Օբամա. «Ռուսաստանը մեղսակից է ԱՄՆ սերվերների գրոհին» (տեսանյութ)
Կիբերանվտանգության և Մոսկվայի՝ ԱՄՆ ընտրություններին միջամտելու հարցերը դարձել են ԱՄՆ գործող նախագահ Բարաք Օբամայի վերջին հարցազրույցներից մեկի գլխավոր թեմաները։ Այս մասին հայտնում է «vesti.ru»–ն։
ABC–ի հետ զրույցում Սպիտակ տան ներկա ղեկավարը խոստովանել է՝ անգամ կասկածներ չունի, որ Ռուսաստանը կիբերհարձակումներ է իրականացրել։
«Ռուսաստանը ձգտել է խառնվել ընտրական գործընթացին և հաքերային գրոհ է ձեռնարկել։ Մոսկվան մասնակցել է նախընտրական արշավին, և նա ունեցել է սեփական շահերն ու նախընտրությունները։ Ինչպես ես բազմիցս ասել եմ, մեր հետախուզությունը մանրազնին կերպով ուսումնասիրել է բոլոր մանրամասները և վստահորեն հայտարարել, որ Ռուսաստանը մեղսակցել է ԱՄՆ սերվերների գրոհին։ Ես կասկածի տակ չեմ դնում այդ եզրակացությունների հավաստիությունը»,–նշել է Օբաման։

Барак Обама: «Россия причастна к взломам серверов» (видео)
Вопросы кибербезопасности и вмешательство Москвы в американские выборы стали главными темами одного из последних интервью Барака Обамы на посту президента, передает телеканал «Россия 24».
В беседе с ведущим телеканала ABC глава Белого дома признал, что зачастую спецслужбы США предоставляют сырую или неполную информацию. Тем не менее в достоверности последнего доклада разведки о хакерских атаках из России Обама не сомневается.
«Я считаю, в докладе всё очевидно. Россия стремилась вмешаться в избирательный процесс, и хакерская атака была осуществлена. Москва участвовала в предвыборной кампании, и у нее были свои интересы и предпочтения. Как я уже не раз говорил, наша разведка самым тщательным образом изучила все детали и с высокой долей уверенности заявила, что Россия причастна к взломам серверов. Я не сомневаюсь в достоверности этих выводов», – заявил Обама.