ՌԴ և Ֆրանսիայի ԱԳՆ–ները քննարկել են կողմերի քայլերի համաձայնեցումն ԻՊ դեմ պայքարում
ՌԴ նախագահի Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի երկրների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, արտգործնախարարի տեղակալ Միխայիլ Բոգդանովը խորհրդատվություն է անցկացրել Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական խորհրդատու Ժակ Օդիբերի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարության քաղաքական հարցերով ղեկավար Նիկոլյա դե Ռիվիերի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ արտգործնախարարությունը:
Կողմերը քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ձևավորվող ռազմա-քաղաքական իրավիճակը` շեշտը դնելով Սիրիայում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև Լիբանանում և պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա:
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն քննարկվել է նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում համատեղ գործողությունների համաձայնեցման խնդիրը:
Բանակցությունների արդյունքում հաստատվել է պաշտոնական Մոսկվայի և Փարիզի միջև մշտական քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտությունը` կապված մերձավորարևելյան իրավիճակի հիմնարար հարցերի հետ:

МИД России и Франции обсудили координацию действий по борьбе с ИГ
Спецпредставитель президента России по Ближнему Востоку и странам Африки, замминистра иностранных дел Михаил Богданов провел консультации с дипломатическим советником президента Франции Жаком Одибером и политическим директором МИД Франции Николя де Ривьером, говорится в сообщении МИД России.
Стороны обменялись мнениями по складывающейся на Ближнем Востоке военно-политической ситуации с акцентом на положение дел в Сирии и вокруг нее, а также в Ливане и палестино-израильском урегулировании.
Как отмечается, особенно предметно была обсуждена задача координации усилий по эффективному противодействию угрозе от ИГ и других радикальных группировок.
По итогам консультаций подтверждена востребованность продолжения регулярного политического диалога между Москвой и Парижем по ключевым аспектам ближневосточной обстановки.