Արա Աբրահամյանի հայտը և Զորի Գայկովիչի հոգեզավակների անհանգստությունը
Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գործող «անկախ» մամուլի «արևմտամետ» հատվածը (հատկապես «1in.am»–ը և «Lragir.am»–ը (չհաշված մանր–մունր շնիկները)՝ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի առաջամարտիկները) պարբերաբար քարոզչական հարձակումներ են գործում ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի դեմ։ Պատճառը պարզ է. նա հայտարարել է, որ կարող է մասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, ասել է թե՝ քաղաքական հայտ է ներկայացրել։ Իսկ դա նշանակում է, որ անկախ սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքներից՝ ՀՀԿ ղեկավարի ծրագրերը խախտվում են, և չի ստացվում այն «իդիլիան», որին ձգտել է երկար ժամանակ։
Արա Աբրահամյանն ակտիվ գործողությունների դեռ չի դիմել, սակայն նրա դեմ քարոզչական արշավի կոդերը նախապատրաստվում են։ Ըստ այդմ՝ իշխանությունները նրան ուզում են մեղադրել, իբր, «ռուսական նախագիծ» լինելու մեջ։ Ասում են, թե ՌՀՄ նախագահն, իբր, գալիս է Հայաստանն ինքնիշխանությունից զրկելու համար։ Նաև ասում են, թե, իբր, նա հետևելու է, որ իշխանությունները հանկարծ արևմտյան ուղղությամբ չգնան, ու հանկարծ Արևմուտքն այստեղ ներդրումներ չանի (ստացվում է, որ ՀՀԿ ղեկավարն ուզում է Արևմուտքից ներդրումներ բերել, բայց չար Կրեմլը Աբրահամյանի միջոցով թույլ չի տալիս դա. ամա՜ն, ամա՜ն)։ Թե քանի արարածի կամ չորքոտանու կարող են համոզել այսպիսի անհեթեթ ու սրտաճմլիկ ձևակերպումներով, թողնենք կենդանաբանականի մասնագետներին։
Իրականությունն այն է, որ Հայաստանում չկա ավելի հակաինքնիշխանական ուժ և ավելի ռուսահպատակ միավոր, քան Զորի Գայկովիչի հոգեզավակների խմբակն է, այսինքն՝ գործող իշխանական վերնախավը։
Կարելի է կարծել, որ այլմոլորակայիններն են Հայաստանը մեկ գիշերվա մեջ մտցրել Կրեմլի «պադվալ»։ Կամ էլ՝ Զորի Գայկովիչն ինքնաբուխ է նամակ գրել «ռուսաց թագավորին»՝ հավատարմության երդումներ տալով Գյուլիստանի պայմանագրին։
Ի դեպ, այդ տխրահռչակ նամակի հրապարակումից երկու օր անց Զորի Գայկովիչը Սերժ Սարգսյանի հետ նկարվում էր Ղարաբաղում։ Բ26–ը այդպիսով «մեսիջ» էր ուղարկում Մոսկվա, որ «ծովահեն» Զորիի նամակի բովանդակության հետ համակարծիք է, ու հենց ինքն էլ պատվիրել է այն։
Այնպես որ, ով՝ ով, բայց Բ26–ը թող չխոսի ռուսահպատակությունից ու ինքնիշխանությունից։ Սրանք համագործակցությունը և արժանապատիվ հարաբերությունները շփոթում են վասալային կախվածության հետ, քանզի մտածողությունն է այդպիսին։ Բայց դա արդեն իրենց խնդիրն է։

Заявка Ара Абрамяна и беспокойство духовных последователей Зори Гайковича
«Прозападная» часть подконтрольной президентскому дворцу «независимой» прессы (в особенности «1in.am» и «Lragir.am» (не считая мелких шавок), являющиеся передовиками «геббельского» агитпропа) периодически совершает нападки на председателя Союза армян России Ара Абрамяна. Причина проста: он заявил, что может принять участие в ближайших парламентских выборах, то есть подал политическую заявку. Это, в свою очередь, означает, что, независимо от результатов конституционного референдума, планы руководителя РПА нарушаются, и та идиллия, к которой он стремился долгое время, не получается.
К активным действиям Ара Абрамян пока не приступил, но коды пропагандистской кампании против него уже подготавливаются. Согласно им, власти хотят обвинить его в бытности якобы «российским проектом». Заявляется, будто председатель САР идет отобрать у Армении ее суверенитет. А также то, что он якобы будет следить, чтобы власти РА вдруг не пошли в западном направлении и Запад не начал осуществлять здесь инвестиции (получается, что руководитель РПА хочет привлечь западные инвестиции, но злой Кремль не позволяет это через Абрамяна – ай-ай-ай). Скольких четвероногих удастся убедить в этом вздоре, оставляем на суд зоологов.
Действительность же в том, что в Армении нет более попирающей суверенитет и российско-подданной единицы, чем кружок духовных последователей Зори Гайковича, то есть верхушки действующей власти.
Можно подумать, что под стенами Кремля за одну ночь Армению оставили инопланетяне. Или Зори Гайкович самостоятельно написал письмо «русскому царю», принеся в нем клятву верности Гюлистанскому договору.
Кстати, через два дня после публикации этого печально известного письма Зори Гайкович фотографировался в Карабахе с Сержем Саргсяном. Тем самым Баграмяна 26 отправлял Москве «месседж», что согласен с содержанием письма «корсара» Зори и что именно он его закал.
Так что, не Б26 говорить о подневолье у России и суверенитете. Они путают сотрудничество и достойные отношения с вассальной зависимостью, поскольку так мыслят. Но это уже их проблемы.