«Ժառանգության»-ը հանդիպել է եվրոպական ազատականների հետ
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը եւ նույնանուն խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը փետրվարի 2-ին հանդիպեցին Գերմանիայի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության պատվիրակությանը' Եվրոպայի ազատական, ժողովրդավարական եւ բարեփոխումների կուսակցության փոխնախագահ Մարկուս Լյոնինգի գլխավորությամբ: Նրան ուղեկցում էին կուսակցության քաղաքական խորհրդատու Դանիել Տանահատոեն եւ Ֆրիդրիխ Նաումանի հիմնադրամի թբիլիսյան բյուրոյի ղեկավար դոկտոր Վոլֆգանգ Յոհնը: Հանդիպման նպատակը եվրոպական եւ հայաստանյան լիբերալ ուղղվածության քաղաքական ուժերի միջեւ համագործակցության խթանումն էր:
Քննարկվեցին Հայաստանի քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերը' քաղբանտարկյալների ազատ արձակման, մարտի 1-ի ոճրագործության բացահայտման, կուսակցական ու ընտրական համակարգերի, ԶԼՄ-ների եւ տեղեկատվական դաշտի բարեփոխման հրամայականները: «Ժառանգության» ղեկավարները ներկայացրին նաեւ կուսակցության տեսլականը եւ դիրքորոշումները հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Հատուկ քննարկման առարկա դարձավ խորհրդարանում կուսակցության գործունեությունը խոչընդոտելու փաստերը, որոնց օրերս ավելացել է եւս մեկը' ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ, այդ կառույցում «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցություն» խմբակցության անդամ Լարիսա Ալավերդյանի պատգամավորական պարտականությունների չկատարման նպատակով վերստին խորհրդարանի ղեկավարության մակարդակով դրված արգելքը: Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձան նաեւ կուսակցության գործունեությունը կասեցնելունն ուղղված պատվիրված կոչերին, ինչպես նաեւ' իշխանության վերահսկողության ներքո գտնվող ԶԼՄ-ներով նրա դեմ իրականցվող կեղտոտ քարոզչությանը:

Встреча представителей «Наследия» с европейскими либералами
Председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян и руководитель одноименной фракции Степан Сафарян 2 февраля встретились с делегацией Либерально-демократической партии Германии во главе с заместителем председателя Либерально-демократической партии Европы Маркусом Ленингом. Его сопровождали политический консультант партии Дэниел Танаатоен и руководитель Тбилисского бюро фонда им. Фридриха Наумана Вольфганг Йохан. Цель встречи - стимулирование сотрудничества между европейскими и армянскими политическими силами либерального толка.
По просьбе гостей Армен Мартиросян представил политическую деятельность, а Степан Сафарян - парламентскую деятельность партии. В ходе встречи обсуждались важнейшие вопросы политической повестки Армении: вопрос освобождения политзаключенных, раскрытие преступления «1 марта», императивы реформирования партийной и избирательной систем, СМИ и информационного поля. Руководители «Наследия» представили также видение и позицию партии относительно процесса урегулирования армяно-турецких отношений. Предметом особого обсуждения стали факты препятствования деятельности партии в парламенте, к которым на днях прибавился еще один: преграда, установленная на уровне руководства парламента, с целью не позволить представителю фракции «Наследие» в ПА ОБСЕ, члену фракции «Народная партия Европы» в этой структуре Ларисе Алавердян исполнять свои депутатские обязанности. Участники встречи обратились также к заказным призывам, направленным на пресечение деятельности партии, а также к проводимой СМИ грязной пропаганде против нее.