Ռոբերտ Քոչարյան. «...որոշ քաղաքական գործիչների հիշողությունը, ցավոք, չափազանց կարճ է»
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում պատասխանել է հետյալ հարցին. «Անցած երկու շաբաթների ընթացքում քաղաքական դաշտում քննարկվող ամենաարդիական թեման ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունն է այն մասին, թե ժամանակին, երբ ՀՀ նախագահն էիք, դուք, ցանկության դեպքում, կարող էիք կամ սեփական կուսակցություն ստեղծել, կամ էլ գլխավորել գործողներից մեկը, մասնավորապես' ՀՀԿ-ն, սակայն չկամեցաք: Կարո՞ղ եք բացատրել այդ շրջանի Ձեր գործողությունների տրամաբանությունը»:
«Այո, իրոք, ես կուսակցություններ չեմ ստեղծել և չեմ ձգտել գլխավորել գործողներից մեկը: Այն ժամանակ գործող Սահմանադրությունը բավարար իշխանությամբ էր օժտում նախագահին, այնքան, որ հնարավոր էր վստահորեն իրականացնել որդեգրած քաղաքականությունը խորհրդարանական կուսակցությունների հետ համագործակցության մակարդակի վրա, առանց անմիջական ներգրավվածության կուսակցական գործունեության մեջ: Ավելին, դա որոշակի առավելություն էր տալիս, քանի որ թույլ էր տալիս նախագահին վեր կանգնել կուսակցական մրցակցությունից և հանդես գալ յուրաքանչյուր երկրին բնորոշ միջկուսակցական տարաձայնություններում որպես մրցավար: Քաղաքական մրցակցության դաշտում հնարավոր չէ միաժամանակ խաղացող և մրցավար լինել:
Սահմանադրական բարեփոխումները լրջորեն քաղաքականացրեցին գործադիր իշխանությունը' բարձրացնելով կուսակցությունների դերը վերջինիս ձևավորման գործում: Քանի որ ըստ Սահմանադրության ինձ մեկ տարուց էլ քիչ ժամանակ էր մնացել աշխատելու նոր պայմաններում որպես հանրապետության նախագահ, ես որոշեցի չփոխել քաղաքական գործընթացում իմ մասնակցության ձևաչափը, սակայն սկսեցի ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել կոալիցիոն կուսակցությունների ներքին իրադրությանը, հատկապես' ՀՀԿ-ի: Վարչապետ Ա. Մարգարյանի, իսկ այնուհետ' վարչապետ Ս. Սարգսյանի հետ պայմանավորվածության համաձայն, գործադիր մարմինների բազմաթիվ հաջողակ ղեկավարների ես խորհուրդ եմ տվել անդամակցել ՀՀԿ-ին' ամրապնդելու համար վերջինիս կադրային ներուժը: Ի դեպ, նրանցից շատերն այսօր կուսակցության ղեկավար մարմիններում են: Դա բնականոն քաղաքական գործընթաց էր, որը միայն ուժեղացրեց Հանրապետական կուսակցությունը: ՀՀԿ-ում ոգևորված էին դրանով: 2003 և 2007 թվականներին ինձ հետ անուն առ անուն համաձայնեցվել է ՀՀԿ նախընտրական ցուցակը: Եվ դա նախագահի և խորհրդարանում ամենամեծ խմբակցությունն ունեցող կուսակցության միջև համագործակցության բարձր մակարդակի ցուցանիշ էր: Դա բաց և ամբողջ հասարակության կողմից ընկալելի փոխգործակցություն էր, այլ ոչ թե ինչ-որ գաղտնի պայմանավորվածություն: Այն թույլ էր տալիս ինձ ղեկավարել երկիրը' չմտածելով կուսակցական առաջնորդության մասին: Ի դեպ, այդ համագործակցությունը դարձավ երկրի' այն տարիներին արձանագրված սոցիալ-տնտեսական զարգացման լուրջ հաջողության գրավականը, և խոսում է այդ գործընթացի բոլոր մասնակիցների պրագմատիզմի մասին:
Կարծում եմ, քչերն էին այն ժամանակ կասկածում, որ ես որպես նախագահ ունակ եմ ոչ միայն ձևավորել, այլև գլխավորել (ֆորմալ և ոչ ֆորմալ ձևով) խորհրդարանական մեծամասնությունը: Պարզապես, ես ընտրել եմ խորհրդարանի և կուսակցությունների հետ փոխգործակցության այլ մոդել, որն այն ժամանակ առավել արդյունավետ էր և հնարավորություն էր տալիս նախագահին ամբողջովին կենտրոնանալ պետական գործունեության վրա և միաժամանակ մանևրելու լայն դաշտ պահպանել ներքաղաքական գործերում:
Ծավալված բանավեճի բնույթը ցույց տվեց, որ որոշ քաղաքական գործիչների հիշողությունը, ցավոք, չափազանց կարճ է:
Սակայն, այս ամենն արդեն պատմություն է, և կարևոր չէ, թե ով ինչ կարող էր անել և չարեց, կամ հակառակը: Այսօր կարևոր է անել հնարավորը' երկրի շարունակական զարգացման համար: Ինձ հրամայական է թվում գալիք խորհրդարանական ընտրություններին արդար քաղաքական մրցակցության անհրաժեշտությունը», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Роберт Кочарян: «…к сожалению, у некоторых политических деятелей память слишком короткая»
В интервью агентству «Медиамакс» второй президент РА Роберт Кочарян ответил на следующий вопрос: «В течение прошедших двух недель самой актуальной темой, обсуждаемой на политической арене, было заявление лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна о том, что в свое время, будучи президентом РА, при желании Вы могли бы либо создать собственную партию, либо возглавить одну из действующих, в частности, РПА, однако вы не захотели. Можете объяснить логику Ваших действий в тот период?».
«Да, действительно, я не создавал партий и не стремился возглавить одну из действующих. Действующая тогда Конституция наделяла президента достаточной властью, настолько, что было возможно уверенно осуществлять взятую на вооружение политику на уровне сотрудничества с парламентскими партиями, без непосредственного вовлечения в партийную деятельность. Более того, это давало определенное преимущество, поскольку позволяло президенту быть превыше партийной конкуренции и выступить в присущих каждой стране межпартийных разногласиях в качестве арбитра. На арене политической конкуренции невозможно одновременно быть и игроком, и арбитром.
Конституционные реформы серьезно политизировали исполнительную власть, повысив роль партий в деле формирования последней. Поскольку, согласно Конституции, в качестве президента в новых условиях мне оставалось работать меньше года, я решил не менять формат моего участия в политическом процессе, однако начал обращать больше внимания на внутреннюю конъюнктуру коалиционных партий, особенно, РПА. Согласно договоренности с премьер-министром А. Маргаряном, а затем - С. Саргсяном, я посоветовал многочисленным успешным руководителям исполнительных органов войти в ряды РПА, чтобы усилить кадровый потенциал последней. Кстати, сегодня многие из них представлены в руководящих органах партии. Это был естественный политический процесс, который только усилил Республиканскую партию. В РПА были воодушевлены этим. В 2003 и 2007 годы со мной были согласованы все имена предвыборного списка. И это было показателем высокого уровня сотрудничества между президентом и партией, имеющей самую большую фракцию в парламенте. Это было открытым и воспринимаемым всем обществом сотрудничеством, а не какой-то секретной договоренностью. Это позволяло мне руководить страной, не думая о руководстве партией. Кстати, это сотрудничество стало залогом зафиксированного в те годы серьезного успеха в вопросе социально-экономического развития страны и говорит о прагматизме всех участников этого процесса.
Думаю, мало кто тогда сомневался, что я как президент способен не только сформировать, но и возглавлять (формально и неформально) парламентское большинство. Просто, я избрал иную модель взаимодействия с парламентом и партиями. Эта модель тогда была наиболее эффективной и давала президенту возможность полностью сконцентрироваться на государственной деятельности и одновременно сохранять во внутриполитических делах широкое поле для маневра.
Характер развернутой дискуссии  показал, что, к сожалению, у некоторых политических деятелей память слишком короткая.
Однако, это всё уже является историей, и неважно, кто и что мог сделать и не сделал, или наоборот. Сегодня важно сделать всё возможное для поступательного развития страны. Необходимость справедливой политической конкуренции в ходе предстоящих парламентских выборов, на мой взгляд, является императивом», - сказал Роберт Кочарян.