Ղազախստանը պատրաստ է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև հանդիպում կազմակերպել
Ինչպես հաղորդում է «АПА» գործակալությունը, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի արտգործնախարար Կանատ Սաուդաբաևը Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին իր ելույթի ժամանակ անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
-Որպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ձև՝ Ղազախստանը պատրաստ է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի միջև այս տարի Աստանայում հանդիպում կազմակերպել,-ասել է նա։
Կ. Սաուդաբաևը նշել է, որ իրենք պատրաստ  են ամեն կերպ աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին մադրիդյան սկզբունքներին համապատասխան ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում։
ԵԱՀԿ ղեկավարը հիշեցրել է, որ փետրվարի 15-17-ը Հարավային Կովկաս կատարած իր շրջագայությունների ժամանակ ծանոթացել է հակամարտության գոտում տիրող իրական վիճակին և կողմերի ընթացիկ դիրքորոշումներին։
-Մենք ներդնելու ենք մեր ջանքերը՝ համատեղ գործունեություն ծավալելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ դրական տենդենցը շարունակելու համար,-հավաստիացրել է Կանատ Սաուդաբաևը։

Казахстан готов организовать встречу президентов Армении и Азербайджана
«Казахстан в качестве одной из мер по урегулированию Карабахского конфликта готов провести встречу президентов Армении и Азербайджана - Сержа Саркисяна и Ильхама Алиева в Астане в этом году», - заявил действующий председатель ОБСЕ, государственный секретарь - министр иностранных дел Республики Казахстан Канат Саудабаев, выступая на заседании Совета глав внешнеполитических ведомств стран СНГ в Москве.
К. Саудабаев отметил, что они будут оказывать всяческое содействие работе Минской группы ОБСЕ в рамках мирного урегулирования Карабахского конфликта на основе Мадридских принципов.
Председатель ОБСЕ напомнил, что в ходе своего турне по странам Южного Кавказа, которое прошло с 15 по 17 февраля, он ознакомился с реальной обстановкой в зоне конфликта и с текущей позицией сторон.
«Мы будем прилагать все усилия для содействия последовательному продвижению позитивных тенденций в урегулировании затяжных конфликтов», - заверил К. Саудабаев.