Ֆրանսիան երկարացնում է ռազմական գործողությունը Սիրիայում
Փարիզը քվեարկել է Սիրիայում Ֆրանսիայի սկսած ռազմական գործողությունը երկարացնելու օգտին։ Կողմ է քվեարկել Ազգային ժողովի՝ խորհրդարանի ստորին պալատի 515 պատգամավոր, դեմ՝ 4։
«ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ դա համապատասխանում է Հինգերորդ հանրապետության Սահմանադրությանը. կառավարությունը պարտավոր է օժանդակել խորհրդարանի՝ երկրից դուրս ռազմական գործողություն իրականացնելու որոշմանը՝ ավելի քան 4 ամսով։
Հիշեցնենք՝ Փարիզը միացել է Սիրիայում իսլամականների դիրքերը ռմբակոծող կոալիցիային ս. թ. սեպտեմբերի 27–ին։ Հայտնի է, որ «Իսլամական պետության» շարքերում նաև ֆրանսիացիներ են կռվում՝ վտանգ ներկայացնելով սեփական պետությանը։
Նոյեմբերի 13–ի փարիզյան գրոհներից հետո ահաբեկիչների դիրքերը ռմբակոծող ֆրանսիական ավիացիան ուժեղացնելու նպատակով Միջերկրականի արևելյան մաս ուղարկվեց «Շառլ դե Գոլ» ավիակիրը։ Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի խոսքերով՝ ԻՊ դեմ պայքարին ֆրանսիական ՌԾՈւ–ի ներգրավումը եռապատկում է Սիրիայում ֆրանսիական քանակակազմի ռազմական հզորությունը։

Франция продлевает военную операцию в Сирии
Париж проголосовал за продление Францией военной операции в Сирии. Решение приняли депутаты Национального собрания. «За» проголосовали 515 депутатов. Лишь четверо парламентариев выступили против.
Все произошло в соответствие с Конституцией Пятой республики: правительство обязано заручиться одобрением национального парламента для проведения военных операций за пределами страны сроком более четырех месяцев, сообщает ТАСС.
Напомним, что Париж присоединился к воздушным ударам по базам исламистов в Сирии 27 сентября 2015 года.Известно, что в рядах террористической группировки «Исламское государство» воюют французские граждане, которые представляют угрозу своей стране.
К ударам по ИГ в Сирии Париж присоединился ровно через год после того, как аналогичная операция была инициирована против исламистов в сентябре 2014 года в Ираке. После парижских терактов для усиления французской группировки в район восточного Средиземноморья прибыл авианосец «Шарль де Голль». По словам президента Франции Франсуа Олланд, участие флагмана военно-морских сил в операции в Сирии позволит утроить боевую мощь французского контингента,.