Բորիս Ջոնսոնին ապուշ անվանած իսրայելցի դիվանագետին կհեռացնեն աշխատանքից
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար Բորիս Ջոնսոնին ապուշ անվանած իսրայելցի դիվանագետին կհեռացնեն աշխատանքից։ Այս մասին, «vesti.ru»–ի փոխանցմամբ, հայտնել է Լոնդոնում Իսրայելի դեսպանը։
Սկանդալ է առաջացել այն բանից հետո, երբ դիվանագետների ոչ պաշտոնական խոսակցությունը հայտնվել է համացանցում։ Այն թաքնված տեսախցիկով տեսաձայնագրել է «Ալ Ջազիրայի» լրագրողը։
«Գիտեք, նա ապուշ է, բայց ԱԳՆ ղեկավար լինելով՝ որևէ պարտականություն չունի»,–ասել է Շիա Մասոթ անունով իսրայելցի դիվանագետը՝ հավելելով, որ կուզենար «վերացնել» Ջոնսոնի տեղակալ Ալան Դունքանին, որը քանիցս քննադատել է Իսրայելին։
Մեծ Բրիտանիայում Իսրայելի դեսպանը հայտարարել է, որ Մասոթը մոտ ժամանակներս կհեռացվի աշխատանքից, և նաև ներողություն է խնդրել Ջոնսոնից։

Израильского дипломата, обозвавшего Бориса Джонсона идиотом, уволят
Израильского дипломата, назвавшего главу британской дипломатии Бориса Джонсона идиотом, уволят. Об этом заявил посол Израиля в Лондоне, передает «Vesti.ru».
Скандал разразился после того, как запись неформальной беседы дипломата с коллегами попала в сеть. Разговор, который состоялся еще в октябре прошлого года, записал на камеру журналист «Аль-Джазиры».
«Знаете, он идиот, но, будучи министром иностранных дел, он не имеет никаких обязанностей», – сказал израильский дипломат Шаи Масот во время частного разговора, отметив также, что был бы не прочь «убрать» заместителя Джонсона Алана Дункана, который неоднократно выступал с критикой Израиля.
Посол Израиля в Великобритании заявил, что Масот в скором времени прекратит работу в посольстве. Он также принес извинения Дункану за высказывание израильского дипломата.