Ահմադինեջադը Ռուսաստանին մեղադրել է դավաճանության համար
Ինչպես հաղորդում է «Agence France-Presse» գործակալությունը, այսօր Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադը  Բոժնուրդ քաղաքի հեռուստաընկերությունում ունեցած ելույթի ժամանակ Ռուսաստանին մեղադրել է դավաճանության համար։
Ահմադինեջադը հայտարարել է, թե Ռուսաստանը Իրանին  «ծախել» է ԱՄՆ-ին՝ հրաժարվելով իրենց վաճառել С-300 պաշտպանական համակարգերը։
-Որոշ մարդիկ ընկնելով սատանայի (ԱՄՆ) ազդեցության տակ՝ որոշել են, որ միակողմանի կերպով կարող են չեղյալ հայտարարել ձեռքբերված պայմանավորվածությունները և այդ կերպ վնասել իրանական ազգին։ Նրանք դավաճանել են մեզ՝ չեղյալ հայտարարելով արդեն վճարված գործարքները։ Բայց ես ուզում եմ նրանց ասել՝ Իրանը նախկինի պես կարծում է, որ պայմանագրերը ուժի մեջ են, և զինտեխնիկան Իրան փոխադրելը պետք է իրականացվի։ Հակառակ դեպքում մենք կհասնենք նրան, որ մեզ հասցված վնասը փոխհատուցվի,-ասել է Իրանի ղեկավարը։
Նշենք, որ 2010թ. սեպտեմբերին Ռուսաստանի Պետդումայի միջազգային հարցերի հանձնաժողվի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչևը  «Russia Today»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե Իրանն իրավունք ունի փոխհատուցում պահանջելու С-300 համակարգերը չտրամադրելու համար, ինչը կարող է Ռուսաստանի վրա միլիարդավոր դոլարներ նստել։
Հիշեցնեք նաև, որ С-300 համակարգերի վաճառքի վերաբերյալ պայամանավորվածությունը ձեռք է բերվել 2007թ. վերջին։ Այդ ժամանակ ստորագրվել է պայմանագիրը, որով Ռուսաստանը պարտավորվել էր Իրանին վաճառել հինգ  С-300 հակահրթիռային համակարգ, որի արժեքը շուրջ 800 մլն դոլար է։
Սակայն 2010թ. հուլիսին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը խստացրել է Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները, և սեպտեմբերի 22-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը С-300 համակարգերը Իրան տեղափոխելն արգելելու մասին հրաման  է ստորագրել։

Ахмадинежад обвинил Россию в предательстве
Как сообщает агентство «Agence France-Presse», президент Ирана Махмуд Ахмадинежад выступил с речью, в которой обвинил Россию в предательстве.Махмуд Ахмадинежад заявил, что Россия «продала» Иран США, отказавшись поставлять ему установки противовоздушной обороны С-300.
«Некоторые люди, попавшие под влияние сатаны (США), решили, что они могут в одностороннем порядке разрывать закрепленные с нами договоренности и, таким образом, навредить иранской нации. Они предали нас перед лицом нашего врага, расторгнув уже оплаченные контракты. Но я хочу сказать им, что Иран по-прежнему считает, что контракты имеют силу и поставки вооружений должны быть исполнены. В противном случае, мы будем добиваться компенсаций нанесенного нам ущерба», - сказал иранский президент.
В сентябре 2010 года председатель комитета Государственной Думы по международным делам Константин Косачев заявил, что Иран вправе требовать компенсации за невыполнение контракта по поставкам ракетных комплексов С-300, что может стоить России миллиарда долларов.
Договоренности по поставкам Ирану комплексов С-300 были достигнуты в конце 2007 года, тогда же были подписаны контракты. Россия обязалась поставить Ирану пять дивизионов зенитной ракетной системы С-300 ПМУ-1 на общую сумму около 800 миллионов долларов.
Однако 9 июня 2010 года Совет безопасности ООН ужесточил санкции против Ирана, и 22 сентября президент России Дмитрий Медведев подписал указ, запрещающий поставки иранской стороне тяжелого вооружения, в том числе систем С-300.