«Ա1+»–ը կեղծ փաստաթղթե՞ր է ներկայացրել ՀՌԱՀ–ին
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը հեռուստաարտոնագրերի մրցույթի ժամանակ կրկին եթեր չտրամադրեց «Ա1+»-ին: Թվային հեռարձակման ցանցի միջոցով հեռուստածրագրերի եթերային հեռարձակում իրականացնելու թիվ 1-18 մրցույթային հայտերի վարկանշային քվեարկությունից  և լիցենզավորված անձանց ընտրությունից հետո ՀՌԱՀ նախագահ Գրիգոր Ամալյանը լրագրողներին հայտնել է, թե «Ա1+»-ը մրցույթին ներկայացրած իր փաթեթում ֆինանսավորող կազմակերպություների վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր է ներկայացրել։
-Մեզ համապատասխան մարմինները տեղեկացրել են, որ Մեծ Բրիտանիայում եղել է նման մի կազմակերպություն, որը իր գործունեությունը դադարեցրել է 2007թ., իսկ 2006թ. սառեցվել են նրա ակտիվները։ Այսինքն վաղուց արդեն նման ընկերություն չի գործում, բայց այդ ընկերությունը պարտավորվում էր ֆինանսավորել «Մետալքս» ՍՊԸ-ին։ «Ռոջեստոն» կամ «Ռոջերսթոն» անվամբ ընկերության վերաբերյալ էլ Պետռեգիստրը տվել է տեղեկատվություն, որ իրենց երկրում չի գործում ո՛չ  «Ռոջերսթոն», ո՛չ էլ «Ռոջեստոն» անունով կազմակերպություն,-նշել է նա։
Գրիգոր Ամալյանը նշել է, թե չի ուզում  իրավական որակումներ տալ, բայց ներկայացված բիզնես-ծրագրի ֆինանսական ապահովման երաշխավորների վերաբերյալ փաստաթղթերը կեղծ են եղել։
-Ես հանձնաժողովի անունից իրավասու չեմ որևէ բան ասել, բայց անձամբ իմ քվեարկության վրա որոշիչ է հանդիսացել այն, որ ներկայացված բիզնես-ծրագրում կեղծ փաստաթղթերը հնարավորություն չեն տալիս այդ ընկերությանը իրականացնել իր ծրագիրը,-նշել է նա։
Ըստ Գրիգոր Ամալյանի, սակայն, «Ա1+»-ն իրավունք ունի բողոքարկելու այդ որոշումը համապատասխան իրավական մարմիններում։

«А1+» представила НКТР фальшивые документы?
Как ранее сообщалось, на рейтинговом голосовании конкурсных заявок Национальная комиссия телевидения и радио Армении (НКТР) вновь не предоставила эфир телекомпании «А1+». После рейтингового голосования конкурсных заявок под номерами 1-18 и 19-25, а также выборов лицензированных лиц по распределению частот цифрового телевещания, председатель НКТР Григор Амалян сообщил журналистам, что в своем представленном на конкурс пакете относительно финансируемых организаций «А1+» представила фальшивые документы.
«Соответствующие органы сообщили нам, что в Великобритании была подобная организация, которая приостановила свою деятельность в 2007г., а в 2006г. были заморожены ее активы. То есть, такая компания не действует давно, но она обязывалась финансировать ООО «Металекс». Госрегистр предоставил информацию относительно компании под названием «Роджестон» или «Роджерстон», отмечая при этом, что в их стране не действует компания с подобным названием», - сказал Амалян.
Григор Амалян отметил, что он не хочет давать правовые характеристики, но документы относительно гарантов финансового обеспечения в представленной бизнес-программе, были фальшивыми.
«Я не компетентен что-либо говорить от имени комиссии, но для лично моего голосования определяющим было то, что фальшивые документы в представленной бизнес-программе не дают этой компании возможность осуществить свою программу», - отметил он.
По мнению Григора Амаляна, однако, телекомпания «А1+» имеет право апеллировать это решение в соответствующих правовых органах.