Պենտագոն. «ԱՄՆ–ը չի համագործակցի ՌԴ հետ Սիրիայում»
Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ը կշարունակի Ռուսաստանի հետ քննարկել տեխնիկական անվտանգության, բայց ոչ Սիրիայում ռազմական ռազմավարությունների միավորման հարցերը։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
Քարթերի խոսքով՝ Սիրիայում Ռուսաստանի ռազմական ռազմավարությունը սխալ է, և ԱՄՆ–ն այդ հարցում համագործակցության պատրաստ չէ, բայց պատրաստ է շարունակել քննարկել օդաչուների տեխնիկական անվտանգության հարցերը։
«Մենք չենք համաձայնել համագործակցել Ռուսաստանի հետ, որովհետև արդեն բացատրել ենք, որ նրանք սխալ ռազմավարություն են որդեգրել»,–ասել է Քարթերն Իտալիայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Պինետիի հետ հանդիպման ժամանակ։

Пентагон: «США не будут сотрудничать с Россией в Сирии»
Глава Пентагона Эштон Картер заявил, что США продолжат обсуждать с Россией вопросы технической безопасности, но не вопросы объединения военных стратегий в Сирии, сообщает «Reuters».
По его словам, военная стратегия России в Сирии является «ошибочной», США не готовы к сотрудничеству в рамках объединения, однако готовы продолжать обсуждение вопросов технической безопасности пилотов.
«Мы не соглашались сотрудничать с Россией, поскольку они, как мы уже объясняли, придерживаются ошибочной стратегии», – сказал Картер на встрече с министром обороны Италии Робертой Пинетти.