Հանգստի գոտում խաղատների առկայությունը կխթանի՞ տուրիզմի զարգացմանը
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժոովի նախագահ Վարդան Այվազյանը խոսելով ՀՀ կառավարության՝ ԱԺ-ին ներկայցրած խաղատների մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ՝ ասել է, թե այն երեք օրենքների համախումբ է ներկայացնում։
-Այն կարգավորում է լիցենզավորման մասին օրենքը, պետական տուրքի մասին օրենքը և խաղատները որոշակի տարածքներից դուրս բերելու մասին առաջարկությունը։ Նախ այն փոքր գումարին է վերաբերում,  որ առաջարկվում է գանձել խաղատներից գործունեության համար,-նշել է նա։
Ըստ Վարդան Այվազյանի՝ պետք է երևանամերձ  տարածքներում խաղատների գործունեության համար ավելի բարձր վճար դրվի, քան սահմանամերձ գոտիներում կամ փոքր քաղաքաներում։
Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամայանն էլ նշել է, որ ծրագիր կա 2013թ. բոլոր խաղատները տեղափոխել զբոսաշրջային գոտիներ՝ Ծաղկաձոր, Սևան և Ջերմուկ։ Նրա խոսքերով՝ դա կխթանի զբոսաշրջության զարգացմանը։
Իսկ փորձագետ Կարինե Հակոբյանն էլ հակադարձել է, թե բարոյական և գաղափարական առումով չի կարելի հանգստի գոտի համարվող այդ երեք քաղաքաներում խաղատներ կառուցել։
-Իհարկե, խաղամոլությունը եկամուտ կարող է բերել երկրին, բայց թմրամոլությունը նույնպես կարող է եկամուտ բերել։ Սակայն եթե երկիրն ու ժողովուրդը ապականվելու են, ո՞ւմ համար են այդ եկամուտները։ Այստեղ սկզբունքային, բարոյական և հայեցակարգային խնդիր կա, և այս նախագիծը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ մենք չունենք երկրի անվտանգ զրագացման հայեցակարգ,-նշել է նա։
Ըստ փորձագետի՝ Ծաղկաձորում, Սևանում և Ջերմուկում խաղատներ կառուցելով՝ այդ քաղաքները կապականվեն և կկորցնեն ի սկզբանե ունեցած իրենց նշանակությունը։

Игорные дома в зонах отдыха будут стимулировать туризм?
Говоря о проекте закона об игорных домах, представленном правительством РА Национальному собранию, член парламентской фракции РПА, председатель постоянной  комиссии НС по экономическим вопросам Вардан Айвазян сказал, что проект представляет в трех законах:
«Он регулирует закон о лицензировании, закон о государственной пошлине и предложение о переносе игорных домов из определенных территорий.  Прежде всего это относится к малой сумме, которую предлагается взимать с казино за их деятельность».
По словам Вардана Айвазяна, с игорных домов находящихся в окрестностях Еревана должна взиматься более высокая плата, чем в приграничных зонах или маленьких городах.
В. Айвазян также отметил, что есть программа, согласно которой в 2013г. все казино будут переведены в туристические зоны - Цахкадзор, Севан и Джермук. По его словам, это будет стимулировать развитие туризма.
В свою очередь эксперт Карине Акопян возразила, что в моральном и идейном плане нельзя строить казино в этих трех городах, которые считаются зонами отдыха:
«Конечно, игорная зависимость может принести стране прибыль, но наркомания тоже может принести прибыль. Однако если страна и народ будут разрушаться, то кому будет нужна эта прибыль? Здесь есть проблема принципов, морали и концепции и этот проект еще раз подтверждает, что у нас нет концепции безопасного развития страны».
По мнению эксперта, строительство казино в Цахкадзоре, Севане и Джермуке испортит эти города, и они утратят свое изначальное значение.