«Ռուբե՛ն, մի՛ զիջիր» (տեսանյութ)
Ալբանիայի ֆուտբոլի հավաքականի դեմ դժգույն խաղի ժամանակ մեր ֆուտբոլասերները տրիբունաներից վանկարկել են՝ «Սաքո՛, հեռացի՛ր»։ Նկատի ունեն ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Սարգիս Հովսեփյանին։
Հովսեփյանն, իրոք, դեռ չի կարող գլխավորել մեր հավաքականը, քանզի համապատասխան փորձ չունի։ Նրան նշանակել են, այսպես ասած, էժան պրծնելու համար։ Արդյունքները տեսանելի են։
Դատելով ամենից՝ Սարգիսը կամովին չի հեռանա, քանզի Հայաստանում ո՞վ է կամովի հեռանում, որ նա հեռանա։ Հետո ի՞նչ, որ ձախողվել է։ Հրե՛ն, Սերժ Սարգսյանը ձախողվել է իր բոլոր նախաձեռնություններում ու տարիներով հետ շպրտել Հայաստանը, և ի՞նչ։ Հեռանո՞ւմ է նա։ Իհա՛րկե, ոչ։ Ավելին՝ Սարգսյանը դեռ մի բան էլ ցմահ մնալու հայտ է ներկայացնում։
Նույնը կարելի է ասել ՀՖՖ նախագահ և համատեղությամբ Սերժ Սարգսյանի գաղափարակից ընկեր Ռուբեն Հայրապետյանի մասին։ Մեր հավաքականը լավ խաղա, վատ խաղա, միևնույն է, նա մնում է իր աթոռին։
Ինչ վերաբերում է երկրպագուների պահանջներին, ապա դա մի քիչ «դաշնակոտ» ոճի բան է։
Մեր հավաքականի խայտառակ մրցելույթների համար մեղադրել միայն Սարգիս Հովսեփյանին ու պահանջել նրա հրաժարականը նույնն է, ինչ անում էին դաշնակցականները տխրահռչակ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ժամանակ, այն է՝ պահանջում էին արտգործնախարար Էդիկ Նալբանդյանի հրաժարականը և, միևնույն ժամանակ, վանկարկում «Նախագա՛հ, մի՛ զիջիր»։
Բոլորն էլ գիտեին, որ Էդիկը միայն իր թշերով է առնչվում «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը, իսկ գլխավոր դերակատարը ՀՀԿ ղեկավարն է։ Այդ մասին շատ լավ գիտեր նաև ՀՅԴ–ն, բայց դե, «Նախագա՛հ, մի՛ զիջիր»–ն անշառ կոչ էր։ Է՛լ ավելի անշառ էր Նալբանդյանի հրաժարականը պահանջելը։ Այդ «պայքարի» արդյունքը եղավ այն, որ նախապայմաններ պարունակող հայ–թուրքական արձանագրություններ ստորագրվեցին, իսկ կարկառուն դաշնակցականներն աշխատանքի անցան Նալբանդյանի ենթակայության տակ։
Հիմա նույն ՀՅԴ–ն փրփուրը բերանին պաշտպանում է Սարգսյանի մեկ այլ նախաձեռնություն, որը ոչ պակաս պատուհաս կարող է դառնալ ՀՀ–ի գլխին, քան «Ֆուտբոլային» արկածախնդրության հետևանքով եղավ։
Հոսանքի թանկացման դեմ «պայքարողներն» էլ Բիբինի հրաժարականն էին «պետպատվերի» շրջանակներում պահանջում։ Տեսա՞ք՝ ինչ եղավ վերջում։ Ճիշտ է, Բիբինը հեռացավ, բայց հոսանքը թանկացավ, ու թալանը նոր տեմպերով շարունակվելու է՝ հարստացնելով «Որոտանի» տնաբույծ սեփականատերերին։
Ասելս այն է, որ մեր երկրպագուները պետք է գլխից բռնեն, այլ ոչ թե սլաքավարների հետևից ընկնեն։ Այլապես անհարմար բան կարող է ստացվել։

«Рубен, не уступай!» (видео)
Во время бесталанной игры против сборной Албании наши болельщики с трибун выкрикивали «Сако, уходи!». Имели в виду временно исполняющего обязанности главного тренера национальной сборной по футболу Саркиса Овсепяна.
Действительно, Овсепяну пока рано возглавлять нашу сборную, так как у него нет достаточно опыта. Его назначили, чтобы, так сказать, дешево обойтись. Результаты налицо.
Судя по всему, добровольно Саркис не уйдет. Да и кто в Армении уходит добровольно, чтобы и он уходил? Подумаешь, что провалился. Вон, например, Серж Саргсян провалился во всех своих инициативах, отбросив Армению на несколько лет назад. И что из этого? Уходит ли он? Более того, он подает заявку на пожизненное пребывание.
То же самое можно сказать и о президенте ФФА и по совместительству идейном товарище Сержа Саргсяна Рубене Айрапетяне. Хорошо играет наша сборная или нет, он всё равно остается в своем кресле.
Что касается требования болельщиков, то это уже напоминает «дашнакский» стиль.
Обвинение в позорных выступлениях нашей сборной лишь Саркиса Овсепяна и требование его отставки аналогично поведению дашнакцаканов во время печально известной «футбольной» дипломатии, которые требовали отставки министра иностранных дел Эдика Налбандяна и одновременно призывали «Президент, не уступай!».
Все знали, что Эдик связан с «футбольной» дипломатией лишь своими щечками, а главным действующим лицом является руководитель РПА. Об это прекрасно знала и АРФД, но призыв «Президент, не уступай!» был самым безобидным вариантом. Результатом этой «борьбы» стало то, что содержащие предусловия армяно-турецкие протоколы были парафированы, а яркие представители АРФД перешли на работу в подчинении Налбандяна.
Сейчас та же самая АРФД с пеной у рта защищает другую инициативу Саргсяна, способную стать для Армении не меньшей напастью, чем «футбольная» авантюра.
«Борцы» с подорожанием электроэнергии тоже в рамках «госзаказа» требовали отставки Бибина. Увидели, что стало в конце? Правильно, Бибин ушел, но тариф все-таки повысился, а разграбление продолжится с новыми темпами, обогащая доморощенных собственников «Воротана».
Хочу сказать, что наши болельщики должны ловить крупную рыбешку, а не гоняться за стрелочниками. Иначе может получиться нечто неловкое.