Դ. Մեդվեդևը հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ աջակցել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը
Ռուսաստանը բոլոր երկրներին կոչ է անում հրաժարվել առճակատման արտաքին քաղաքականությունից և արդիական խնդիրների շուրջ ձևավորել համատեղ նոր մոտեցումներ։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Ռուսաստանում օտարերկրյա դեսպանների  հավատարմագրերն ընդունելու արարողակարգի ժամանակ։
Ի դեպ, դիմելով Հայաստանի դեսպանին, Մեդվեդևը հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ աջակցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
«Ռուսաստանը պատրաստ է հետագայում օգնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների գործընթացի դրական առաջընթացին՝ վստահ լինելով, որ դա լիովին համընկնում է Կովկասում խաղաղության պահպանմանը»,-ասել է Մեդվեդևը։
Նրա խոսքերով՝ Ռուսաստանն առաջնահերթ է համարում ԱՊՀ տարածքում միավորումների ինտեգրման շրջանակներում աշխատանքի շարունակումը և, իհարկե, միջազգային ասպարեզում առարկայական փոխգործակցությունը։

Д. Медведев подтвердил готовность России содействовать урегулированию Карабахского конфликта
Россия призывает все страны отказаться от конфронтации во внешней политике и сформировать новый совместный подход к решению актуальных проблем. Об этом заявил сегодня президент Дмитрий Медведев на церемонии вручения верительных грамот иностранным послам.
Кстати, обращаясь к послу Армению, Медведев подтвердил готовность России содействовать урегулированию Карабахского конфликта
«Россия готова и дальше помогать позитивному продвижению переговорного процесса по Нагорно-Карабахскому урегулированию. Уверен, что это полностью отвечает интересам сохранения мира на Кавказе», - сказал Медведев.
По его словам, Россия считает приоритетным продолжение работы в рамках интеграции на территории СНГ и,  конечно, предметное сотрудничество в международной сфере.