Պուտին. «Սու–24–ի խոցումը լրջորեն կանդրադառնա ռուս–թուրքական հարաբերությունների վրա» (տեսանյութ)
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել է թուրք–սիրիական սահմանին ռուսական Սու–24–ի խոցմանը։ Նա հայտարարել է, որ կատարվածը դուրս է գալիս ահաբեկչության դեմ սովորական պայքարի շրջանակներից։
«Սա լրջորեն կանդրադառնա ռուսթուրքական հարաբերությունների վրա»,–ընդգծել է Պուտինը։
Նա ավելացրել է, որ ռուս օդաչուները ոչ մի կերպ չէին սպառնում Թուրքիային, այլ հատուկ գործողություն էին իրականացնում Սիրիայի տարածքում ԻԼԻՊ–ի դեմ, այդուհանդերձ, թուրքական օդուժը խոցել է Սու–24–ը։ Ինքնաթիռն ընկել է Սիրիայի տարածքում՝ Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա։
«Սա հարված է Ռուսաստանի թիկունքին ահաբեկիչներին հովանավորողների կողմից»,–ընդգծել է ՌԴ նախագահը՝ հավելելով.
«Չգիտեմ՝ ում էր սա պետք, բայց ոչ հաստատ մեզ, ու փոխանակ անմիջապես մեր հետ կապ հաստատեին՝ թուրքական կողմը դիմել է ՆԱՏՕ–ի իր գործընկերներին այդ հարցի քննարկման համար, կարծես մենք էինք խոցել թուրքական ինքնաթիռը, ոչ թե իրենք՝ մերը։ Ի՞նչ է՝ ուզում են ՆԱՏՕ–ն ծառայեցնել ԻԼԻՊ–ի՞ն»։
Պուտինը նաև հիշեցրել է, որ վաղուց էին արձանագրել՝ Թուրքիայի տարածքում մեծ քանակությամբ նավթ է կա, որը պատկանում է ահաբեկիչներին։
«Մենք չենք հանդուրժի, որ տեղի ունենան այնպիսի հանցագործություններ, ինչպիսին այսօր տեղի ունեցավ»,–ընդգծել է Պուտինը։

Путин: «Эта атака будет иметь серьезные последствия для российско-турецких отношений»
Инцидент с российским самолетом Су-24 в Сирии является ударом в спину. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин в ходе встречи с королём Иордании Абдаллой II.
«Это событие выходит за рамки обычной борьбы с терроризмом. Конечно, наши военные ведут героическую борьбу с террором, не жалея себя, не жалея своей жизни. Но сегодняшняя потеря связана с ударом, который нам нанесли в спину пособники терроризма», – сказал президент РФ, добавив, что эта атака будет иметь серьезные последствия для российско-турецких отношений.
Он сообщил, что российский самолет был сбит над территорией Сирии ракетой «воздух-воздух» в километре от границы Турции с турецкого самолета F16 и упал на территорию Сирии в четырех километрах от ее территории.
«Он (самолет) находился в воздухе, когда на него была совершена атака на высоте 6 тысяч метров. В любом случае наши летчики и наш самолет никак не угрожали Турецкой республике. Это – очевидная вещь», – заявил Путин.
Он напомнил, что «летчики проводили операцию по борьбе с ИГ в северной Латакии, где сосредоточены боевики – в основном выходцы из РФ».
«И в этом смысле они выполняли свою прямую задачу превентивных ударов по террористам, которые в любую минуту могли вернуться в Россию. И это, конечно, люди, которых необходимо напрямую относить к международным террористам», – сказал Путин.