ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հավատում է Կիպրոսի միավորմանը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հանոզմունք է հայտնել, որ Կիպրոսի հարավային և հյուսիսային հատվածների կառավարությունները մոտ ապագայում կկարողանան միավորման շուրջ ձեռք բերել պայմանավորվածություն։ ՄԱԿ-ի ղեկավարը ժամանել է Կիպրոս՝ բանակցելու կղզու հունական և թուրքական հատվածների առաջնորդների հետ։ Նա ընդգծել է, որ միավորման համար անհրաժեշտ է լինելու «խիզախություն, ճկունություն, հեռատեսություն և փոխզիջման ձգտում»։ «Ես հրաշալի հասկանում եմ, որ Կիպրոսի խնդրի լուծումը հեշտ գործ չէ և գիտեմ, թե ինչ դժվարությունների հետ ենք բախվելու։ Սակայն համոզված եմ, որ լուծումը միանգամայն հնարավոր և իրագործելի է»,-ասել է Պան Գի Մունը։
Այսօր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հանդիպելու է Կիպրոսի հարավային հատվածի ղեկավար Դեմիտրես Քրիստոֆիասի և հյուսիսային հատվածի ղեկավար Ալի Թալաթի հետ։
Կիպրոսի երկու հատվածների միջև խաղաղ բանակցությունների վերջին փուլը շարունակվում է 2008թ.-ի սեպտեմբերից։

Генсек ООН верит в объединение Кипра
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выразил уверенность в том, что правительства южной и северной частей Кипра в скором времени могут достичь договоренности об объединении. Глава Объединенных Наций прибыл на Кипр, чтобы провести переговоры с лидерами греческой и турецкой частей Кипра. Он подчеркнул, что для объединения острова понадобятся «смелость, гибкость, дальновидность и стремление к компромиссу».
«Я прекрасно понимаю, что решить проблему Кипра будет нелегко, и знаю, с какими трудностями приходится сталкиваться, - сказал Пан Ги Мун. - Но в то же время я уверен, что решение вполне возможно и достижимо».
Сегодня генсек ООН встретится с главой южной части Кипра Деметрисом Кристофиасом и лидером северных киприотов Мехметом Али Талатом.
Последний раунд мирных переговоров между двумя частями Кипра продолжается с сентября 2008 года,  однако пока стороны очень медленно продвигаются к компромиссу.