Հակառակորդի ձեռնարկած ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ՊԲ զինծառայող է զոհվել
Ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաև այս գիշեր: Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Հայկ Սամվելի Մինասյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են պատժիչ գործողությունների և թիրախային հարվածներ հասցնելով՝ թշնամուն պատճառել կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ:

В результате агрессивных действий противника погиб солдат АО НКР
Интенсивный артобстрел, начатый ВС Азербайджана в течение 26 апреля по всему периметру линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС, продолжился и этой ночью. Азербайджанские ВС выпустили по позициям карабахских войск и мирным населенным пунктам более 550 снарядов почти из всех видов артиллерийского вооружения, имеющегося в его распоряжении, в том числе минометов, пушек и систем залпового огня БМ-21 «Град». Наиболее интенсивный обстрел шел на северо-восточном направлении линии соприкосновения. Подверглись обстрелу город Мартакерт, Неркин Оратах, другие населенные пункты.
В результате агрессивных действий, предпринятых противником, смертельное ранение получил военнослужащий Армии обороны НКР Айк Самвелович Минасян 1996 года рождения.
Министерство обороны НКР разделяет горечь тяжелой утраты и выражает глубокие соболезнования членам семьи, родным и сослуживцам погибшего военнослужащего.
С целью нейтрализации наступательных действий противника передовые подразделения Армии обороны предприняли ответные меры и прицельными ударами нанесли ему существенные потери в живой силе и боевой технике