Ովքեր են կանգնած տեղեկատվական ահաբեկչության հետևում (տեսանյութ)
Այսօր առավոտյան Հայաստանում տեղի է ունեցել ահաբեկչություն։ Խոսքս տեղեկատվական ահաբեկչության մասին է։
«Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի մաս կազմող կայքերն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի մայրաքաղաքում և ընդհանրապես Հայաստանում խուճապային տրամադրություն լինի։ Հետո այդ խուճապային մթնոլորտն է՛լ ավելի խորացրեցին «քույր» լրատվամիջոցները։ Այսինքն՝ իշխանություններն իրենց պահեցին «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների պես՝ օգտագործելով մեդիառեսուրսները մարդկանց մոտ ահ ու սարսափ առաջացնելու համար։
Նախ՝ «shamshyan.com»–ը, ուժային կառույցների լրատվականներից առաջ ընկնելով, տարածեց, թե, իբր, արտասահմանցիներից բաղկացած հանցավոր խումբ է վնասազերծվել, որը պատրաստվում էր ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել Երևանում։ Նշվում էր նաև, որ 10–հոգանոց խմբում կա երեք աղջիկ։
«shamshyan.com»-ի տարածած լուրն ուրույն կառուցվածք ուներ և միտումնավոր այնպիսի փաթեթավորմամբ էր մատուցվել, որ ընթերցողը պետք է վնասազերծված խմբին անմիջապես նույնացներ իսլամական ահաբեկիչների հետ՝ «Աղջիկները մահապարտ շահիդուհիներն են, իսկ տղամարդիկ՝ ջիհադականները» թեմայով։
«Մուտիլովկան» հասավ իր նպատակին։ Մարդկանց մոտ մի քանի ժամ տևողությամբ խուճապ էր։
«shamshyan.com»–ից հետո խաղի մեջ մտավ մյուս «մուտիլովչիկը»՝ «1in.am»–ը՝ տարածելով, թե խումբը, կամ ինչպես հետագայում իրավապահները ձևակերպեցին՝ «հանցավոր խմբակցությունը», կապ ունի ընդդիմադիր ուժերից մեկի հետ։ Ակնհայտ էր, որ Արման Բաբաջանյանի կայքի միջոցով սլաքներն ուղղվում էին Ժիրայր Սեֆիլյանի կողմ։
Թե իրականում ինչ է ներկայացնում վնասազերծված խումբը, և ովքեր են նրանք (իսլամական ահաբեկիչնե՞ր, «սովորական» զինված բանդա՞, քաղաքական վրիժառունե՞ր, քաղաքացիական ակտիվիստնե՞ր, թե՞ պարզապես սերիալային դերասաններ), դժվար է ասել։ Տվյալ դեպքում դա չէ էականը։
Էականն այն է, որ իշխանական լրատվամիջոցները ծրագրավորված ու նպատակային խուճապ առաջացրեցին, այսինքն՝ տեղեկատվական ահաբեկչության ենթարկեցին ՀՀ քաղաքացիներին։ Նշանակում է, որ դա ինչ–որ մեկին պետք էր, այն էլ՝ սահմանադրական հանրաքվեից առաջ։ Այդ ինչ–որ մեկը պատահական մարդ չէ, քանզի կարողացել է նախ տեղեկատվական «սլիվ» կազմակերպել «անկախ» մամուլով, տարածել խուճապ, ապա նոր միայն պաշտոնական հաղորդագրություն հրամցրել հանրությանը։
Պարզ է, որ այս ամենը կազմակերպվել է Բաղրամյան 26–ից։ Նապատակն էլ է պարզ՝ մարդկանց մոտ խուճապային տրամադրություններ տարածել և ստեղծել վախի մթնոլորտ, որպեսզի հանկարծ որևէ զանգվածային միջոցառում չլինի հանրաքվեից առաջ, ու հետո՝ «Ժողովո՛ւրդ ջան, ահաբեկչության վտանգ կա, շատ խմբերով մի՛ հավաքվեք» տարբերակով։
Անգամ եթե շատ վտանգավոր հանցավոր խումբ են ձերբակալել իրավապահները, ապա հասկանալի է, որ չէր կարելի խուճապային ու ահաբեկչական բնույթի տեխնոլոգիաներ կիրառել։ Բայց դե, ում ենք ինչ ասում։ Նախագահականում կողմ են եղել, որպեսզի հենց նման ձևով տեղեկատվությունը մատուցվի, ու այդպես էլ արել են։
Հերթական անգամ, հետևաբար, արձանագրենք, որ 2008–ից հետո այս իշխանությունները ստեղծել են հասարակության դեմ պայքարի հզոր զենք՝ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենա։ Այն ծառայեցվում է իշխանության պահպանմանը և վերարտադրմանը։ Հետևություններ դժվար չէ անել։
Հ.Գ.։ Ուշագրավ մի հանգամանք։
Ուժայինների կողմից համապատասխան օպերացիա իրականացնելուց հետո լրատվամիջոցներին թույլ էին տվել մտնել ու նկարահանումներ անել այն տանը (տե՛ս հոդվածին կից ներկայացված առաջին տեսանյութը), որտեղից ժամեր առաջ դուրս էին բերվել «ահաբեկիչները», հսկայական քանակությամբ զենք և այլն (տե՛ս երկրորդ տեսանյութը)։
Մինչդեռ հայտնի է, որ հանցանքի վայրը որոշ ժամանակ փակ է պահվում, ու այլ մարդկանց, այդ թվում՝ սեփականատերերի մուտքն արգելվում է, քանզի կարող է կարիք լինել տեղանքի լրացուցիչ հետազոտության, մատնահետքերի հայտնաբերման և այլ գործողությունների։ Այս դեպքում, սակայն, «դարի» հանցավոր խմբակցությունը վնասազերծվել էր, ու դրանից րոպեներ անց իրավապահները թույլ էին տվել տարածք մտնել «անկախ» մամուլի ողջ շքախմբին, որոնք տանտիրոջ հարազատից տեղում ճշտում էին, թե արդյոք օտարերկրացի՞ էր եղել տան վարձակալը, թե՞ ոչ։

Кто стоит за информационным терактом? (видео)
Являющиеся составной частью «геббельского» агитпропа сайты сделали всё, чтобы посеять в столице и в Армении в целом атмосферу паники. Затем ее еще более усугубили «сестринские» СМИ. То есть власти повели себя подобно террористам «Исламского государства», использовав медиаресурсы для того, чтобы вызвать у людей настроения страха и паники.
Для начала сайт «shamshyan.com», опередив средства информации силовых структур, распространил сообщение о том, что обезврежена состоящая из иностранцев преступная группа, якобы готовившая теракты в Ереване. Сообщалось, что в группе из 10 человек было 3 женщины.
Распространенная «shamshyan.com» новость имела особую структуру и намеренно была преподнесена в таком оформлении, чтобы читатель сразу же отождествил обезвреженную группу с исламистскими террористами – на тему «Женщины – шахидки, а мужчины – джихадисты».
«Мутиловка» достигла своей цели. Люди несколько часов пребывали в панике.
После «shamshyan.com» к делу подключился другой «мутиловщик» – сайт «1in.am», который распространил, будто данная группа или, как ее впоследствии прозвали правоохранители, «преступная фракция» имеет отношение к одной из оппозиционных сил. Очевидно, что посредством сайта Армана Бабаджаняна стрелки переводились в сторону Жирайра Сефиляна.
Что же в действительности представляет из себя обезвреженная группа, и кем на самом деле являются ее представители (исламистскими террористами, членами «обычной» вооруженной банды, политическими мстителями, гражданскими активистами или всего лишь актерами сериалов), сказать трудно. В данном случае важно не это.
Важно то, что властные СМИ спланированно и целенаправленно вызвали панику, то есть подвергли граждан РА информационному террору. Означает, что это было кому-то нужно, к тому же в преддверии конституционного референдума. И этот «кто-то» – человек не случайный, так как смог организовать для начала информационный слив через «независимую» прессу, посеять панику, и лишь затем всучить обществу официальное заявление.
Понятно, что всё это было организовано на Баграмяна 26. Понятна и цель – вызвать у людей панику и посеять атмосферу страха, чтобы перед референдумом вдруг не состоялось какого-либо массового мероприятия – по варианту «Народ, не собирайся большими группами, так как присутствует угроза теракта».
Даже если правоохранители задержали крайне опасную преступную группировку, то понятно, что нельзя было применять технологии панического и террористического характера. Но, было бы кому говорить. В президентском дворце были за то, чтобы информация преподносилась именно подобным образом, и так и случилось.
Следовательно, в очередной раз приходится констатировать, что после 2008 года эти власти создали мощное оружие против общества – «геббельский» агитпроп. Он поставлен на служение делу удержания и воспроизводства власти. Выводы сделать несложно.
P.S. Одно примечательное обстоятельство.
После соответствующей операции силовиков средствам массовой информации позволили войти и провести съемки в том доме (см. первое видео), из которого часами ранее вывели «террористов», изъяли огромное количество оружия и др. (см. второе видео).
Между тем известно, что место преступления некоторое время держится недоступным, и вход туда посторонним, в том числе хозяевам дома, запрещается, так как может потребоваться дополнительное изучение территории – для снятия отпечатков и др. Однако в данном случае обезвреживается «преступная фракция века», и минуты спустя правоохранители допускают на место задержания весь эскорт «независимой» прессы, который на месте уточняет у родственницы хозяйки дома, были ли арендаторы иностранцами.