«Արարատն» ընդդեմ «Կովկասի ինստիտուտի» դատն այսօր շարունակվելու է
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը լսելու է «Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնի հայցն ընդդեմ «Կովկասի ինստիտուտի»։ 2009թ. դեկտեմբերի 4-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն այդ գործի վարույթը կարճել էր՝ վեճը դատարանում քննության ենթակա չլինելու հիմքով:
«Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպությունը պահանջում է «Կովկասի ինստիտուտ» հիմնադրամին պարտավորեցնել հերքել Հայոց ցեղասպանության եղելությունը վիճարկող հրապարակումը, արգելել ցեղասպանություն բառի չակերտավոր կիրառումն ու վնասը հատուցել։

Сегодня суд по делу «Арарат» против «Кавказского института» продолжится
Сегодня Гражданский апелляционный суд РА заслушает иск стратегического центра «Арарат» против «Кавказского института». 4 декабря 2009-ого года Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Еревана свернуло судопроизводство по этому делу по причине того, что спор не подлежит рассмотрению в суде.
Общественная организация стратегически-научного центра «Арарат» требует обязать фонд «Кавказского института» опровергнуть публикацию, оспаривающую существование Геноцида, запретить применение слова геноцид  в кавычках и возместить компенсацию.