Ռուբեն Սաֆրաստյանը չի բացառել գործընթացի ձախողումը
«7օր»-ի հետ զրույցում Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասել է, որ իր կարծիքով ոչ ոք չի կարող ասել, թե երբ կբացվի հայ-թուրքական սահմանը. «Ես ժամկետներ նշել չեմ կարող. դա շատ դժվար է»։
Մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի՝ Լոնդոնի ռազմավարական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում արած հայտարարությունը («Թուրքիան մերժում է Հայոց ցեղասպանության գաղափարը», «Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսն օկուպացված է, և ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ Ադրբեջանը համաձայն չեն ներկա իրավիճակի պահպանմանը, ինչի հետևանքով Թուրքիան փոխել է արձանագրությունների վերաբերյալ իր վերաբերմունքը, և, չնայած դրան, արձանագրությունները կարող են ստորագրվել, եթե իրականացվի վերոհիշյալ խնդրի լուծումը»)՝ Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասել է.
-Դա ոչ ոք չի ընդունում։ Ե՛վ Ամերիկան, և՛ Ռուսաստանը հայտարարեցին, որ երկու գործընթացների միջև որևէ կապ չկա, Ռուսաստանն էլ ընդունել է Ցեղասպանությունը, խնդիր չկա, աշխարհն ընդունել է Ցեղասպանությունը։
Այդուհանդերձ, նա նշել է. «Կարծում եմ, որ եթե թուրքերը շարունակեն նման բաներ անել և ձգձգել, գործընթացն ընդհանրապես կարող է ձախողվել։ Դրա հավանականությունը չի կարելի բացառել»։

Рубен Сафрастян не исключил провала процесса
По мнению директора Института востоковедения НАН Рубена Сафрастяна, никто не может сказать, когда откроется армяно-турецкая граница. В беседе с «7or» он сказал: «Я не могу отметить сроки - это очень трудно».
Комментируя заявления, сделанные главой МИД Турции Ахмедом Давудоглу в Лондонском институте стратегически исследований («Турция отвергает идею Армянского геноцида», «20 процентов территории Азербайджана оккупированы и, ни Турция, ни Азербайджан не согласны с сохранением нынешней ситуации, вследствие чего Турция поменяла свое отношение к протоколами, несмотря на это, протоколы могут быть ратифицированы, если будет осуществлено решение вышеназванной проблемы»), Рубен Сафрастян сказал:
«Это никто не воспринимает. И Америка, и Россия заявили, что между двумя процессами нет какой-либо связи, и Россия приняла Геноцид, нет проблем, мир принял геноцид».
Тем не менее, он отметил:«Думаю, что, если турки продолжат делать подобные вещи и затягивать, то  процесс вообще может провалиться. Нельзя исключить эту вероятность».