«Նախաձեռնողականության» ծանր գինը
2008–ից հետո ներքին լեգիտիմության դեֆիցիտը լրացնելու նպատակով նախաձեռնվեց «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը։ Սերժ Սարգսյանն իր ընդդիմախոսների ձեռքից խլեց նրանց գաղափարական դրոշակներից մեկն ու անցավ գործի։
Հայտարարվեց, որ հայ–թուրքական գործընթացը գին ունի, և Սարգսյանը պատրաստ է վճարել այդ գինը։ Թե ինչի մասին էր խոսքը, հետագայում պարզ դարձավ բոլորի համար։ Աճուրդի հանվեց Հայոց ցեղասպանության հարցը։
2013–ին վերարտադրվելու համար նախաձեռնվեց մեկ այլ գործընթաց՝ ԵՄ–ի հետ ասոցացումը։ Արևմուտքը խոստացավ աչք փակել տոկոսխփոցիի վրա, եթե պաշտոնական Երևանը համաձայնի Ուկրաինա դառնալ Կովկասում և հայտնվի հակառուսական գործիքի դերում։
Թե ինչ եղավ «ասոցացված» արկածախնդրության արդյունքում, գիտեն բոլորը. ՀՀ–ն հայտնվեց Մաքսային միությունում։ Սարգսյանը հայտարարեց, որ այդպիսի որոշման է գնացել հանուն ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության։ Այդ պահից սկսած՝ արդեն իսկ տեսանելի էր մեր երկրին սպառնացող վտանգը, քանզի ստորացված վիճակում արտաքին դաշնակիցներ ու ռազմաքաղաքական գործընկերներ հնարավոր չէ գտնել։
Սարգսյանի «արևմտամետությունը» բերեց այն բանին, որ Արևմուտքը սկսեց չհարգել մեզ, իսկ Ռուսաստանը՝ չվստահել։ Բացի այդ՝ Սարգսյանի «ասոցացվածությունը» նպաստեց, որպեսզի որակապես նոր մակարդակի ռազմաքաղաքական հարաբերություններ հաստատվեն Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի միջև։
Հիմա Սարգսյանն ունի վերարտադրվելու և սեփական անվտանգությունն ապահովելու խնդիր։ Եվ դրան նա, ինչպես նախորդ դեպքերում, նույնպես ուզում է հասնել արտաքին դաշտում որոշակի նախաձեռնությունների գնով (օրերս նա հայտարարեց, որ անկախությունը գին ունի, և իրենք պետք է տան այդ գինը)։ Արդյունքում՝ վտանգի տակ են հայտնվել Ղարաբաղն ու Հայաստանի անկախությունն ընդհանրապես։
Մենք հիմա մտնում ենք դրամատիկ զարգացումների փուլ։ Ցավալին այն է, որ քաղաքական դաշտն իմունազրկվել է, այսինքն՝ ունակ չէ հակազդելու։ Մի մասի բերանում շունչ չկա, մյուսներն էլ ծախված են։ Հանրությունն էլ դավաճանված է բոլոր կողմերից։

Тяжелая цена «инициативности»
В 2008 году, для восполнения дефицита легитимности внутри страны, была инициирована «футбольная» дипломатия. Серж Саргсян вырвал из рук своих оппонентов одно из их идейных знамен, и перешел к делу.
Было заявлено, что армяно-турецкий процесс имеет свою цену, и Саргсян готов ее заплатить. О чем шла речь, впоследствии стало понятно всем. На торги был выставлен вопрос Геноцида армян.
Для воспроизводства власти в 2013 году был инициирован другой процесс – ассоциация с ЕС. Запад пообещал закрыть глаза на «набор» процентов, если официальный Ереван согласится стать Украиной на Кавказе и выступить в роли антироссийского инструмента.
Что вышло в результате «ассоциативной» авантюры, известно всем – РА оказалась в Таможенном союзе. Саргсян заявил, что пошел на подобное решение в интересах безопасности Армении и НКР. Уже начиная с того момента стала обозрима нависшая над нашим государством угроза, поскольку не бывает униженных внешних союзников и военно-политических партнеров.
«Прозападность» Саргсяна привела к тому, что Запад нас начал не уважать, а Россия перестала нам доверять. Кроме того, «ассоциированность» Саргсяна поспособствовала установлению между Россией и Азербайджаном военно-политических отношений качественно нового уровня.
Сейчас Саргсян поставил задачу вновь воспроизвести свою власть и обеспечить собственную безопасность. И добиться этого он, как и в предыдущих случаях, хочет ценой определенной инициативности на внешнем поле (на днях он заявил, что у независимости есть своя цена, и ее нужно заплатить). Как результат, под угрозой оказались Карабах и независимость Армении в целом.
Сейчас мы вступаем в этап драматичных развитий. Сожаление вызывает то, что политической поле лишилось иммунитета, то есть не в состоянии этому противостоять. Одни набрали в рот воды, другие – продались. Общество же предано всеми.