«Պատվո բլուր» հուշահամալիրը կառուցած շինարարները մինչև հիմա աշխատավարձ չեն ստացել
Դեռ օգոստոսին Գյումրիում կառուցված «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի (որի բացմանը ներկա էին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները) կառուցմանը մասնակցած գյումրեցի շինարարները բարձրաձայնել էին, որ արդեն 5 ամիս է, ինչ իրենք աշխատավարձ չեն ստացել, իսկ շինարարության պատասխանատուներն էլ մեկնել են Երևան, և որևէ տեղեկություն չկա: Այդ ժամանակ շինարարներին տեղեկացրել էին, որ շինարարության ղեկավարները մեկնել են հանգստանալու, ուստի  բանվորները ևս մեկ շաբաթ պետք է սպասեն:
Սակայն մինչև հիմա շինարար բանվորները սպասում են։ Նրանք հավաքվել էին «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի մոտ և բողոքում էին, թե մինչև հիմա աշխատավարձ չեն ստացել։
-Համարի՛ր՝ երկու միլիոնից շատ պարտք են, ձեն չեն հանում. ո՛չ ասում են՝ կտանք, ո՛չ էլ ասում են՝ չենք տա: Մեզ ասում են՝ որ փող եղավ, կգանք ձեզ կտեսնենք: Հարյուր դոլար են որպես պարգևատրում տվել, էն էլ խաբեցին, ձեռքիցս առան: Իրենց թիկնապահն է, ինչ է. էդ հարյուր դոլարը, որը Նիկողոսյանն էր ինձ նվեր տվել, ձեռքիցս առան,-դժգոհել է բանվոր Արմեն Ոսկանյանը:
Երիտասարդ աշխատողները, որոնք նույնպես գումար չեն ստացել, այսօր շինարարների բողոքին չէին միացել, քանի որ արդեն իսկ զորակոչվել են հայկական բանակ.
-Համարի՛ր, 11 միլիոնի  գործ ենք արել, որից 4-5 մլն-ը դեռ չենք ստացել: Աշխատողների մեջ մարդիկ կան, որ էսօրվա օրով արդեն բանակ են գնացել՝ առանց իրենց հասանելիք աշխատավարձը ստանալու ու հայրենիքին են ծառայում»,- ասել է շինաշխատանքներին մասնակցած Մանվել Եղիազարյանը:
Իսկ եկեղեցու հարդարման աշխատանքներին մասնակից շինարար Վաղինակ Վարդանյանը նշել է, որ եթե շարունակեն իրենց խաբել և աշխատավարձ չտան, իրենք պատրաստավում են դիմել Սերժ Սարգսյանին.
-Պահանջում ենք, որ մեր աշխատանքի դիմաց մեզ վարձատրեն: Ես եկեղեցու ներսի հարդարման աշխատանքներն եմ արել, հինգ ամիս է՝ աշխատավարձ չեն տվել, մեծ գումար է: Երբ զանգում ենք, ասում են՝ էսօր կբերենք, վաղը կբերենք, բանկ ենք մտել, և նմանատիպ այլ բաներ, բայց մինչև հիմա մեր աշխատավարձը չենք ստացել»:
Սակայն «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի շինաշխատանքների իրականացման ֆինանսական տնօրեն Նվեր Հովակիմյանը նշել է, որ գումար հատկացնելն իրենցից կախված չէ, այն հատկացնելու է Ռուսաստանի Դաշնությունը.
-Գումարը պետք է հատկացնի Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը: Ավելին, որակի խնդիր ևս կա: Նոր հանձնաժողովը գալու է Երևանից, որը ստուգելու է աշխատանքների որակը, որից հետո նոր աշխատավարձ կստանան: Հնարավոր է, որ աշխատանքները անորակ կատարած լինեն, և մեկ ամիս հետո փլուզում լինի։ Ես ի՞նչ աշխատավարձ տամ:

Строители, восстановившие «Холм чести», до сих пор не получили зарплату
Еще в августе строители, принимавшие участие в работах по восстановлению мемориала «Холм чести» в Гюмри (на церемонии открытия которого присутствовали президенты РА и РФ), заявляли, что уже пять месяцев им не выплачивают зарплату, а ответственные за строительство люди уехали в Ереван и нет какой-либо информации. Тогда строителям сказали, что руководители работ уехали на отдых, а следовательно, рабочие должны подождать еще одну неделю.
Однако прошло еще три месяца, а строители так ничего и не получили, поэтому они решили собраться у мемориала «Холм чести» и выразить протест против того, что им до сих пор не выдали зарплату.
«Считайте, что у них есть долг в более чем 2 млн., поэтому от них ни слуху ни духу: не говорят, что дадут и не говорят, что не дадут. Нам говорят, что если будут деньги, то приедут и встретятся с нами. В качестве премии дали сто долларов, да и то обманули и отобрали. Их телохранитель отобрал у меня те сто долларов, которые мне в качестве подарка дал Никогосян», - делится своим негодованием рабочий Армен Восканян.
Молодые строители, которые также не получили зарплату, сегодня не присоединились к своим старшим коллегам, поскольку уже призваны на службу в армию.
«Считайте, что мы поработали на 11 миллионов, из которых 4-5 миллионов еще не получили. Среди рабочих есть люди, которых на сегодняшний день уже забрали в армию. Без получения своей зарплаты они служат родине», - сказал участник строительных работ Манвел Егиазарян.
Другой участник работ Вагинак Варданян отметил, что в случае, если их продолжат обманывать и не выдадут зарплату, они собираются обратиться к Сержу Саргсяну.
«Требуем, чтобы нам заплатили за нашу работу. Я делал работы по внутреннему убранству церкви. Уже пять месяцев не дают зарплату, а это большая сумма. Когда звоним, то говорят, что сегодня заплатят, завтра заплатят, что уже в банке и другие подобные вещи, но до сих пор мы не получили наши зарплаты», - сказал В. Варданян.
Однако финансовый директор работ по восстановлению мемориального комплекса «Холм чести» Нвер Овакимян отметил, что вопрос выделения суммы не зависит от них. По его словам, сумма должна быть выделена Российской Федерацией.
«Сумму должно выделить посольство РФ в Армении. Более того, есть и проблема с качеством. Из Еревана приедет новая комиссия, которая проверит качество работ, лишь после этого они получат зарплату. Возможно, что работа выполнена некачественно и через месяц обрушится. Какую зарплату я должен дать?».