Վերլուծաբան. «Սոչիում կայացած Ալիև–Սարգսյան հանդիպմանը մեկ քայլ հետընթաց է գրանցվել»
Նյույորքյան «Միջնորդներ առանց սահմանի» կենտրոնի վերլուծաբան Թոմ Ֆիուտակը կարծիք է հայտնել, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններում լուրջ խնդիրներ կան։
Ինչպես տեղեկացնում է «Թուրան»-ը, նա ընդգծել է, որ  չնայած մեծ հույսերին, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը ոչ միայն չի մոտեցրել խնդրի կարգավորումը, այլև մեկ քայլ հետընթաց է գրանցել։
-Երկու նախագահներն էլ ակնհայտ ճնշման տակ են։ Վախը նրանց ամենամեծ թշնամին է։ Բանակցություններում նրանց ձգտումները հաճախ մեկնաբանվում են որպես զիջում հակառակ կողմին,-ասել է նա։
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից սպասվող քայելերը՝ Ֆիուտակն ասել է, որ Հայաստանի նախահգահի հետ համաձայնության չգալու դեպքում հարցի լուծման իրական ճանապարհը ՄԱԿ-ի պատերի ներսում է։
-Պետք է սկսել գործընթաց, որը կընդգրկի Կովկասի ողջ տարածաշրջանը, և Ադրբեջանի ու Հայասատնի համար կվերամշակի երրորդ կողմի հանձնարարականները,-ընդգծել է նա։

Аналитик: «Последняя встреча президентов Армении и Азербайджана в Сочи стала шагом назад»
Аналитик Нью-Йоркского центра «Посредники без границ» Том Фиутак считает, что в переговорах по Карабахскому урегулированию «существуют серьезные проблемы».
На его взгляд, «несмотря на большие надежды, последняя встреча президентов Армении и Азербайджана в Сочи не только не приблизила урегулирование, но и стала шагом назад».
«Оба президента находятся под явным давлением. Страх - их самый большой враг. Их стремление к переговорам часто интерпретируется как уступка противоположной стороне», - цитирует Фитуака агентство «Turan».
Комментируя возможные шаги Азербайджана, Фиутак сказал, что ввиду невозможности договориться с президентом Армении, лучшим путем является вынесение вопроса в стены ООН.
«Надо начать процесс, который вовлечет весь регион Кавказа и приведет к выработке рекомендаций третьей стороны для президентов Армении и Азербайджана», -  подчеркнул аналитик.