«Ի՞նչ տարբերություն կա հասուն մարդու, քաղաքական գործչի և երեխայի միջև»
Անդրադառնալով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի մտքին, թե քաղաքական գործիչ լինելու համար շատ խելք պետք չէ՝ «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցության վարչության անդամ Հովհաննես Իգիթյանն ասել է.
-Ի՞նչ է նշանակում քաղաքական գործիչ իմ պատկերացմամբ։ Նոր բան չեմ բացահայտի. դա նույնն է, թե ասես ինչ տարբերություն կա հասուն մարդու և երեխայի միջև։ Երեխան դադարում է երեխա լինելուց, երբ պատճառահետևանքային կապն սկսում է հասկանալ, և սկսում է պատասխանատվության զգացում ունենալ։
Որպես օրինակ է բերել 10-րդ ընտրատարածքի լրացուցիչ ընտրությունները.
-Եվ եթե Հայաստանում  քաղաքական գործիչը նվազագույնը հասկանա, որ խախտումներ է անում և ոչ ճանաչված, անկապ մի քաղաքական գործչի պատգամավոր է անցկացնում, մի՞թե խորհրդարանում մի երկու հոգու կամ այս կամ այն մարդու՝ նախագահ լինելն այդքան կարևոր է, որ մենք կարող ենք անդառնալի ձևով կորցնել այն, ինչ հետագայում մեր սերունդները չեն կարող հետ բերել։ Սա է իմ կարծիքով Հայաստանում քաղաքական գործիչ լինելու նվազագույնը, որն այսօր, ցավոք, Հայաստանում գոյություն չունի, և այդ պատճառով է, որ մենք ունենում ենք ձախողումներ ոչ միայն Հայաստանի ներսում, այլ նաև արտաքին քաղաքականության մեջ։

«Какое имеется различие между состоявшимся человеком, политическим деятелем и ребенком?»
Обращаясь к мысли председателя НС РА, что для того, чтобы быть политическим деятелем не надо иметь много ума, член правления «АОД» Ованес Игитян сказал:
«Что означает политический деятель по моему представлению? Новое не буду выявлять - это то же самое, что сказать - какое есть различие между состоявшимся человеком и ребенком. Ребенок перестает быть ребенком, когда начинает понимать причинно-следственную связь и начинает иметь чувство ответственности.
В качестве примера он привел дополнительные выборы в 10-м избирательном округе.
«Если в Армении политический деятель поймет, как минимум, что делает нарушения и малоизвестного, политического деятеля делает депутатом, неужели так важно быть  председателем в парламенте одного или двух людей, что мы можем так безвозвратно потерять то, что в дальнейшем наши поколения не смогут вернуть. Это, по-моему, минимум быть политическим деятелем в Армении, который сегодня существует в Армении, и по этой причине, что мы имеем провалы не только внутри Армении, но и во внешней политике.