Մենք հանդիսավոր կերպով կպատռենք արձանագրությունները
Վերջերս զրուցեցինք ամերիկյան բարձրաստիճան մի դիվանագետի հետ: Հարցնում էր Հայաստանի հետ ստորագրված ,ցյուրիխյան արձանագրություններիե հետագա ճակատագրի մասին, հետաքրքրվում էր, թե ինչքան ժամանակ կպահանջվի խորհրդարանում այդ արձանագրությունների վավերացման համար: Որից հետո հիշեցրեց հետևյալը. «Իրականում շատ ժամանակ չի մնացել: Առջևում ապրիլի 24-ն է, և ցեղասպանության հարցում դարձյալ սկսվելու են ճնշումները»: Եվ իրոք, Միացյալ Նահանգներում գործող հայկական լոբբին արդեն գործի է անցել:
Սփյուռքում կոշտ դիրքորոշման կողմնակիցները հույս ունեն, որ արձանագրությունները չեն վավերացվի Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կողմից: Այդպիսով հույսեր են տածում, թե նորից կկարողանան դուրս գալ այն նեղ վիճակից, որում հայտնվել են արձանագրությունների պատճառով:
Այն, ինչ լսեցինք ամերիկյան բարձրաստիճան ներկայացուցչի շուրթերից, մեզ համար լուրջ նախազգուշացում էր, և ասացինք, որ եթե այդ տեսակետը հնչի, թուրք հասարակությունն այն կընկալի որպես «սպառնալիք»:
Ավելի վաղ նման մի հարց էիք ուղղել թուրք բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկին և նրանից ստացած ապշեցուցիչ պատասխանը ներկայացրեցինք ամերիկացի պաշտոնյային. «Ի պատասխան Միացյալ Նահանգների ապրիլքսանչորսյան ճնշումներին' մենք հանդիսավոր կերպով կպատռենք և մի կողմ կնետենք հայ-թուրքական արձանագրությունները»:
Առկա է մազոխիստական միտում
Մեր ամերիկացի զրուցակիցը, լսելով այդ պատասխանը, մի պահ լռեց: Դեմքին այնպիսի արտահայտություն կար, կարծես ուզում էր ասել. «Այս խելագար թուրքերն իրոք դա կանենե: Մենք կարծեցինք' հիշեց, թե «ինչպես Թուրքիան 1974թ., հակառակ Վաշինգտոնի նախազգուշացումներին, գնաց Կիպրոս, Միացյալ Նահանգներում և Եվրոպայում առկա բոլոր ենթադրություններին հակառակ' մերժեց մարտյան որոշումը»:
Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախաձեռնությունից մինչև «Էրգենեքոնի» դատավարություն և գրեթե ամեն բանի ետևում Ամերիկային տեսնելու  մազոխիստական միտում կա Թուրքիայում: Սակայն Վաշինգտոնից մեր երկրին  հետևողները գիտեն, որ ԱՄՆ-ն այնքան ազդեցություն չունի Անկարայի վրա, որքան թվում է:
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնն Անկարայում' մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ի պատասխան այն հարցին, թե արդյո՞ք Վաշինգտոնը կանգնած է քրդական հարցի կարգավորման նախաձեռնության ետևում, պատասխանեց. «Երանի այդքան ազդեցիկ լինեինք»:
Ի վերջո, եթե ԱՄՆ-ն այդքան ազդեցիկ լիներ, Անկարան այսօր չէր փչացնի հարաբերությունները Իսրայելի հետ և չէր մերձենա Իրանի և Սիրիայի հետ: Բնականաբար, չենք ասում, թե Վաշինգտոնն ընդհանրապես ազդեցություն չունի: Պատմությունը ցույց է տալիս բոլորովին հակառակը: Սակայն նույն պատմությունը ցույց է տալիս, որ թուրքերի համար «կենսական» համարվող հարցերում դա ամենևին էլ այդպես չէ: Եթե Միացյալ Նահանգներն այդքան ազդեցիկ լիներ, Կովկասում իրավիճակը վաղուց փոխած կլիներ հօգուտ իրեն:
Այսօր Վրաստանի և Հայաստանի հասարակություններն, ի տարբերություն թուրքերի, ընդհանուր առմամբ ամերիկամետ են: Այստեղ, բնականաբար, առկա է երկու պետությունների' ամերիկյան սփյուռքի գործոնը: Իսկ Ադրբեջանը Վաշինգտոնի հետ համագործակցում է ռազմական, քաղաքացիական և տնտեսական ոլորտներում:
Մեծ խաղը Կովկասում է
Վաշինգտոնը, հակառակ իր նպաստավոր դիրքին, մինչ օրս չի կարողացել ազդել  ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի վրա' այն կարգավորելու առումով: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո այն, ինչ արեց Արևելյան Եվրոպայում, չկարողացավ անել Հարավային Կովկասում:
Կարճ ասած' չկարողացավ տարածաշրջանը վերցնել իր ազդեցության տակ: Առկա հավասարակշռությունները և տեղական իրողությունները խոչընդոտեցին դրան: Եվ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, որը թվում էր, թե հեշտ լուծելի հարց է, այդ պատճառով չկարգավորվեց:
Բացի այդ, այնքան էլ հուսադրող չեն անցած շաբաթ' մամուլի ասուլիսի ժամանակ, Ֆիլիպ Գորդոնի' ղարաբաղյան հիմնախնդրի առնչությամբ արած հայտարարությունները: Սակայն կարևոր էր, որ նա ասաց, թե գիտի թուրքական տեսակետն, ըստ որի Հայաստանի հետ հարաբերությունների և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները շաղկապված են:
Այդ խոսքերը վկայում են այն մասին, որ Միացյալ Նահանգները, եթե անգամ հավանություն չի տալիս դրան, ընդունում է երկու գործընթացների փոխկապակցվածությունը: Ուղղակի թե անուղղակի' այդ կապն արդեն ներկայացվում է որպես արդի իրողություն:
Իսկ սփյուռքի' ցեղասպանությանն առնչվող նախաձեռնություններն արդի իրողությունների հետ որևէ կապ չունեն. դրանք հիմնականում ենթադրություններ են:
Կարճ ասած' Միացյալ Նահանգներն իրականում գիտի, որ «մեծ խաղը» Կովկասում է ընթանում և հանուն հայկական սփյուռքի' այս տարածաշրջանում չի վտանգի իր շահերը:
Թուրքիան նույն իրողությունների հետ դեմ-հանդիման լինելու պատճառով հանդիսավոր կերպով չի պատռի և մի կողմ չի նետի հայ-թուրքական արձանագրությունները: Միայն թե սխալ կլինի, եթե ամերիկյան վարչակազմը  «ապրիլքսանչորսյան զգուշացումներով» փորձի արագացնել արձանագրությունների վավերացման գործընթացը խորհրդարանում: Դա ավելի շատ վնաս կարող է բերել, քան' օգուտ:

Мы торжественно порвем армяно-турецкие протоколы
Недавно мы беседовали с одним высокопоставленным американским дипломатом. Он спрашивал о дальнейшей судьбе подписанных «цюрихских протоколов», интересовался, сколько потребуется времени для ратификации этих протоколов в парламенте. После чего напомнил следующее: «На самом деле времени осталось не много. Впереди 24 апреля, и в вопросе геноцида вновь начнется давление». И, действительно, действующее в Соединенных Штатах армянское лобби уже приступило к делу.
Сторонники жесткой позиции в диаспоре надеются, что протоколы не будут ратифицированы Великим национальным собранием Турции. Таким образом, они питают надежду, что вновь смогут выйти из затруднительного положения, в котором оказались из-за протоколов.
То, что мы услышали из уст американского высокопоставленного представителя, было для нас серьезным предупреждением, и мы сказали, что если эта точка зрения прозвучит, то турецкое общество воспримет его как «угрозу».
Ранее мы адресовали подобный вопрос одному из высокопоставленных представителей Турции и полученный от него поразительный ответ представили американскому чиновнику: «В ответ на давление Соединенных Штатов, связанное с «24 апреля», мы торжественно порвем и отбросим в сторону армяно-турецкие протоколы».
Имеется мазохистская тенденция
Наш американский собеседник, услышав этот ответ, на миг замолк. На лице было написано такое выражение, как будто он хотел сказать: «Эти чокнутые турки действительно это сделают». Нам показалось, что он вспомнил, «как Турция в 1974г., вопреки предостережениям Вашингтона, вступила в Кипр, вопреки всем предположениям Соединенных Штатов и Европы, отклонила мартовское решение».
В Турции имеется мазохистская тенденция за всем происходящим, начиная от инициативы по урегулированию отношений с Арменией и заканчивая судом по делу «Эргенекон», видеть след Америки. Но те, кто следит за нашей страной из Вашингтона, знает, что у США нет такого влияния на Анкару, как кажется.
На прошлой неделе в ходе пресс-конференции в Анкаре заместитель госсекретаря США Филлип Гордон в ответ на вопрос, действительно ли Вашингтон стоит за инициативой урегулирования курдского вопроса, ответил: «Вот бы у нас было такое влияние!».
Наконец, если бы у США было такое влияние, Анкара сегодня не испортила бы отношения с Израилем и не сблизилась бы с Ираном и Сирией. Естественно, мы не говорим, что у Вашингтона вообще нет влияния. История показывает обратное. Однако та же история показывает, что в вопросах, имеющих для турок «насущное» значение, это абсолютно не так. Если бы Соединенные Штаты имели такое влияние, то давно бы изменили ситуацию на Кавказе в свою пользу.
Сегодня общества Грузии и Армении, в отличие от турок, в целом настроены проамерикански. Здесь, естественно, присутствует фактор американской диаспоры двух государств. А Азербайджан сотрудничает с Вашингтоном в военной, гражданской и экономической сферах.
Большая игра на Кавказе
Вашингтон, вопреки своей благоприятной позиции, до сих пор не сумел повлиять на процесс Карабахского конфликта в плане его урегулирования. После развала СССР он не сумел сделать на Южном Кавказе то же самое, что сделал в Восточной Европе.
Короче говоря, не сумел взять регион под свое влияние. Имеющийся баланс и местные реалии помешали этому. И Карабахская проблема, которая казалась легко разрешимой, из-за этого не была урегулирована.
Кроме того, не столь обнадеживающими были и заявления Филлипа Гордона по поводу Карабахской проблемы, сделанные им на прошлой неделе в ходе пресс-конференции. Однако важно следующее: он сказал, что знает турецкую точку зрения, согласно которой процессы урегулирования отношений с Арменией и Карабахского конфликта взаимосвязаны. Эти слова свидетельствуют о том, что Соединенные Штаты, если даже не одобряют, то признают взаимосвязь двух процессов. Прямо или косвенно эта связь уже представляется как существующая реальность.
А инициативы диаспоры, связанные с геноцидом, с существующими реалиями никакой связи не имеют: это всего лишь предположения.
Короче говоря, Соединенные Штаты на самом деле знают, что «большая игра» проходит на Кавказе, и они не поставят под угрозу свои интересы в этом регионе во имя армянской диаспоры.
Турция, будучи лицом к лицу с теми же реалиями, торжественно не порвет и не отбросит в сторону армяно-турецкие протоколы. Только будет ошибкой, если американская администрация с помощью «предостережений о 24 апреля» попытается ускорить процесс ратификации протоколов в парламенте. Это принесет скорее вред, чем пользу.