևնույն ժամանակ, կատարել բարձրագույն արբիտրի դեր «փորթափոցիների» ժամանակ ու այդպիսով պահել ամբողջ իշխանությունն իր ձեռքում։ Սա մոտավորապես ստալինյան ու բրեժնևյան կառավարման մոդելների «միքսված» տարբերակն է, բայց խնդիրն այն է, որ Հայաստանը նման փորձարկման ռեսուրս չունի։ Դա արկածախնդրություն է։
«Գենսեկական» մոդելով կառավարումն առաջացնելու է մեծ քաոս, որի ժամանակ նշանակովի նախագահը, վարչապետը, ԱԺ նախագահը և խաղաղության պայմաններում դե ֆակտո գերագույն գլխավոր հրամանատարի դեր կատարող պաշտպանության նախախարը փորձելու են իշխանության ներսում հաշիվներ պարզել և կառավարման ուղղահայաց հաստատել։ Այդ ամենի հետևանքով այնպիսի զարգացումներ կարող են լինել, որ դրանց համեմատ «հոկտեմբերի 27»–ը փոքրիկ արյունահեղություն կարող է թվալ։
Ասելս այն է, որ Սերժ Սարգսյանի առաջարկած «սահմանադրական» հեղաշրջման պլանի ամբողջական իրականացման դեպքում էլ, չիրականացման դեպքում էլ Հայաստանը տուժելու է։
Եթե նոր Սահմանադրությունը պարտադրվի հանրությանն, ու եթե «Վերջի բոլշևիկի» մոտ ամեն ինչ ստացվի, ապա դա նշանակում է նրա ցմահ կառավարում, ինչն իր հերթին նշանակում է առկա բոլոր խնդիրների խորացում, տոտալ թալան ու մեր երկրի անվտանգության համակարգի փլուզում՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական և անդառնալի հետևանքներով հանդերձ։
Իսկ եթե Սարգսյանի պլանը չստացվի, ու նոր Սահմանադրության պայմաններում նա մնա իր իսկ կիրառած «պրյոմի» տակ ու չկարողանա իր երազած «պախանի» դերը ստանալ, ապա երկրում քաոս է սկսվելու «Ով է տիրապետում ռեալ իշխանությանը, և ով պետք է կառավարի» ծրագրի շրջանակներում։ Այս դեպքում «սահմանադրական» հեղաշրջման փլատակների տակ կմնա ոչ միայն Սերժ Սարգսյանը (ինչպես ասում են՝ գլուխը քարը), այլ որ ամենավտանգավորն է՝ Հայաստանը։
Ահա թե ինչ ական է դնում իշխող նեղ խմբակը պետության տակ, ինչ է թե Սերժ Սարգսյանը չի ուզում բաժանվել իշխանական աթոռից և ուզում է բավարարել իր ախորժակը։ «Ոչ»–ը, հետևաբար, միակ օրակարգն է, որը պետք է հակադրել «սահմանադրական» հեղաշրջման օրակարգին։

Главная мина предлагаемой новой Конституции
Власти и закрепленные за ними пропагандисты пытаются, но никак не могут убедить общество в том, что Конституция меняется не для продления политической жизни лично Сержа Саргсяна, а с целью реформирования в РА системы защиты прав человека.
Для руководителя РПА 50-я статья действующей Конституции стала непреодолимым препятствием. Он бы с радостью ликвидировал лишь эту статью и снова выдвинул свою кандидатуру на пост президента, но не может – ввиду как внутренних, так и внешних факторов. Исходя из этого было принято решение ликвидировать Конституцию в целом. Именно ликвидировать, а не изменить, поскольку предлагаемым проектом Конституцию можно будет подвергать изменениям 2/3 голосов НС (учитывая армянские реалии и мышление правящей верхушки, можем с уверенностью утверждать, что новую Конституцию планируют превратить в карманную игрушку, которая в любой может быть подвержена конъюнктурным изменениям, но без всяких профанаций в виде «референдума»).
Новой Конституцией предпринимается попытка ликвидировать институт выборов как таковой.
Если до сих пор у нас была избирательная система с множеством недостатков, которая посредством машины по фальсификации выборов воспроизводила действующую власть, но не допускала установления тотального контроля над политическим и экономическим полем, и которая постоянно содержала в себе элемент конкуренции как между внутривластными группами, так и в плоскости власть-оппозиция, то в философии предложенного документа заложен большевистский код, который не предполагает какой-либо конкуренции и, следовательно, даже формальных изменений внутри властной пирамиды. О приходе же к власти «извне» предлагается позабыть навсегда.
По сути, это попытка «конституционного» переворота, целью которой является обеспечение пожизненной власти Сежа Саргсяна и его узкого окружения. Но это еще полбеды.
Главной миной, закладываемой под государством в виде новой Конституции, является хаос.
В основе Конституции заложена концепция «вспарывая друг другу животов». Функции и полномочия главных лиц государства распределены таким образом, чтобы обеспечить их постоянное противостояние, однако путать это с присущими демократическим системам механизмами сдержек и противовесов не нужно.
Серж Саргсян планирует сформировать посредством фальсификации выборов прочное парламентское большинство и совместить посты спикера НС и партийного «генсека». В условиях новой Конституции это предоставит ему возможность избежать ответственности, быть подальше от общественного внимания, но одновременно выполнять роль верховного арбитра в ходе «животовспарываний» и удерживать тем самым всю власть в своих руках. Это своего рода комбинированный вариант сталинской и брежневской систем, но проблема в том, что ресурсом для подобного эксперимента Армения не обладает. Это – авантюра.
Управление по «генсековской» модели породит большой хаос, в ходе которого назначаемые президент, премьер, спикер НС и выполняющий в мирное время роль де-факто верховного главнокомандующего министр обороны попытаются выяснить отношения внутри власти и утвердить свою вертикаль правления. Это может быть чревато такими развитиями, по сравнению с которыми «27 октября» может показаться небольшим кровопролитием.
Иными словами, Армения пострадает как при полноценной реализации предложенного Сержем Саргсяном плана «конституционного» переворота, так и при срыве данной затеи.
Если «Последнему большевику» удастся принудить обществу новую Конституцию, и у него всё получится, это означает его пожизненное правление, что, в свою очередь, подразумевает углубление имеющихся проблем, тотальное разграбление и развал системы безопасности нашей страны, со всеми вытекающими из этого негативными и необратимыми последствиями.
Если же план Саргсяна провалится, и при новой Конституции он останется под примененным им же приемом и не сможет взять на себя роль мечтаемого им «пахана», то в стране начнется хаос в рамках программы «Кто обладает реальной властью и кто должен править». Тогда под руинами «конституционного» переворота останется не только Серж Саргсян (как говорится, и чёрт с ним), но, что самое опасное, также Армения.
Вот какую мину закладывает узкая правящая верхушка под государство из-за того, что, видите ли, Серж Саргсян не хочет расставаться с властным креслом и пытается удовлетворить свой нарастающий аппетит. Следовательно, «Нет!» – единственная повестка, которую нужно противопоставить повестке «конституционного» переворота.