Հայկ Բաբուխանյանը ԱԺ նախագահի, վարչապետի և արտգործնախարարի մասին
«Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը «Փաստարկ» ակումբում հայտարարել է, որ Հայաստանում նախապատերազմական վիճակի ռիսկայնությունը գնալով ավելանում է, և այդ պայմաններում մեր երկիրը պետք է կարողանա շատ հզոր, կուռ բռունցք դառնալ։
-Բռունցք դառնալու համար, ես գտնում եմ, որ պետք է կառավարության մեծ մասը փոխվի, որովհետև կառավարություն, որը ղեկավարվում է «Что? Где? Когда?» խաղացող վարչապետով, մինիստրներով, որոնց մեծ մասը, բացառությամբ երևի 2-3-ի, պարզապես գանձագողեր են (Վերստուգիչ պալատի բացահայտումները դա են ցույց տալիս), իհարկե, այսպիսի կառավարությունով գնալ նախապատերազմական վիճակում կուռ և՛ բանակ, և՛ տնտեսություն ստեղծելուն, մենք չենք կարող։ Այստեղ պետք են  նո՛ր մոտեցումներ, նո՛ր մարդիկ, նո՛ր կառավարման մեթոդներ,- ընդգծել է Հ. Բաբուխանյանը։
Նա նաև ասել է, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեղմիկ ոճ ունի.
-Մեր արտգործնախարարը, իհարկե, մի քիչ մեղմիկ մոտեցումներ, ոճ ունի։ Այդ մեղմիկ ոճը ես չեմ ընդունում։ Գտնում եմ, որ մեր արտաքին քաղաքականությունը պետք է լինի ավելի ագրեսիվ։
Իսկ «7օր»-ի հարցին՝ «Համամի՞տ եք ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի այն խոսքերին, թե քաղաքական գործիչ դառնալու համար շատ խելք պետք չէ» ՍԻՄ նախագահը պատասխանել է.
-Ես վստահ չեմ, որ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է այդ խոսքը հենց այնպես, ինչպես որ դուք եք ասում։ Ինչ վերաբերում է քաղաքական գործիչներին, ապա կածում եմ՝ պետք է ունենալ և՛ համապատասխան կրթություն, և՛ համապատասխան ինտելեկտ, որն իհարկե նաև խելքի արտահայտություն է։
«Հովիկ Աբրահամյանն ո՞ւնի այդ արժանիքները»,- հարցին Հ. Բաբուխանյանը ասել է.
-Չեմ կարծում, որ մենք պետք է հիմա այստեղ առանձին-առանձին քննարկենք մեր գործիչներին, բայց ես ձեզ ասեմ, որ Հովիկ Աբրահամյանի գոնե այն հայտարարությունը, թե Թուրքիային մենք պարտավոր ենք տալ համարժեք պատասխան, ինչպես նա և իրանական ուղղությամբ կատարած իր հայտարարությունները ես ողջունում եմ,- պատասխանել է Հ. Բաբուխանյանը։

Айк Бабуханян о председателе НС, премьер-министре и министре иностранных дел РА
Председатель «Союза Конституционного права» Айк Бабуханян заявил в клубе «Пастарк», что в Армении растет риск предвоенной ситуации и в этих условиях наша страна должна суметь стать очень мощным кулаком.
«Для того, чтобы стать кулаком, я считаю, что должна смениться большая часть правительства, поскольку правительство, которое возглавляет премьер играющий во «Что? Где? Когда?», с министрами, большая часть которых, кроме 2-3, попросту казнокрады (об этом свидетельствуют разоблачения Контрольной палаты), конечно, с таким правительством мы не можем двигаться к созданию мощной армии и экономики в условиях предвоенной ситуации. Здесь нужны новые подходы, новые люди, новые методы управления», - подчеркнул А. Бабуханян.
Он также сказал, что у министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна мягкий стиль:
«Конечно, у нашего министра иностранных дел существуют немного мягкие подходы, стиль. Я не принимаю этого мягкого стиля. Считаю, что наша внешняя политика должна быть более агрессивной.
На вопрос «7or» «Согласны ли вы со словами председателя НС РА Овика Абрамяна, что для того, чтобы стать политическим деятелем не нужен ум?», А. Бабуханян ответил:
«Я не уверен, что Овик Абрамян говорил эти слова именно так, как Вы говорите. Что касается политических сил, то считаю, что нужно иметь и соответствующее образование, и соответствующий интеллект, который, конечно, является проявлением ума.
На вопрос  «а есть ли у Овика Абрамяна эти достоинства», А. Бабуханян ответил:
«Не думаю, что сейчас мы должны обсуждать наших деятелей по отдельности, но я Вам скажу, что, по крайней мере, я приветствую то заявление Овика Абрамяна, что мы обязаны дать Турции адекватный ответ, а также его заявления в иранском направлении», - ответил А. Бабуханян.