Ի. Ալիև. «Ադրբեջանը վստահ է, որ Թուրքիան չի վավերացնի արձանագրությունները»
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ «The Wall Street Journal»-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը վստահ է, որ մինչև Հայաստանը չազատի «գրավյալ» տարածքները, այդ թվում նաև ԼՂ-ն, Թուրքիան չի վավերացնի արձանագրությունները։
«Տարածաշրջանում ընդհանուր կարծիք կա, որ առաջին քայլը պետք է Հայաստանն անի՝ ազատելով «գրավյալ» տարածքները»,- ասել է նա՝ գոհունակություն հայտնելով, որ Թուրքիան ըմբռնումով է մոտենում հարցին.
«Եթե այդ 2 հարցերն առանձնացվեն իրարից, թերևս Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բանակցությունները սառեցնի։ Տնտեսական ճնշումը հիմնական միջոցն է՝ ստիպելու Հայաստանին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ»։

И. Алиев: «Азербайджан уверен, что Турция не ратифицирует протоколы»
Азербайджанские СМИ сообщают, что в интервью данном «The Wall Street Journal», президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан уверен, что Турция не ратифицирует эти соглашения до тех пор, пока  Армения не передаст «оккупированные» территории, в том числе Нагорный Карабах.
«В регионе существует взаимопонимание относительно того, что Армения должна сделать первый шаг и начать освобождение «оккупированных» территорий», - заявил Алиев и подчеркнул, что он «полностью удовлетворен» подходом Турции к этому вопросу, хотя в прошлом он подвергал позицию Турции резкой критике:
«Если эти два вопроса не будут взаимоувязаны, то тогда, скорее всего, Армения заморозит переговоры с Азербайджаном по поводу Нагорного Карабаха. Экономическое давление является важнейшим стимулом, заставляющим Армению садиться за стол переговоров».