Ուորլիք. «ԼՂ անկախության ճանաչումը կարող է հանգեցնել ռազմական պատասխանի»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը «Թրենդ» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը կարող է հանգեցնել Ադրբեջանի կողմից վտանգավոր ռազմական պատասխանի:
Նա հիշեցրել է, որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Ադրբեջանը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման պարտավորություն են ստանձնել:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում առկա բարձր լարվածությունը՝ Ուորլիքը ԵԱՀԿ ՄԽ անունից նախազգուշացրել է կողմերին ձեռնպահ մնալ քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի նոր էսկալացիայի:
«Համանախագահներն այս ամսվա վերջին կայեցելեն տարածաշրջան, կհանդիպեն նախագահների հետ ու նրանց կնախապատրաստեն հաջորդ գագաթաժողովին: Ակնկալում ենք, որ նրանց հանդիպումը կնպաստի բանակցային գործընթացում առաջընթացին ու անվտանգության ոլորտում իրավիճակի կայունացմանը»,-ասել է նա:

Признание независимости НКР может привести к военному ответу – Уорлик
Нагорный Карабах не может быть признан Арменией как независимое образование, так как результатом этого шага станет «опасный военный ответ» Азербайджана, заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«И Армения, и Азербайджан обязались предпринимать шаги по мирному урегулированию Карабахского конфликта. Мы заверяем их в своей приверженности продолжать работу со сторонами на основе переговоров», – подчеркнул Уорлик.
Дипломат напомнил, что сегодня в регионе чрезвычайно высок уровень напряженности, и предостерег стороны от шагов, которые могут привести к дальнейшей эскалации конфликта.
«Сопредседатели посетят регион в конце этого месяца, чтобы встретиться с президентами и подготовиться к их следующему саммиту. Мы ожидаем, что их встреча поможет продвижению переговорного процесса и внесет свой вклад в стабилизацию ситуации в области безопасности», – добавил Уорлик.