Ատոմակայանը կկանգնեցվի երկու փուլով
Մեծամորի ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նպատակով այն կդադարի գործել 3-4 ամիս տևողությամբ 2017-ին և 2018-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը` նշելով, որ նախապես պայմանավորվածություն է եղել ամբողջ աշխատանքը կատարելու համար ատոմակայանը կանգնեցնել 6-7 ամսով, բայց որոշումը փոփոխվել է:
«Հաշվի առնելով էլեկտրաէներգիայի սակագների հետ կապված իրավիճակը Հայաստանում՝ մենք լուրջ ուսումնասիրություններից հետո եկանք այն կարծիքին, որ ատամակայանը կարելի է կանգնեցնել երկու փուլով` երեքից չորս ամիս տևողությամբ: Առաջին երեք ամիսը` 2017-ին, երեք-չորս ամիսը` 2018-ին` դրանով մեղմելով սակագների վրա ազդեցությունը»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով` արդեն նախապատրաստական լուրջ աշխատանքներ են տարվել, ստեղծվել է Համակարգող համատեղ հանձնաժողով, որն ուսումնասիրել ու գնահատական է տվել ընթացիկ աշխատանքերին:
«Ուսումնասիրությունների վերջնական արդյունքը կներկայացնենք հանրությանը 2016-ին: Ժամկետների առումով փոխադարձ համաձայնություն կա, և մենք հուսով ենք, որ նաև կկատարվի որակով աշխատանք, քանի որ «Ռոսատոմ» ընկերությունն ունի մեծ փորձ այդ բնագավառում»,- հայտնեց Երվանդ Զաքարյանը` նշելով, որ աշխատանքների բոլոր փուլերում կկատարվի մոնիթորինգ:
«Ռոսատոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոյի խոսքով` լայն համագործակցություն է ծավալվել հայ գործընկերների հետ, և աշխատանքները կատարվում են խիստ գրաֆիկով:
«Քանի որ Մեծամորի ատոմակայանի չգործելու դեպքում 3 անգամ կբարձրանա էլեկտրաէնեգիայի սակագինը, փաստորեն, սա նաև սոցիալական նախագիծ է, որին մենք վերաբերում ենք լրջորեն»,- ասաց Կիրիենկոն` նշելով, որ նմանատիպ աշխատանք կատարում են ոչ առաջին անգամ:
«Նույն տեխնոլոգիաներով աշխատել ենք ռուսական կայանների ժամկետը երկարաձգելու ուղղությամբ` համաձայն ոչ միայն ռուսական օրենսդրությունից բխող պահանջներին, այլև ՄԱԳԱՏԵ-ի սկզբունքներին»,-ավելացրեց ռուս պաշտոնյան:

Работа АЭС будет приостановлена 2 раза
С целью продления срока эксплуатации второго энергоблока Мецаморской АЭС ее работа будет приостановлена на 3-4 месяца в 2017 и 2018гг. Как сообщает «Арменпресс»‚ об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян.
Министр отметил, что изначально было соглашение о приостановлении работы электростанции на 6-7 месяцев для завершения всех работ, но решение изменили.
«В связи со сложившейся ситуацией вокруг тарифов на электроэнергию, после серьезного изучения вопроса, мы пришли к выводу, что работу можно приостановить два раза на З-4 месяца. Первые З месяца в 2017 году, а остальные 3-4 – в 2018-ом»‚ – сказал Министр.
По его словам, уже проведены серьезные подготовительные работы, создана совместная комиссия, которая изучила и оценила работы.
«Конечный результат проведенных исследований будет представлен в конце 2016 года. Мы достигли соглашения насчет сроков и полны надежд, что работа будет проведена на высоком уровне, так как компания «Росатом» имеет огромный опыт в данной сфере», – отметил Захарян, добавив, что мониторинг будет проводиться в течение всех этапов.
По словам гендиректора компании «Росатом» Сергея Кириенко, начались широкомасштабные работы с коллегами из Армении, и существует график работ. Кириенко отметил, что это своего рода и социальная программа, так как тариф на электроэнергию повысится в 3 раза, если Мецаморская АЭС не будет работать.
Как подчеркнул Кириенко, продление работ над АЭС не подразумевает, что системы будут оставаться в прежнем состоянии, они будут приспособлены к нынешним требованиям безопасности.
«Атомная станция должна стать более безопасной, чем тогда, когда она только строилась», – отметил Кириенко.