Ոստիկանության գործողություններից տուժած ամերիկացին 23,1 մլն դոլար կստանա
Ուշագրավ որոշում է կայացրել ԱՄՆ Ֆորտ-Լոդերդեյլ քաղաքի դատարանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Вести. Ru»-ն, դատարանը որոշել է Ֆլորիդա նահանգի սևամորթ բնակչին, ով տուժել է ոստիկանության գործողություններից, վճարել 23,1 մլն դոլար փոխհատուցում:
Ըստ աղբյուրի` դժբախտ պատահարը տեղի է ունեցել 2013թ. սեպտեմբերին, երբ Փալմ Բիչ շրջանի շերիֆի տեղակալ Ադամս Լինը կանգնեցրել է հեծանվով երթևեկող 22-ամյա Դոնթրել Սթիվենսին երթևեկության կանոնների խախտման համար:
Ոստիկանի խոսքերով՝ երբ նա տուգանք էր ձևակերպում, երիտասարդը գոտու հետևից դուրս է հանել մուգ գույնի բջջային հեռախոս, որը ոստիկանը շփոթել է ատրճանակի հետ: Արդյունքում՝ Լինն առնվազն 4 անգամ կրակել է Սթիվենսի ուղղությամբ, ինչից հետո երիտասարդին շտապ կերպով տեղափոխել են հիվանդանոց:
Հետագայում պարզվել է, որ երիտասարդն անզեն էր: Տեղի ունեցածը նկարահանել է ոստիկանական մեքենայի վրա տեղադրված տեսախցիկը:
Արդյունքում՝ դատարանը պարտադրել է Սթիվենսին 23 մլն դոլար վճարել` նրա բուժման և վերականգնողական թերապիայի ծախսերը, ինչպես նաև ֆիզիկական և հոգեբանական տանջանքները փոխհատուցելու համար: Շերիֆի գրասենյակը, սակայն, համաձայն չէ այդ որոշման հետ, և պատրաստվում են վերաքննիչ բողոք ներկայացնել:

Пострадавший от действий полицейского американец получит 23 млн долларов
В США темнокожему жителю американского штата Флорида, получившему огнестрельные ранение в результате неправомочных действий стража порядка, в ходе слушаний в городке Форт-Лодердейл Федеральное жюри присяжных присудило компенсацию в размере 23,1 миллионов долларов. Об этом сообщает «Вести. Ru».
Несчастный случай произошел в сентябре 2013 года. Тогда заместитель шерифа округа Палм- Бич Адамс Лин остановил передвигавшегося на велосипеде по одной из автодорог 22-летнего Донтрелла Стивенса за нарушение правил дорожного движения. По словам полицейского, в то время, когда он выписывал ему штраф, молодой человек вытащил из-за пояса темного цвета мобильный телефон, который помощник шерифа принял за пистолет. В итоге Лин, по крайней мере, четыре раза выстрелил в Стивенса, которого пришлось в срочном порядке госпитализировать.
Позже выяснилось, что молодой человек был безоружен. Произошедшее запечатлела камера видеорегистратора, установленного на служебной машине стража порядка.
В результате слушаний суд обязал выплатить Стивенсу 23,1 млн долларов с целью компенсировать дорогостоящее лечение и курс реабилитации, а также физические и моральные страдания. Однако, по словам представителей управления шерифа, с вынесенным вердиктом они не согласны и готовы подать апелляцию.