Այժմ Օբաման կարող է Բրայզային փոխարինել Բաքվում ԱՄՆ դեսպանի մի նոր թեկնածուով
Անսպասելի մի դեպք պատահեց Մեթյու Բրայզային Բաքու մեկնելու ճանապարհին: Սպիտակ տան և Պետքարտուղարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հավաստիանալով, որ նա է լինելու ԱՄՆ հաջորդ դեսպանն Ադրբեջանում, նա Վաշինգտոնի իր տունը վարձով էր տվել ու կապել ճամպրուկները' օդի մեջ արդեն զգալով նավթի ու գազի հոտը:
Բրայզան հուզմունքից կարծես թե մոռացել էր, որ Արցախյան հակամարտության գծով ԱՄՆ միջնորդ եղած ժամանակ իր անպատասխանատու հայտարարություններով ու գործունեությամբ հակադրվել էր Վաշինգտոնի իր որոշ գործընկերներին ու այլոց Կովկասում:
Ավելի քան մեկ տարի առաջ, երբ Բաքվում Միացյալ Նահանգների դեսպանի պաշտոնը թափուր էր մնացել, Վաշինգտոնում Բրայզան հանդգնաբար բոլորին ասում էր, որ ուզում է, ավելի շուտ պատրաստվում է դառնալ ԱՄՆ հաջորդ դեսպանն Ադրբեջանում: Նա անմիջապես խոչընդոտի բախվեց, երբ Ալիևը Սպիտակ տանը տեղեկացրեց, որ գոհ չէ թե' Օբամայի վարչակազմի' Կովկասում վարած քաղաքականությունից, թե' ինքնակոչ հրաշամանուկից:
Ադրբեջանը դժգոհ էր, քանի որ, նախ' Միացյալ Նահանգները և Բրայզան Թուրքիային դրդում էին բացել Հայաստանի հետ սահմանը' առանց Արցախյան հակամարտության մեջ որևէ առաջընթացի, երկրորդ' Կոնգրեսը ևս 10 մլն դոլար էր հատկացրել Արցախին, չնայած Բաքվի խիստ առարկություններին, և երրորդ' Հայաստանի նախագահը հրավիրվել էր Վաշինգտոնում կայացած 47 երկրների Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովին, իսկ Ալիևը' ոչ:
Բրայզան հակառակորդներ ուներ նաև Օբամայի վարչակազմում: Մի քանի ամիս Բրայզայի թեկնածության շուրջ Վաշինգտոնի պաշտոնյաների շրջանում տեղի ունեցած ներքին վեճերից հետո, մայիսին Օբաման վերջապես նրա անունը ներկայացրեց Սենատին որպես ԱՄՆ հաջորդ դեսպան Ադրբեջանում: Կարճ ժամանակ անց Օբաման Բաքու գործուղեց կաբինետի երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների' պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսին և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին' Ալիևին համոզելու և Բրայզայի առնչությամբ անհրաժեշտ հավաստիացումներ տալու համար:
Հուլիսին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Բրայզայի թեկնածության վերաբերյալ լսումների ընթացքում որոշ սենատորներ սուր հարցեր ուղղեցին նրան' Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ աշխատած ժամանակ նրա հայտարարությունների ու գործունեության վերաբերյալ: Նրանք լուրջ խնդիրներ առաջ քաշեցին նաև շահերի հնարավոր բախման վերաբերյալ' կապված նրա կնոջ և նվերների հետ, որոնք հարսանիքի առիթով զույգը հավանաբար ստացել էր Ադրբեջանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներից: Սենատորներ Բարբարա Բոքսերը, Ռոբերտ Մենենդեսը, Ռաս Ֆայնգոլդը, Հանձնաժողովի նախագահ Ջոն Քերին և դեմոկրատների մեծամասնության ղեկավար Հարի Ռիդը բավարարված չէին Բրայզայի թերի և խուսափողական պատասխաններից, չնայած բազմաթիվ գրավոր հարցումներին: Դա ոչ մի լավ բան չէր խոստանում նրա դիվանագիտական փառասիրությանը, քանի որ հինգ սենատորներն էլ դեմոկրատներ են, որոնք սովորաբար սատարում են դեմոկրատ Նախագահի կողմից առաջարկված ցանկացած թեկնածուի:
Օգոստոսի սկզբին, սենատոր Բոքսերը' հիասթափված Բրայզայի անկատար պատասխաններից, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին խնդրեց հետաձգել նրա թեկնածության քվեարկությունը: Վեցշաբաթյա հետաձգումից հետո, երբ սեպտեմբերի 21-ին Հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունը հաստատեց Բրայզայի թեկնածությունը, սենատորներ Բոքսերին ու Մենենդեսին այլ բան չէր մնում անելու, քան «առկախում» դնել' կանխելու Սենատի լիագումար նիստին նրա թեկնածության վավերացումը: Լուրջ մտահոգություններ արտահայտելով այս վիճելի թեկնածուի արժանիքների առնչությամբ, երկու սենատորները դիմեցին կրկնակի «առկախում» դնելու հազվադեպ պրակտիկային' սառեցնելով նրա թեկնածության հաստատումն ամենաուշը մինչև հաջորդ տարվա հունվար, երբ նոր ընտրված Սենատը կսկսի իր նստաշրջանը: Հետագայում Օբաման պետք է որոշի կամ կրկին ներկայացնել Բրայզայի անունը կամ նոր թեկնածու առաջադրել:
Նախագահը մինչև հունվար «միջնստաշրջանային նշանակում» կատարելու հնարավորությունն ունի: Նա կարող է Բրայզային Ադրբեջանում դեսպան նշանակել առանց Սենատի հաստատման, երբ Սենատը գտնվում է արձակուրդում: Սակայն այս բացառիկ քայլը քիչ հավանականություն ունի, քանի որ երկու անպատեհություններ կան, նախ' այն կխոչընդոտի Բրայզայի դիվանագիտական պարտականությունների կատարմանը, որովհետև նա չի վայելի Միացյալ Նահանգների Սենատի վստահությունը, և երկրորդ' Նախագահի ու սենատորների միջև լուրջ հակադրություն կստեղծվի, քանի որ վերջինները կզրկվեն «խորհուրդ և հավանություն տալու» իրենց սահմանադրական լիազորությունից:
Օբամայի համար լավագույն տարբերակը Բրայզայի թերի թեկնածությունից հրաժարվելն ու ավելի հարմար թեկնածու առաջադրելն է, որը կարող է շուտով հաստատվել Սենատի կողմից: Նման քայլով կարագանա Ադրբեջան ԱՄՆ հաջորդ դեսպանի գործուղումը' 15-ամսյա բացակայությունից հետո: Իսկ հունվարին' Նախագահի կողմից Բրայզայի թեկնածության երկրորդ անգամ առաջադրումը կհետաձգի Ադրբեջանի դեսպանի նշանակումը ևս մի քանի ամսով:
Տեսնելով, որ իր հրաշամանուկը լուրջ դժվարությունների մեջ է, Wall Street Journal թերթը' նեոպահպանողականների և նավթի ու գազի լոբբիների պատվարը, Հանձնաժողովի քվեարկության նախօրեին մի չարամիտ խնբագրական հրապարակեց սենատոր Բոքսերի և Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի դեմ' փորձելով վախեցնել Բրայզայի հակառակորդներին: Իսկ «առկախում» դնելուց հետո Washington Post թերթն ավելի նողկալի խմբագրական հրապարակեց ընդդեմ սենատորներ Բոքսերի ու Մենենդեսի և Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի:
Այս լկտի հարձակումները ճիշտ հակառակ ազդեցությունն ունեցան. դրանք ակամա նպաստեցին բարձրացնելու Հայ Դատի հանձնախմբի և Ամերիկայի հայ համայնքի քաղաքական ազդեցությանը Վաշինգտոնում:

Теперь Обама может заменить Брайзу новым кандидатом на пост посла США в Баку
На пути Мэтью Брайзы в Баку возникла неожиданная преграда. Получив заверения от высокопоставленных чиновников Белого дома и Госдепартамента в том, что он станет следующим послом США в Азербайджане, Брайза сдал свой дом в Вашингтоне в аренду и собрал чемоданы, уже почуяв в воздухе запах нефти и газа.
От волнения Брайза, казалось, забыл, что, будучи посредником США по линии Карабахского конфликта, он своими безответственными заявлениями и деятельностью пошел наперекор некоторым коллегам в Вашингтоне и деятелям на Кавказе.
Свыше года назад, когда должность посла Соединенных Штатов в Баку оказалась вакантной, в Вашингтоне Брайза всем дерзко заявлял, что хочет, точнее, готовится стать следующим послом США в Азербайджане. Он сразу же столкнулся с преградой, когда Алиев сообщил Белому дому, что недоволен ни политикой администрации Обамы на Кавказе, ни вундеркиндом-самозванцем.
Азербайджан был недоволен, поскольку, во-первых, Соединенные Штаты и Брайза подталкивали Турцию открыть границу с Арменией, не ожидая прогресса в урегулировании Карабахского конфликта, во-вторых, Конгресс выделил Арцаху еще 10 млн. долларов, несмотря на жесткие возражения Баку, и, в-третьих, президент Армении был приглашен на Саммит по вопросам ядерной безопасности, состоявшийся в Вашингтоне с участием 47 стран, а Алиев - нет.
У Брайзы были оппоненты и в администрации Обамы. После внутренних споров между чиновниками Вашингтона по поводу кандидатуры Брайзы, длившихся на протяжении несколько месяцев, в мае Обама окончательно выдвинул его в качестве кандидата на пост следующего посла США в Азербайджане. Через короткий промежуток времени Обама командировал в Баку двух высокопоставленных лиц кабинета - министра обороны Роберта Гейтса и госсекретаря Хиллари Клинтон, чтобы убедить и заверить Алиева по поводу Брайзы.
В июле, в ходе слушаний в Комиссии по внешним отношениям Сената по кандидатуре Брайзы некоторые сенаторы адресовали ему острые вопросы, связанные с его заявлениями и деятельностью на посту посредника по урегулированию Карабахского конфликта. Они выдвинули серьезные вопросы в связи с возможным столкновением интересов, а также его женой и подарками, которые были, вероятно, получены супругами от высокопоставленных лиц правительства Азербайджана по случаю свадьбы. Сенаторов Барбару Боксер, Роберта Менендеса, Раса Файнголда, председателя Комиссии Джона Керри и руководителя демократического большинства Гарри Рида не удовлетворили  неполные и уклончивые ответы Брайзы, несмотря на множество письменных вопросов. Для его дипломатического честолюбия это не предвещало ничего хорошего, поскольку все пять сенаторов - демократы, которые обычно поддерживают любого кандидата, выдвинутого президентом-демократом.
В начале августа сенатор Боксер, разочаровавшись несовершенными ответами Брайзы, попросила Комиссию по внешним отношениям отложить голосование по его кандидатуре. Когда 21 сентября, после 6-недельного затягивания, большинством голосов кандидатура Брайзы была утверждена Комиссией, сенаторам Боксер и Менендес ничего больше не оставалось, как наложить вето для пресечения ратификации его назначения на пленарном заседании Сената. Выразив серьезную обеспокоенность по поводу спорных «достоинств» кандидата, сенаторы применили редкую практику двойного блокирования, заморозив утверждение его кандидатуры самое позднее до января следующего года, когда новый Сенат начнет свою сессию. В дальнейшем Обама должен решить: либо повторно представить Брайзу, либо выдвинуть нового кандидата.
У президента есть возможность до января осуществить «межсессионное назначение». Он может назначить Брайзу послом в Азербайджане без утверждения Сената, когда Сенат будет в отпуске. Однако этот исключительный шаг маловероятен по двум причинам: во-первых, это будет препятствовать выполнению Брайзой дипломатических обязанностей, потому что он не будет пользоваться доверием Сената Соединенных Штатов, и, во-вторых, между президентом и сенаторами возникнет серьезная конфронтация, поскольку сенаторы тем самым лишатся своих конституционных полномочий «рекомендовать и одобрять».
Лучший вариант для Обамы - отказ от неполноценной кандидатуры Брайзы и выдвижение более подходящего кандидата, которого Сенат утвердит быстрее. Подобным шагом ускорится назначение следующего посла США в Азербайджане после 15-месячного отсутствия. А повторное выдвижение президентом кандидатуры Брайзы в январе затянет назначение посла в Азербайджане еще на несколько месяцев.
Видя, что ее вундеркинд столкнулся с серьезными трудностями, газета Wall Street Journal, опора неоконсерваторов и нефтяных и газовых лоббистов, накануне голосования в Комиссии опубликовала злую публикацию против сенатора Боксер и Американского комитета «Ай Дат», пытаясь запугать противников Брайзы. А после блокирования кандидатуры газета Washington Post напечатала еще более гадкую публикацию против сенаторов Боксер и Менендес, а также Комитета «Ай Дат».
Эти наглые нападки возымели обратное действие: они невольно способствовали повышению влияния Комитета «Ай Дат» и армянской общины Америки в Вашингтоне.