Սահմանադրական փոփոխությունները հանրաքվեի դնելու հարցն ընդունվեց. ուղիղ միացում ԱԺ նիստից (տեսանյութ)
Մեկնարկել են հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի ութերորդ նստաշրջանի հոկտեմբերի 5-8-ի քառօրյա նիստերը։
ԱԺ ութերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագծում ընդգրկվել է 7 հարց: ԱԺ այս քառօրյա նիստերի օրակարգի որոշման նախագծում ընդգրկվել են 156 հարց, 41 միջազգային պայմանագիր:
Նաև քվեարկության է դրվելու Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելուն համաձայնություն տալու մասին հարցը։
Մինչ այդ, «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնությունն Ազատության հրապարակից բողոքի երթ է իրականացնելու դեպի ԱԺ շենք։
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակը քվեարկությունը հետաձգվել է 20 րոպեով: Ընդմիջում է խնդրեց «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը: 20 րոպե ընդմիջմանը հաջորդել է մեծ ընդմիջումը։ Նիստը կվերսկսվի 14։30–ին։
Ընդմիջումից անմիջապես հետո սահմանադրական փոփոխությունները հանրաքվեի դնելու հարցը քվեարկվեց և ընդունվեց 104 կողմ, 10 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։ Պատգամավորների անհատական քվեարկությունների պատկերը՝ այստեղ։

Одобрено вынесение на референдум проекта конституционных изменений: прямое включение из НС (обновлено)
Сегодня стартует очередное заседание восьмой сессии Национального собрания пятого созыва.
В проект повестки заседаний четырехдневки (5-8 декабря) включены 156 вопросов, в том числе 41 международный договор.
Ожидается также голосование по вопросу одобрения вынесения на референдум проекта конституционных изменений, инициированных Сержем Саргсяном.
Параллельно заседанию будет проходить организованное инициативой «Не проведете!» шествие протеста от площади Свободы к зданию НС.
Голосование по окончательному варианту проекта конституционных изменений отложено на 20 минут. Перенести голосование попросил депутат от фракции «Оринац еркир» Ованнес Маргарян. За 20-минутной паузой последовал большой перерыв. Заседание возобновится в 14:30.
Сразу по окончании перерыва было организовано голосование по вопросу одобрения вынесения на референдум проекта конституционных изменений. Решение было принято 104 голосами «за», 10 – «против». Картина голосования каждого депутата будет представлена позже.