Քաղաքագետ. «Առաջիկայում չի կարող հարցի արագ լուծում լինել»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Ղազախստանը ԵԱՀԿ նախագահության շրջանակներում աշխատում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհային քարտեզի ստեղծման վրա։ Այս կապակցությամբ «7օր»-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանն ասել է, թե ինչ-որ մեկն ուզում է խախտել բանակցությունների ձևաչափը։
-Ես հակված եմ մտածել, որ դա Ռուսաստանն է, որովհետև Ղազախստանի հետ նա ունի չափազանց սերտ հարաբերություններ, և հնարավոր է՝ նրա միջոցով աշխատի։ Կա երրորդ տարբերակ՝ Ղազախստանը՝ որպես մահմեդական երկիր, Թուրքիայի հետ ինչ-որ հարաբերությունների մեջ է, որը քիչ հավանական է։ Բայց մի բան պարզ է՝ ղարաբաղյան հարցի շուրջ քննարկումներն ակտիվացել են, և յուրաքանչյուրն իր բաժինն է ուզում ստանալ,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ այս նախապատրաստությունները նշանակեն, որ միջազգային հանրությունը և ԵԱՀԿ-ն ուզում են շուտ լուծել այս հարցը, նա պատասխանել է՝ հակառակը՝ ձգձգում են։
-Առաջիկայում հարցի արագ լուծում չի կարող լինել, որովհետև շատ դժվար է. համանախագահողների մոտ հակասութունները շատ են,-ասել է նա։
Նրա խոսքերով՝ մենք պետք է մեր ներքին կյանքում ուժեղ լինենք և հարցի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումները կոշտացնենք, ինչը նկատվում է վերջին շրջանում։
-Բոլոր դեպքերում տրամադրությունը պետք է լինի մարտական երկու առումով։ Նախ՝ պատրաստվել պատերազմի (սա անխուսափելի և անհրաժեշտ բան է), և  պատրաստվել դիվանագիտորեն,-հավելել է Լևոն Շիրինյանը։

Политолог: «В ближайшем будущем не может быть быстрого решения вопроса»
Как мы уже сообщали, в рамках председательства в ОБСЕ Казахстан работает над созданием дорожной карты по мирному урегулированию Карабахского конфликта. В связи с этим, в беседе с «7or» политолог Левон Ширинян сказал, что кто-то хочет нарушить формат переговоров.
«Я склонен считать, что это Россия, поскольку у нее чрезмерно тесные отношения с Казахстаном и возможно, что она будет работать через него. Есть второй вариант, Казахстан как мусульманская страна, находится в каких-то отношениях с Турцией, но это маловероятно. Ясно одно: переговоры по Карабахскому вопросу активизировались, и каждый хочет получить свою долю», - отметил он.
На вопрос о том, возможно ли, что эта подготовка будет означать, что международное сообщество и ОБСЕ хотят быстро решить этот вопрос, он ответил, что напротив, они затягивают его.
«В ближайшем будущем не может быть быстрого решения вопроса, поскольку это очень сложно, среди сопредседателей много противоречий», - сказал он.
По его словам, в нашей внутренней жизни мы должны быть сильными и ужесточить наши позиции по вопросу, что заметно в последнее время.
«В любом случае настрой должен быть боевым в двух отношениях. Прежде всего, готовиться к войне (это неизбежно и необходимо), и готовиться дипломатически», - добавил Левон Ширинян.