ԱՄՆ–ը բացատրել է՝ ինչու չի հարվածում ԻՊ նավթաշտարակներին
ԿՀՎ նախկին տնօրեն Մայքլ Մորելլը պատմել է, որ ԱՄՆ–ը որոշում է կայացրել չխոցել «Իսլամական պետության» վերահսկողության տակ գտնվող տարածքի նավթային օբյետկները, որպեսզի տարածաշրջանում էկոլոգիական աղետ չառաջացնի։
«The Hill»–ի փոխանցմամբ՝ ռմբակոծումներից հրաժարվելը պայմանավորված է սիրիական ժողովրդի համար հետագայում անհրաժեշտ նավթի արդյունահանման ենթակառուցվածքները պահպանելու միտումով։
«Մենք չենք ռմբակոծում ԻԼԻՊ–ի վերահսկած նավթահորերը, որովհետև չենք ուզում վնաս հասցնել շրջակա միջավայրին ու ենթակառուցվածքներին»,–ասել է Մորելլը։
Միևնույն ժամանակ, «mk.ru»–ի փոխանցմամբ, ԱՄՆ զինվորակաները խորապես անհանգստացած են Սիրիայում զենիթահրթիռային С-400 տեղակայելու ՌԴ որոշմամբ։
«Դա արդյունավետ ռազմական համալիր է, որը շոշափելի վտանգով է սպառնում ցանկացածին։ Ակնհայտ անհանգստություն է նկատվում Սիրիայում օդային գործողությունների հետ կապված»,– ասել է ամերիկացի պաշտոնյաների շրջանում «Ֆրանս պրեսի» աղբյուրը։
«С-400–ն իր շառավղով կծածկի ողջ Սիրիան։ Ըստ էության, դա ռուսներին Սիրիայի օդային ողջ տարածքը վերահսկելու հնարավորություն կտա։ Իսկ դա նշանակում է, որ ցանկացած ինքնաթիռ, լինի Թուրքիայից, թե ՆԱՏՕ–ի այլ երկրից, Սիրիայի օդային տարածքով կարող է թռչել միայն ու միայն ռուսներից կանաչ լույս ստանալուց հետո»,– ասել է «CNN»–ի միջազգային թղթակից Մեթյու Չանսը։
Նշենք, որ նախօրեին ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ Սիրիայում С-400 տեղակայելու մասին որոշումը չի քննարկվել ՆԱՏՕ–ի հետ։

США объяснили отказ от ударов по нефтяным вышкам ИГ
Бывший директор ЦРУ Майкл Морелл рассказал, что США приняло решение не наносить удары по нефтяным объектам, подконтрольным террористам «Исламского государства», чтобы не спровоцировать экологическую катастрофу в регионе.
Как сообщает американское издание «The Hill», отказ от бомбардировок также мотивирован желанием сохранить инфраструктуру по добыче нефти для сирийского народа на будущее.
«Мы не стали бомбить нефтяные скважины, которые контролирует ИГ, потому что не хотели нанести вред окружающей среде и инфраструктуре», – цитирует издание слова Майкла Морелла.
Меж тем, как передает «Mk.ru», военные США выражают обеспокоенность решением России перебросить на свою авиабазу в Сирии зенитно-ракетные системы С-400. Об этом сообщает агентство «Франс Пресс» со ссылкой на источники среди американских чиновников.
«Это эффективный военный комплекс, который представляет значительную угрозу для любого. Есть существенная обеспокоенность, связанная с воздушными операциями в Сирии», – заявил агентству источник.
«Его радиус действия будет покрывать все воздушное пространство Сирии. По факту он даст русским контроль над сирийским небом. То есть любой самолет, который соберется летать в воздушном пространстве этой страны, будь он из Турции или другой страны НАТО, - сможет сделать это только с позволения русских», – заявил старший международный корреспондент CNN Мэтью Чанс.