ՀՀԿ մամուլի խոսնակ. «Պարոն Էրդողանը չի ձերբազատվել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված բարդույթից»
-Հստակ երևում է, որ պարոն Էրդողանը չի ձերբազատվել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված այն բարդույթից, որն առկա է թե՛ Թուրքիայում, թե՛ Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի մոտ,- մեկնաբանելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի այն արտահայտությունը, թե մարտի 10-ին Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից  ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևին կողմ քվեարկած պատգամավորները վախենում են պատմությունից՝ «7օր»-ին ասել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը.
-Հայաստան-Թուրքիա առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատումը նպատակ ուներ օգնել թուրք ժողովրդին, որպեսզի ուղիղ նայեն իրենց պատմությանը, ձերբազատվեն այդ բարդույթից և հաշտվեն իրենց պատմության հետ, այլ կերպ՝ չճանաչելով իրենց պատմությունը, չճանաչելով  Հայոց ցեղասպանությունը՝ Թուրքիան չի կարող առաջ շարժվել,- ասել է Է. Շարմազանովը՝ ընդգծելով, որ թե՛ ԱՄՆ Կոնգրեսի, թե՛ Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորները, ովքեր դեմ էին արտահայտվում այդ բանաձևին, ոչ թե պատճառաբանում էին, որ Հայոց ցեղասպանությունը տեղի չի ունեցել, այլ որ այդ բանաձևի ընդունումը կարող է երկկողմ հարաբերությունների հաստատմանը վնասել։
-Ցավոք սրտի, թուրքերը դեռևս ունեն Ցեղասպանության հարցի հետ կապված այդ բարդույթը, որի վառ ապացույցն են թե՛ Էրդողանի նմանատիպ արտահայտությունները և թե՛ իրենց օրենսգրքում առկա 301-րդ հոդվածը։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ շատ կասկածելի է այն հեռանկարը, որ Թուրքիան եվրոպական քաղաքակրթության մասին մտածի։
ՀՀԿ մամուլի խոսնակը ողջունել է նաև Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող որոշումը՝ դա ևս մի ապացույց համարելով այն բանի, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հաստատման գործընթացը ոչ թե վնասել է, այլ հակառակը՝ նոր խթան հանդիսացել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նոր թափ առնի։

Пресс-секретарь РПА: «Господин Эрдоган не освободился от комплекса, связанного с Геноцидом армян»
«Очевидно, господин Эрдоган не освободился от того комплекса, связанного с Геноцидом армян, который есть в Турции, в том числе у турецкой политической элиты», - комментируя слова премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана о том, что проголосовавшие за принятие резолюции по Геноциду армян депутаты парламента Швеции боятся истории, сказал «7or» пресс-секретарь РПА, секретарь фракции РПА Эдуард Шармазанов.
«Установление армяно-турецких отношений без предусловий преследовало цель помочь турецкому народу прямо смотреть на свою историю, освободиться от этого комплекса и смириться со своей историей, иначе говоря, не признавая свою историю, не признавая Геноцид армян, Турция не может двигаться вперед», - сказал Э. Шармазанов, подчеркнув, что, как депутаты Конгресса США, так и парламента Швеции, которые высказались против этих резолюций, аргументировали не тем, что Геноцида не было, а тем, что принятие резолюции может навредить установлению двусторонних отношений».
«К сожалению, у турок еще остался комплекс, связанный с вопросом Геноцида, ярким доказательством которого являются, как подобные заявления Эрдогана, так и имеющаяся в их законодательстве 301 статья. Это еще раз показывает, что очень сомнительна перспектива того, что Турция будет думать о европейской цивилизации.