Նորմալ երկրի նորմալ արտգործնախարարի վերջին դիվանագիտական սխալը…
Վերջին դիվանագիտական սխալը, որ արել է Հայաստանի արտգործնախարարը, ըստ ՀՀՇ վարչության անդամ Հովհաննես Իգիթյանի, այն է, որ նա Ցյուրիխում տապալել է և՛ իր, և՛ Դավութօղլուի հայտարարությունը.
-Ցյուրիխում Թուրքիան պաշտոնական ձևով բոլորի ներկայությամբ պատրաստվում էր ներկայացնել այն սպասելիքները, որ ինքը կապում է հայ-թուրքական գործընթացի հետ։ Այնտեղ պարզ նշված էր և՛ ցեղասպանության,և՛ Կարսի պայմանագրի հետ կապված սահմանի հաստատման հարցը, և՛ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։ Ի՞նչ արեց Հայաստանի արտգործնախարարը՝ անընդհատ կապվելով Հայաստանի հետ։
Հ. Իգիթյանը հավաստիացրել է, թե ինքն այդ ժամանակ շատ հեռու չի եղել Ցյուրիխից, և լրագրողների հետ անընդհատ կապի մեջ է եղել։
-Ինքը տապալեց և՛ սեփական ելույթը, և՛ Թուրքիայի արտգործնախարարի ելույթը։ Բայց ես շատ կարևոր էի համարում, որ այս ելույթը պետք է այնտեղ հնչեր։ Հայաստանը հնարավորություն ուներ բոլորին ներկայացնելու Թուրքիայի իրական սպասելիքներն այդ գործընթացից, որը որևէ կապ չունի սահման բացելու կամ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու հետ։
Պատասխանելով «7օր»-ի հարցին, թե եթե Նալբանդյանը չխոչընդոտեր Դավութօղլուի կողմից այդ հայտարարությունը հնչեցնելուն, հնարավո՞ր է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չստորագրվեին՝ Հ. Իգիթյանը պատասխանել է .
-Այդպե՛ս պետք է լիներ։ Նորմալ երկրի նորմալ արտգործնախարարը եթե մի բան է սպասում արձանագրությունից, իսկ այլ կողմը հայտարարում է, որ այս արձանագրությունը լուծում է ցեղասպանության չլինելու հարցը, լուծում է Լեռնային Ղարաբաղի «օկուպացիան դադարեցնելու» հարցը և այլն, ինքն ուղղակի չպետք է ստորագրեր։ Եվ այդ չստորագրելու մեղքը կընկներ Թուրքիայի արտգործնախարար Դավութօղլուի վրա։

Последняя ошибка нормального министра иностранных дел нормальной страны...
Последняя дипломатическая ошибка, которую совершил министр иностранных дел Армении, согласно члену правления АОД Ованесу Игитяну, было то, что он в Цюрихе провалил свое заявление и выступление Давудоглу.
«В Цюрихе Турция готовилась официально в присутствии всех представить те ожидания, которые она связывала с армяно-турецким процессом. Там четко был отмечен вопрос  Геноцида, установление границ, связанное с Карским договором, и вопрос Нагорного Карабаха. А что сделал глава МИД Армении, всё время связываясь с Арменией?
О.Игитян заверил, что он в это время не очень далеко находился от Цюриха и был постоянно на связи с журналистами.
«Он провалил и собственное выступление, и выступление главы МИД Турции. Но я очень важным считаю, что это выступление должно было там прозвучать. У Армении была возможность представить всем ожидания Турции от этого процесса, что не имеет какой-либо связи с открытием границы или установлением дипломатических отношений», - отметил он.
Отвечая на вопрос «7or» «если Налбандян не препятствовал бы озвучиванию со стороны Давудоглу этого заявления, то возможно, чтобы армяно-турецкие протоколы не были бы подписаны», Игитян ответил: «Так должно было быть.  Нормальный министр иностранных дел нормальной страны если что-то ожидает от протокола, а другая сторона объявляет, что этот протокол решает вопрос отрицания Геноцида, вопрос «прекращения оккупации» Нагорного Карабаха и т.д. , то он просто не должен был подписывать. И вина за не подписание  легла бы на плечи главы МИД Турции Давудоглу».