ԻՊ–ն կարող է մզկիթներ պայթեցնել Սիրիայում՝ ռուսական ավիացիային վարկաբեկելու համար
ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ գերատեսչությունը չի բացառում դեպքերի այնպիսի զարգացում, երբ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներն անգամ մզկիթներ պայթեցնեն Փալմիրայում և այլ վայրերում՝ պատահարի համար ռուսական ավիացիային մեղադրելու համար։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»–ը։
«Մենք չենք բացառում, որ այդ և այլ բնակավայրերում ահաբեկիչներն այժմ մտածված սադրանք են նախապատրաստում՝ մզկիթների պայթեցում, դրանից հետո կեղծ լուսանկարների և տեսանյութերի ցուցադրություն՝ կատարվածի համար Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում գտնվող ռուսական ավիացիային մեղադրելու համար»,–ասել է գեներալը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ռուսական ավիացիան մեկ օրվա մեջ (հոկտեմբերի 6–ին) ավելի քան 20 ռազմական թռիչք է իրականացրել «Հմեյմիմ» ավիաբազայից և 12 ավիահարված հասցրել գրոհայինների թիկունքային ենթակառուցվածքներին, հրամանատարական կետերին, վարժանքների ճամբարներին և հենակետերին։ Որոշ տվյալներով՝ մի քանի տասնյակ գրոհային է սպանվել։
Կոնաշենկովը նաև հայտնել է, որ ռազմամթերքի պահեստներին և հրամանատարական կետերին ռուսների հասցրած ավիահարվածները խուճապ են առաջացրել ԻՊ շարքերում։

ИГ может подорвать мечети в Сирии с целью дискредитации России
Минобороны России предупредило о возможности подрыва террористами группировки «Исламское государство» (ИГ) мечетей в Пальмире и других городах Сирии, с тем, чтобы обвинить в этом российскую авиацию. Как сообщил в ходе брифинга официальный представитель Минобороны РФ генерал Игорь Конашенков, не исключена намеренная подготовка провокаций для последующей демонстрации ложных фото- и видеоматериалов.
«Мы не исключаем, что в этом и других населенных пунктах террористы сейчас намеренно готовят провокации – подрыв мечетей для последующей демонстрации фейковых фото- и видеоматериалов с обвинениями в адрес российской авиации на территории Сирийской Арабской Республики», – сказал Конашенков.
Ранее заместитель министра обороны РФ по международному сотрудничеству Анатолий Антонов сообщил журналистам, что террористы ИГ спасаются от российских авиаударов в мечетях. «Террористы прекрасно понимают: мы никогда, ни при каких условиях не нанесем удары по невоенным объектам», – отметил Антонов.