«Արա Օսկանյանին անտեղի են ձերբակալել. նա որևէ հանցավոր արարք չի գործել». փաստաբան
«Համախմբում» կուսակցության ղեկավար, «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի անդամ Վարդան Օսկանյանի որդու՝ Արա Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի կարծիքով նրան անտեղի են ձերբակալել:
«Ինչ այս փուլում հնարավոր է՝ բոլոր գործողությունները կատարում եմ: Բոլոր բողոքները ներակայացրել եմ: Այսօր լրանում է ձերբակալման 72 ժամը: Վարույթ իրականացնող մարմինը պետք է արդեն որոշի` կալանքի գնո՞ւմ է, թե` ոչ»,-«NewsBook»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբանը՝ հավելելով, որ ըստ այդմ` պարզ կլինեն իրենց հետագա գործողությունները:
«Հիմա ամեն ինչ շատ նախնական է, ինֆորմացիան կիսատ է այս փուլում, բայց այն, ինչ գիտեմ, կարող եմ ասել, որ սովորական թյուրիմացություն է: Նման բաներ պատահում են ոստիկանության ցանկացած բաժնում»,-ասաց նա:
Հարցին` այսինքն՝ Արա Օսկանյանին ձերբակալելու որևէ հիմք փաստաբանը չի՞ տեսնում, պատասխանեց. «Հիմք տեսել է քննիչը, ես չեմ տեսնում: Իմ կարծիքով բացարձակ կարիք չկար նրան ձերբակալելու: Կարող էին հանգիստ ստորագրությամբ բաց թողնել, կատարել իրենց նախնական քննչական գործողությունները: Հիմա քննիչն ու դատախազն այդպես են որոշել, լավ չեն արել: Բայց դա ինչ-որ արտառոց բան չէ. նման բաներն, ինչպես նշեցի, շատ են պատահում»:
Տիգրան Աթանեսյանը հայտնեց, որ տեսակցել է պաշտպանյալին:
«Իր հետ ամեն ինչ նորմալ է, նույն դիրքորոշման է: Որևէ բանում իրեն մեղավոր չի ճանաչում, որևէ հանցավոր արարք չի գործել: Ընդամենը թյուրիմացություն է, որը պարզապես պետք է ստուգել և հասկանալ»,-ասաց նա:

Адвокат: «Задержание Ара Осканяна было неуместным – он не совершал никакого преступления»
Задержание сына руководителя партии «Консолидация», члена альянса «Оганян-Раффи-Осканян» Вардана ОсканянаАра Осканяна – является неуместным. Такое мнение в беседе с «NewsBook» выразил его адвокат Тигран Атанесян.
«Мы предпринимаем все зависящие от нас шаги. Подаем соответствующие жалобы. Сегодня истекает 3-дневный срок его задержания. Ведущий производство орган должен определиться, идет он на арест или нет», – сказал адвокат, добавив, что в зависимости от этого будут предприняты дальнейшие шаги.
«Сейчас всё весьма предварительно, информация пока половинчатая, но на основании того, что мне известно, могу сказать, что это обычное недоразумение. Подобное случается в любом отделении полиции», – сказал он.
На вопрос о том, что, фактически, он не видит каких-либо оснований для задержания Ара Осканяна, адвокат ответил: «Основания увидел следователь, я – нет. На мой взгляд, никакой необходимости в задержании не было. Могли спокойно выпустить под подписку, продолжив свои предварительные следственные действия. Сейчас следователь и прокурор приняли такое решение, что нехорошо. Но это не есть что-то выходящее из ряда вон. Подобные вещи происходят, как уже отметил, очень часто».
Тигран Атанесян сообщил также, что уже встречался со своим подзащитным.
«С ним всё хорошо, он придерживается того же мнения. Виновным в чем-либо он себя не признает, никакого преступления не совершал. Всего лишь недоразумение, которое нужно проверить и понять», – добавил он.