Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ իտալացի գիտնականի հետազոտությունը
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) այսօր կազմակերպած հատուկ քննարկման հյուրն էր Իտալիայի Թուրինի համալսարանից ժամանած գիտնական, Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ուշագրավ ուսումնասիրության հեղինակ Լուկա Գուիդուցցին: Քննարկմանը մասնակցում էր նաեւ Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին:
ԼՂ-ի մասին Գուիդուցցիի հետազոտությունը, որը վերջինիս կողմից պատրաստվել է 2009թ. օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին' □հյուր-գիտնականի□ կարգավիճակով ՌԱՀՀԿ այցելած ժամանակ, իտալերենից անգլերեն է թարգմանել Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի դասախոս Իլենիա Սանտինը:
Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին, ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասաց, որ «չնայած խնդրո առարկա ուսումնասիրությունն ու նրանից ածանցվող հետեւությունները չեն արտացոլում ՌԱՀՀԿ-ի կամ Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության դիրքորոշումը, դրանք որոշակիորեն նպաստում են հայ-իտալական հարաբերությունների խորացմանը եւ արցախյան խնդրի շուրջ հասարակական տեղեկացվածության մակարդակի աճին»: Երկու հնագույն երկրների համագործակցության նկատմամբ, ըստ Կիրակոսյանի, շահագրգիռ վերաբերմունքի օրինակ է նաեւ ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանի մասնակցությունը:
Իր խոսքում դեսպան Սկապինին բարձր գնահատեց անաչառ ուսումնասիրություններ իրականացնելու' ՌԱՀՀԿ ջանքերը եւ շնորհակալություն հայտնեց երիտասարդ հետազոտող գիտնականին հյուրընկալելու ու աջակցելու համար: Նա պատրաստակամություն հայտնեց իր հերթին քաջալերել հայ եւ իտալացի գիտնականների, վերլուծաբանների անաչառ ուսումնասիրությունները' սատարելով նրանց միջեւ փոխշահավետ կապերի խորացմանը, Իտալիայի պատմության ու լավագույն ավանդույթների պատշաճ մատուցմանը:
Այնուհետեւ Գուիդուցցին ամփոփեց իր աշխատության հիմնադրույթները' կարեւորելով դրանք իբրեւ ԼՂ-ում հայկական ինքնության հասարակական-մարդաբանական դիտանկյունների ուսումնասիրության աղբյուր: Գիտնականի եզրահանգմամբ' խորհրդային ժառանգությունը «կարեւոր գործոն է եղել Ղարաբաղի առօրյա կյանքի վրա ազդելու առումով»: Ըստ Գուիդուցցիի, Արցախի ժողովրդի □սոցիո-մշակութային ընկալումը սահմանվել է հերոսության եւ զոհաբերության ինքնագիտակցման միջոցով, ինչն արտացոլված է պատմական իրադարձություններում□: Նրա պարզաբանմամբ' ներկա պատմական հաջորդականությունը, որն ի հայտ է գալիս տոների, ինչպեսեւ ավանդույթների մեջ, արտացոլում է պատմական ոչ վաղ անցյալի կորստի վախը' միաժամանակ կանխորոշելով Ղարաբաղի անկախությունը, ինքնորոշումը եւ քաղաքական ծնունդը: «Իմ ցանկությունն է ուրվագծել Ադրբեջանի հետ բանակցություններում մշակութային մոտեցման մի մոդել' առաջարկելով հայ եւ ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակությունների ներգրավմանը միտված երկարաժամկետ նախապատրաստական փուլ եւ նպատակ ունենալով հիմնել միջմշակութային, համագործակցային ու ինտերակտիվ երկխոսություն, որն այս երկու ժողովուրդների թշնամական տրամաբանությունը կվերափոխի տնտեսական, քաղաքական եւ սոցիալական մակարդակների մրցակցության»,- ընդգծեց իտալացի գիտնականը:
Զեկույցին հետեւեց հարց ու պատասխանների մի շարք, որի ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի աշխույժ փոխանակում քննարկմանը ներկա վերլուծաբանների, փորձագետների եւ լրագրողների միջեւ:

Исследование итальянского ученого о Нагорном Карабахе
Гостем специального обсуждения, организованного Армянским центром стратегических и национальных исследований (АЦСНИ) 18 декабря, стал прибывший из Туринского университета (Италия) ученый, автор примечательного исследования о Нагорном Карабахе Лука Гуидуцци. В дискуссии участвовал также посол Италии в Армении Бруно Скапини.
Исследование Гуидуцци о Нагорном Карабахе, которое он, побывав в гостях у АЦСНИ, подготовил в августе-ноябре 2009г., был переведен с итальянского на английский преподавателем лингвистического университета им. Брюсова И. Сантин.
Приветствуя участников обсуждения, директор АЦСНИ Ричард Киракосян сказал, что «несмотря на то, что исследование и сделанные в нем выводы не отражают позицию АЦСНИ или посольства Италии в Армении, они в некоторой степени способствуют углублению армяно-итальянских отношений и повышению роста информированности общества об Арцахской проблеме». Примером заинтересованности сторон в плане сотрудничества двух древних стран, по мнению Киракосяна, служит также участие посла Италии в РА.
В своей речи посол Скапини высоко оценил усилия АЦСНИ, направленные на проведение объективного исследования, и выразил благодарность за прием и содействие молодому исследователю. Он выразил готовность в свою очередь поощрять объективные исследования армянских и итальянских ученых, аналитиков, помогая им в углублении взаимовыгодных связей, должному представлению истории и лучших традиций Италии.
Затем Гуидуцци представил основные тезисы своего исследования, придавая им важность как источнику изучения общественно-антропологических аспектов армянской сущности в НК. Согласно заключению ученого, советское наследие «было важным фактором влияния на повседневную жизнь Карабаха». По мнению Гуидуцци, «социо-культурное восприятие народа Арцаха сформировалось путем осознания героизма и жертвенности, что проявилось в исторических событиях». Согласно его пояснениям, нынешняя историческая последовательность, которая проявляется в праздниках, а также традициях, отражает страх потери недалекого исторического прошлого, в то же время предопределяя независимость, самоопределение и политическое рождение Карабаха. «Я хочу наметить культурную модель в переговорах с Азербайджаном, предложив долгосрочный подготовительный этап по вовлечению гражданских обществ, армянского и азербайджанского, преследуя цель сформировать межкультурный, партнерский и интерактивный диалог, который превратит враждебную логику народов в конкуренцию на экономическом, политическом и социальном уровнях», - подчеркнул итальянский ученый.
За докладом последовала серия вопросов и ответов, во время которых состоялся оживленный обмен мнениями между аналитиками, экспертами и журналистами, присутствовавшими на дискуссии.