Շրջանակային համաձայնագիրն արդեն ստորագրվե՞լ է
-Այս տարվա ընթացքում շրջանակային համաձայնագիր կարող է ստորագրվել, նույնիսկ չեմ բացառում, որ արդեն ստորագրված կարող է լինել, որովհետև տարվա ավարտին հայկական դիվանագիտությունը ցույց տվեց, որ գաղտնի ստորագրությունների պրակտիկան դեռ շարունակվում է,-«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը։
Կհրապարակվի՞ այդ ստորագրությունն այս տարվա ընթացքում, թե ոչ՝ Ա. Աղայանը կարծում է, որ կախված է ոչ իրական հանգամանքներից. «Ժամանակը ցույց կտա»։
-Չե՞ք կարծում, որ եթե համաձայնագիր ստորագրված լիներ, ինպես Դուք եք ասում, ինչ-որ տեղից այդ մասին արտահոսք եղած կլիներ։
-Թուրքիայի համար Արցախը շարունակում է հայտարարվել որպես արձանագրությունները վավերացնելու նախապայման։ Հայաստանն իր հերթին պնդում է, որ արձանագրությունները պետք է վավերացվեն նախքան Ղարաբաղի հարցում որևէ առաջընթացի արձանագրումը։ Գաղտնի ստորագրությունը միակ ձևն է, որ բավարարում է երկու կողմին էլ։ Կարծում եմ, որ նրանք այդպես էլ պայմանավորվել են։ Իսկ մամուլում արված մնացած դիվանագիտական հայտարարությունները բեմականացում են ժողովրդի համար։

Рамочное соглашение уже подписано?
«В течение этого года рамочное соглашено может быть подписано, не исключаю, что уже подписано, поскольку к концу года армянская дипломатия показала, что практика тайных подписей еще продолжается», - сказал в беседе с «7or» политолог Армен Агасян.
Будет ли опубликован этот документ в течение нынешнего года или нет, Агасян считает, что это зависит не от реальных обстоятельств: «Время покажет».
-Не считаете, что если соглашение было бы подписанным, как говорите Вы, то  откуда-то была бы утечка?
- Турция продолжает заявлять, что Арцах является предусловием для ратификации этих протоколов. Армения в свою очередь настаивает, что протоколы должны быть ратифицированы до какого-либо продвижения в вопросе Карабаха. Тайное соглашение - единственная форма, которая удовлетворит обе стороны.  Думаю, что они так и договорились. А сказанные в прессе остальные дипломатические заявления театрализованы для народа.